VI Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej

Już po raz szósty Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka Mleka" oraz Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej.

[Od: Pt. 04.11.] [Od: So. 05.11.] [Od: Nd. 06.11.]

vi-festiwal

Festiwal przypomina postać Wandy Karczewskiej. Była powieściopisarką, poetką, krytykiem teatralnym. W Kaliszu spędziła lata dzieciństwa i wczesnej młodości. Nazywała nasze miasto „swoją małą ojczyzną”. Jako poetka zadebiutowała w roku 1931. Po wojnie w Kaliszu bywała okazjonalnie. W 1988 r. otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza. Zmarła 29 września 1995 r. Jest autorką wielu wierszy i powieści, m.in. wpisanego w kaliski pejzaż „Wizerunku otwartego”, „Głębokich źródeł” czy „Czarnych koni”.

Program VI Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej:

PIĄTEK, 4 listopada:

14:30 Marek Czuku i Grupa Literyczna na Krechę: Anna Baśnik, Justyna Koronkiewicz, Anna Nawrocka, Wojciech Michalec

15:15 Stolik Romy Jegor: Grzegorz Kielar i Leszek Żuliński

16:00 Zaułek Wydawniczy Pomyłka: Cezary Sikorski i Anna Musz

16:45 Krzysztof Schodowski prezentuje: wystawa prac Anny Marii Rusinek

17:15 Teresa Rudowicz prezentuje: Maria Broniewska-Pijanowska, Krzysztof Mich i Paweł Łęczuk

18:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu – Beata Dąbrowska

18:15 Rozmowy z piórami III: Krystyna Caban, Beata Patrycja Klary, Teresa Rudowicz

19:00 Dialog poetycki: Dorota Nowak i Marek Czuku

20:00 „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego (Duża Scena)

SOBOTA, 5 listopada:

12:00 VI Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej – nagroda główna: statuetka Wandy (projekt i wykonanie Włodzimierz Ćwir), nagrody finansowe: pula 4 tys. zł

15:30 Beata Wicenciak i Tomasz Paszek: podsumowanie sezonu, rozstrzygnięcie II Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich oraz II Konkursu na Recenzję, mini-wystawa prac Wiktorii Przybeckiej (uczennicy ZSTiE w Kaliszu)

16:30 Magdalena Koperska prezentuje nowości wydawnictwa ANAGRAM

17:00 Iza Fietkiewicz-Paszek i Paweł Nowakowski: Literatura w Dobrej Formie – prezentacja kwartalnika EleWator, wydawnictwa FORMA oraz jego autorów. Bogusław Kierc, Dorota Ryst, Karol Samsel, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz

19:30 Leszek Żuliński prezentuje: Piotr Tenczyk

20:30 Wieczór autorski: Mirka Szychowiak w rozmowie z Teresą Rudowicz

21:30 Koncert zespołu Świt Żywych Muzyków oraz rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza i oficjalne zakończenie Festiwalu

NIEDZIELA, 6 listopada:

10:00 Karol Samsel: „Wanda Karczewska – próba syntezy monograficznej”

11:00 Jerzy Szukalski prezentuje: bajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity

top-vi-festiwalu-kopiaWszystkie imprezy (z wyjątkiem spektaklu, który wystawimy w piątek o godz. 20:oo na Dużej Scenie) odbywają się na Sali Studio współorganizatora festiwalu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Festiwal jest finansowany przy udziale środków finansowych Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

Szczególnie polecamy:

spektaklmrozek„Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego

Tegoroczny spektakl to autorskie odczytanie tekstu Sławomira Mrożka przez znanego nam z wcześniejszych adaptacji teatralnych – Macieja Michalskiego. Tym razem zapraszamy na wyspę, gdzie trzej rozbitkowie, w których rolę wcielają się Paweł Siemiński, Sergiusz Gołyski i Jurek Szukalski, toczą specyficzną walkę o przetrwanie. Nieprzypadkowo w ich tekstach znajdują się odniesienia do naszej codzienności, gdyż autora tekstu już wcześniej można było identyfikować jako gorzkiego, choć satyrycznego wizjonera i proroka, ale nade wszystkiego wnikliwego obserwatora rzeczywistości. Do trójki naszych bohaterów dołączają z pomocą postaci dramatu odtwarzane przez Włodzimierza Garsztkę, a nawet samego reżysera przedstawienia, Macieja Michalskiego.

koncert-sobota-vi-festiwalŚwit Żywych Muzyków – koncert

Świt Żywych Muzyków – nowoczesne brzmienie, autorska muzyka, teksty stylizowane gwarą warszawską. Zespół powstał bo musiał i działa do dzisiaj. Poetyckie teksty piosenek, podszyte gwarą warszawską zainspirowały lidera zespołu do stworzenia ciekawej formy folku miejskiego. Autorska muzyka interesująco zinstrumentalizowana, unosząca się na wierszach o ludzkich losach i cierpieniu, z dużą dawką dystansu i humoru, pozostawia w słuchaczu niezatarte wspomnienia.

 

 

bajkiBajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity w prezentacji Jurka Szukalskiego.

Teresa Rudowicz, poetka, regionalistka, animatorka kultury, autorka tekstów piosenek – prezentuje się w kolejnej odsłonie: jako autorka bajek dla dzieci. Krótkich, rymowanych. Zabawnych i mądrych. Zaskakujących i wzruszających. Dla dużych i małych. Do wierszowanych historyjek o zwierzętach (i nie tylko) niezwykłe ilustracje stworzyła Anna Sita. Bajki przeczyta Jerzy Szukalski.