Wielkopolski Wieniec Dożynkowy 2021 na Dożynkach Prezydenckich

Wielkopolski wieniec po raz kolejny weźmie udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbędzie się ponownie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Dzieło autorstwa mistrza słomkarstwa Piotra Barańczaka ośpiewa Grupa Wieńcowa z zespołu KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego wraz z Kapelą Koźlarską z Przygodzic i Zbąszynia.

[Od: So. 18.09.] Potrwa do: Nd. 19.09.
Wielkopolski Wieniec Dożynkowy 2021

Wielkopolski Wieniec Dożynkowy 2021

To dziesiąty Wieniec dożynkowy przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową uczestniczy tylko w Dożynkach Prezydenckich, które z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 odbywają się kolejny raz w Warszawie.

Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami. Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec jest szyty z całej długości słomy żytniej, razem z kłosami tego zboża. Twórcy przyozdobili go kwiatami ułożonymi z kłosów pszenicy, kwiatami zatrwianów, kłosami owsa i pszenicy, wiązanek lnu i owocami jarzębiny. Poszycie stanowi tło dla sześciu ramion Wieńca, wychodzących od okrągłej podstawy aż do szczytu. Ramiona wykonane są z wiązanych kłosów pszenicy – na zewnątrz, oraz owsa – od środka. Środek wieńca wypełniają wiązanki pszenicy, owsa, jęczmienia i zatrwianów. Artyści ludowi powiązali Wieniec powrozami ze słomy i naturalnymi sznurkami. Całość wieńczy okrągła korona.

Kosynierzy z Jankowa Przygodzkiego

Kosynierzy z Jankowa Przygodzkiego

Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyć będzie grupa młodych tancerzy i śpiewaków z Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego oraz zespół ludowy złożony z kapeli koźlarskiej z Przygodzic – Leszek Łuczak i Roman Gosławski i ze Zbąszynia – Jan Prządka, grających na tradycyjnych instrumentach wielkopolskich: kozłach wielkopolskich i skrzypcach. Zespół „Kosynierzy”, działający od 2013 roku, tworzy ok. 60 tancerzy, w wieku od 6 do 25 lat, zamieszkujących Janków Przygodzki, okoliczne wsie i miasto Ostrów Wielkopolski. Prezentują tańce narodowe, wielkopolskie oraz lubelskie tańce regionalne, tradycyjne obrzędy ludowe, takie jak dożynki wielkopolskie, ośpiewywane zwyczajowymi pieśniami, czy noc świętojańska. Tańczą w strojach wielkopolskich z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, a także w strojach krakowskich oraz lubelskich. Za swoje wyjątkowe artystyczne osiągnięcia otrzymali już Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Kierownikiem i choreografem zespołu jest zawodowy instruktor Agata Niedzielska.

warsztaty słomkarskie z Piotrem Barańczakiem

warsztaty słomkarskie z Piotrem Barańczakiem

WIELKOPOLSKI WIENIEC DOŻYNKOWY 2020


 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego