Festiwal przypomina postać Wandy Karczewskiej. Była powieściopisarką, poetką, krytykiem teatralnym. W Kaliszu spędziła lata dzieciństwa i wczesnej młodości. Nazywała nasze miasto “swoją małą ojczyzną”. Jako poetka zadebiutowała w roku 1931. Po wojnie w Kaliszu bywała okazjonalnie. W 1988 r. otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza. Zmarła 29 września 1995 r. Jest autorką wielu wierszy i powieści, m.in. wpisanego w kaliski pejzaż “Wizerunku otwartego”, “Głębokich źródeł” czy “Czarnych koni”.
Program VI Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej:
PIĄTEK, 4 listopada:
14:30 Marek Czuku i Grupa Literyczna na Krechę: Anna Baśnik, Justyna Koronkiewicz, Anna Nawrocka, Wojciech Michalec
15:15 Stolik Romy Jegor: Grzegorz Kielar i Leszek Żuliński
16:00 Zaułek Wydawniczy Pomyłka: Cezary Sikorski i Anna Musz
16:45 Krzysztof Schodowski prezentuje: wystawa prac Anny Marii Rusinek
17:15 Teresa Rudowicz prezentuje: Maria Broniewska-Pijanowska, Krzysztof Mich i Paweł Łęczuk
18:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu – Beata Dąbrowska
18:15 Rozmowy z piórami III: Krystyna Caban, Beata Patrycja Klary, Teresa Rudowicz
19:00 Dialog poetycki: Dorota Nowak i Marek Czuku
20:00 „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego (Duża Scena)
SOBOTA, 5 listopada:
12:00 VI Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej – nagroda główna: statuetka Wandy (projekt i wykonanie Włodzimierz Ćwir), nagrody finansowe: pula 4 tys. zł
15:30 Beata Wicenciak i Tomasz Paszek: podsumowanie sezonu, rozstrzygnięcie II Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich oraz II Konkursu na Recenzję, mini-wystawa prac Wiktorii Przybeckiej (uczennicy ZSTiE w Kaliszu)
16:30 Magdalena Koperska prezentuje nowości wydawnictwa ANAGRAM
17:00 Iza Fietkiewicz-Paszek i Paweł Nowakowski: Literatura w Dobrej Formie – prezentacja kwartalnika EleWator, wydawnictwa FORMA oraz jego autorów. Bogusław Kierc, Dorota Ryst, Karol Samsel, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz
19:30 Leszek Żuliński prezentuje: Piotr Tenczyk
20:30 Wieczór autorski: Mirka Szychowiak w rozmowie z Teresą Rudowicz
21:30 Koncert zespołu Świt Żywych Muzyków oraz rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza i oficjalne zakończenie Festiwalu
NIEDZIELA, 6 listopada:
10:00 Karol Samsel: „Wanda Karczewska – próba syntezy monograficznej”
11:00 Jerzy Szukalski prezentuje: bajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity
Wszystkie imprezy (z wyjątkiem spektaklu, który wystawimy w piątek o godz. 20:oo na Dużej Scenie) odbywają się na Sali Studio współorganizatora festiwalu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Festiwal jest finansowany przy udziale środków finansowych Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
Szczególnie polecamy:
“Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego
Tegoroczny spektakl to autorskie odczytanie tekstu Sławomira Mrożka przez znanego nam z wcześniejszych adaptacji teatralnych – Macieja Michalskiego. Tym razem zapraszamy na wyspę, gdzie trzej rozbitkowie, w których rolę wcielają się Paweł Siemiński, Sergiusz Gołyski i Jurek Szukalski, toczą specyficzną walkę o przetrwanie. Nieprzypadkowo w ich tekstach znajdują się odniesienia do naszej codzienności, gdyż autora tekstu już wcześniej można było identyfikować jako gorzkiego, choć satyrycznego wizjonera i proroka, ale nade wszystkiego wnikliwego obserwatora rzeczywistości. Do trójki naszych bohaterów dołączają z pomocą postaci dramatu odtwarzane przez Włodzimierza Garsztkę, a nawet samego reżysera przedstawienia, Macieja Michalskiego.
Świt Żywych Muzyków – koncert
Świt Żywych Muzyków – nowoczesne brzmienie, autorska muzyka, teksty stylizowane gwarą warszawską. Zespół powstał bo musiał i działa do dzisiaj. Poetyckie teksty piosenek, podszyte gwarą warszawską zainspirowały lidera zespołu do stworzenia ciekawej formy folku miejskiego. Autorska muzyka interesująco zinstrumentalizowana, unosząca się na wierszach o ludzkich losach i cierpieniu, z dużą dawką dystansu i humoru, pozostawia w słuchaczu niezatarte wspomnienia.
Bajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity w prezentacji Jurka Szukalskiego.
Teresa Rudowicz, poetka, regionalistka, animatorka kultury, autorka tekstów piosenek – prezentuje się w kolejnej odsłonie: jako autorka bajek dla dzieci. Krótkich, rymowanych. Zabawnych i mądrych. Zaskakujących i wzruszających. Dla dużych i małych. Do wierszowanych historyjek o zwierzętach (i nie tylko) niezwykłe ilustracje stworzyła Anna Sita. Bajki przeczyta Jerzy Szukalski.