VIII Festiwal Kultur Regionów Europy – Berlin i Brandenburgia

VIII Festiwal Kultur Regionów Europy (19-23 października). Tym razem Berlin i Brandenburgia.
Zapraszamy serdecznie! Herzlich Wilkommen!

[Od: Śr. 19.10.] [Od: Cz. 20.10.] [Od: Pt. 21.10.] [Od: So. 22.10.] [Od: Nd. 23.10.]

Stolica Niemiec – Berlin leży na terenie Brandenburgii, pozostając odrębnym krajem związkowym. W tym roku mija 25 lat od podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie oraz 25 lat od utworzenia Komitetu Wspierania Współpracy Polsko-Niemiecko-Francuskiej znanego jako Trójkąt Weimarski. Rocznice są ważne, ważniejsza, z naszej perspektywy, jest jednak nieustająca potrzeba poznawania się i budowania dobrych relacji sąsiedzkich. Mamy nadzieję, że nasz Festiwal jest wartą uwagi  odpowiedzią na taką potrzebę.

 

PROGRAM Festiwalu w Kaliszu:

19 X, godz. 10.00, wstęp wolny

Film „Victoria”, reż. Sebastian Schipper 2015/140’
victoria-1

Berlin nocą. Po wyjściu z klubu młoda Hiszpanka spotyka czterech mężczyzn, którzy najpierw pokazują jej „prawdziwy Berlin”, a potem proszą o przysługę. Ten trzymający w napięciu thriller nakręcony został w jednym ujęciu, w efekcie otrzymujemy historię dziejącą się niemalże na naszych oczach.


20X, godz. 10.00, wstęp wolny

Film „Oh Boy”, reż. Jan Ole Ferster 2012/83’, od 15 lat

oh-boyNiko (Tom Schilling) to “wieczny student” z pustym kontem i zarekwirowanym prawem  jazdy. Nie stać go nawet na kawę.  Zaczyna się dla niego długi dzień, w którym będzie przemierzał Berlin, spotykając po drodze malownicze postaci, które nie ułatwią mu życia. Pełna absurdalnego humoru pokoleniowa opowieść o kłopotach z dorosłością.

  

20 X, godz. 12.00, wstęp wolny

Wykład „Berlin – zmagania miasta z pamięcią” – dr Dominika Gortych adiunkt w Zakładzie Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu

 

Stolica Niemiec skupia w sobie wiele wątków tzw. niemieckich kultur pamięci, stając się swoistym palimpsestem złożonym z warstw tego, co pamiętane chętnie, ale też tego, co wyparte, bądź wymazane z pamięci. Zapoznamy się z wybranymi  fenomenami (nie-)obecnymi w przestrzeni miejskiej i w świadomości mieszkańców Berlina, takimi jak Berliner Schloss (zamek berliński), Stolpersteine (kamienie pamięci), Topografia terroru czy Mur Berliński. Zadamy pytania dotyczące zawartości berlińskich kultur pamięci oraz ich  problematycznych aspektów.

 

21 X, godz.17.30, wstęp wolny

Film „Niebo nad Berlinem”, reż. Wim Wenders  1987/120’, od 12 lat

niebo-nad-berlinemObsypany nagrodami hołd filmowy złożony podzielonemu murem miastu. Dwaj aniołowie – Damiel (Bruno Ganz) i Cassiel (Otto Sander) wędrują po Berlinie Zachodnim i pozostając niewidzialnymi dla jego mieszkańców, niosą im pocieszenie. Autorem mistrzowskich zdjęć jest nestor operatorów Henrie Alekan (1909-2001). Warto odnotować błyskotliwą rolę Petera Falka, legendarnego Columbo, który gra samego siebie. Kręcony w przestrzeni Berlina Zachodniego film stał się paradokumentalnym obrazem miasta sprzed obalenia muru. Absolutna klasyka!

 

22 X, godz. 18.00, wstęp wolny za wejściówkami

Spektakl „Psie serce” w wykonaniu teatru Ton und Kirschen Wandertheater z Brandenburgii 

Ton und Kirschen, foto Jean-Pierre Estournet

Ton und Kirschen, foto Jean-Pierre Estournet

Spektakl powstał na podstawie satyrycznego opowiadania Michaiła Bułhakowa z 1925 roku. Jest to historia bezczelnego i nieokrzesanego „człowieka-psa”, powstałego w wyniku eksperymentu medycznego w moskiewskim domu sławnego profesora Przeobrażeńskiego, specjalisty od zabiegów odmładzających. Profesor przeszczepia bezdomnemu psu jądra i przysadkę mózgową drobnego kryminalisty alkoholika, który właśnie zmarł. Po operacji pies zamienia się stopniowo w człowieka, przejawiając przy tym wszystkie złe cechy dawcy organów: agresję, chamstwo i skłonność do alkoholu. Jego uczynki przysporzą profesorowi licznych kłopotów, skłaniając go do przeprowadzenia  kolejnej operacji, która przywróci zoperowanemu psu jego psie życie. Tekst Bułhakowa, pełen odniesień do sytuacji w Rosji, został wydany dopiero 47 lat po jego śmierci.  Autor nie oszczędza w nim nikogo, jego bohaterowie mają wiele twarzy, niczym  postacie z obrazów Otto Dixa i Georga Grosza, malarzy współczesnych Bułhakowowi.

plakat-2

Ton und Kirschen Wandertheater został założony przez byłych członków Footsbarn Travelling Theatre. Od czasu reunifikacji Niemiec grupa ma swoją siedzibę w Glindow w Brandenburgii. Zespół występuje na całym świecie. Z czterech stron świata (Niemcy, Francja, Anglia, Kolumbia i Rosja) pochodzą także tworzący go artyści.

Spektakl dla dzieci (od 12 lat ) i dorosłych.

Inscenizacja: Margarete Biereye & David Johnston

Tłumaczenie tekstu na język polski oraz polskie napisy – Joachim Stephan

 

23 X, godz. 11.00

Warsztaty teatralne „Być szczęśliwym” z Ton und Kirschen Wandertheater

(dla młodzieży 16-18 lat – po wcześniejszym zgłoszeniu)

 

23 X, godz. 16.00, wstęp wolny 

Film „Oh Boy”


23 X, godz. 17.30, wstęp wolny 

Film „Victoria”

Organizatorzy:

Ignored Tags: $0214, $9330logo-ckis-w-kaliszu-02