Witold Janiak, Adam Rymarz – Pieśni pasyjne na jazzowo

Witold Janiak i Adam Rymarz - koncert pieśni pasyjnych „Stabat Mater Dolorosa"

[Od: Śr. 23.03.]
Bilety: 20.00

Witold Janiak i Adam Rymarz o projekcie:

Tradycyjne Pieśni Wielkopostne to arcydzieła nie mające sobie równych pod względem głębi i jakości oddanych emocji. Wielki Post jest czasem głębokiej zadumy. Nad naszym bytem, słabościami, nad naszą przyszłością. To czas próby opanowania swoich złych skłonności i nawrócenia na Prawdziwą Drogę. Chrystus wołający „Ojcze, jeśli to możliwe, oddal ode mnie ten kielich…” zachęca do Modlitwy. Modlitwy o uzdrowienie współczesnego człowieka, o pomoc w odnalezieniu sensu istnienia, o powrót do pokory i gotowości do poświęceń w imię wartości najwyższych i dobra innych Ludzi.

Chcielibyśmy zaproponować koncert z materiałem, który ostatnio zarejestrowaliśmy na płycie „Stabat Mater Dolorosa…”. Na koncert składają się min. tradycyjne pieśni Wielkopostne jak: „Ludu, mój ludu”, „Któryś za nas cierpiał rany”, „Ogrodzie oliwny” jak również impresje na temat tytułowego „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego oraz „Dobranoc Głowo Święta”. Całość zawiera 7 kompozycji i trwa około 60 minut.

Płyta z tym materiałem ukazała się na początku lutego 2016 r. Patronat nad produkcją objęły: TV Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Jazz Forum, Caritas i Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

W naszych opracowaniach dążyliśmy do maksymalnego uwydatnienia mistycznego, pasyjnego i modlitewnego charakteru tych dzieł. Nacisk położyliśmy na umocnienie modalnego charakteru kompozycji przez co ogólny nastrój koncertu zbliża się do średniowiecznego rozumienia Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Prym wiedzie tu głos z fortepianem, dyskretnie tylko wspomagany brzmieniem syntezatorów i dźwięków z komputera. Momenty improwizowane scalają sonorystycznie całość, budując bardzo osobisty, introwertyczny charakter.

Bardzo Państwa zapraszamy do dzielenia z nami tego niezwykłego czasu jakim jest czas Wielkiego Postu.

 

Adam Rymarz

Adam Rymarz

Adam Rymarz – śpiew

Wokalista, dyrygent i trener wokalny obdarzony słuchem absolutnym, urodzony w Krośnie na Podkarpaciu. SW 1999 r. trafił do Kraków Gospel Choir, z którym nagrał płytę „Live” (2004) oraz wyśpiewał Grand Prix i Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel podczas Warsaw Gospel Days 2005. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. W 2006 r. nagrał Hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z Benedyktem XVI „Nie lękajcie się” i podczas wizyty papieża w Polsce zaśpiewał go na krakowskich Błoniach dla ponad 600 tys. zgromadzonych. W 2009 r. ukończył studia wokalne w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu dr Ewy Mentel. Koncertował i nagrywał z muzykami jazzowymi oraz gwiazdami polskiej estrady. Od 2009 r. prowadzi klasę śpiewu jazzowego w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Jest także członkiem grupy Laboratorium Głosu, zajmującej się zagadnieniami przestrzeni głosu i głosu w przestrzeni.

 

Witold janiak

Witold Janiak

Witold Janiak – fortepian, instrumenty klawiszowe

Pianista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w (1998), Konkursu Pianistów i Hammondzistów w Warszawie (2011), Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). Brał udział w słynnym projekcie „Koncert na 10 fortepianów” realizowanym przez Filharmonię Kaliską. Dwukrotnie koncertował solo w sali im. Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi i w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi a także propagatorem i animatorem muzyki jazzowej w Polsce i regionie. Dwukrotny laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani (2009, 2014). Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.Wydał cztery autorskie płyty: „Jesteśmy”, „Mainstreet Quartet”, „Cinema meets Jazz”, „Zagrajcie swoją muzykę”. Płyta „Cinema meets Jazz” była Płytą Tygodnia w radiowej Trójce oraz pierwszą jazzową Płytą Tygodnia w historii Radia Łódź. Dokonał licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.