Spotkanie z Marią Broniewską-Pijanowską

Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka mleka" zaprasza na rozmowę z Marią Broniewską-Pijanowską, autorką wspomnień o Marii Zarębińskiej - matce, aktorce, pisarce oraz na promocję książki.

[Od: Nd. 04.12.]

majka-i-anetka-okladka-kopiaZapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki – w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 18.00. Aneta Kolańczyk (Teresa Rudowicz) porozmawia z Marią Broniewską-Pijanowską o Marii Zarębińskiej, matce, aktorce, pisarce.

Kilka miesięcy temu ukazała się, nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia, książka pt. „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”, zapis rozmów, które dwa lata temu A.Kolańczyk przeprowadziła z M. Broniewską-Pijanowską. Wspomnienia matki, znanej przedwojennej aktorki filmowej i teatralnej, przeplatają się z obrazem przed- i wojennej Warszawy, zapamiętanej przez nastoletnią Marysię – a wszystko bogato ilustrowane zdjęciami z rodzinnego albumu Marii Broniewskiej.

W drugiej części książki zamieszczono „Opowiadania oświęcimskie”, poruszające, świetne literacko, a zarazem bardzo osobiste świadectwo obozowej rzeczywistości.

2016-12Maja Broniewska-Pijanowska od lat jest związana z Łyżką Mleka, jest honorową członkinią stowarzyszenia, uczestniczy co roku w Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej. Dwukrotnie była bohaterką spotkań Łyżki Mleka – w lutym 2013 roku opowiadała o swoim ojcu, Władysławie Broniewskim, a we wrześniu 2014 roku czytała wiersze Teresy Rudowicz i Izabeli Fietkiewicz-Paszek.