Wielkopolski Wieniec Dożynkowy na Dożynkach Prezydenckich 2022

Wielkopolski wieniec po raz kolejny weźmie udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbędzie się ponownie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Dzieło autorstwa mistrza słomkarstwa Piotra Barańczaka ośpiewa Grupa Wieńcowa z Zespołu Krotoszanie i Kapeli z Kociny. To jedenasty Wieniec dożynkowy przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową uczestniczy w Dożynkach Prezydenckich, które po raz trzeci odbywają się w Warszawie.

[Od: So. 10.09.] [Od: Nd. 11.09.]

Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec jest szyty z całej długości słomy żytniej łączonej sznurkami, razem z kłosami tego zboża. Twórcy przyozdobili poszycie kwiatami ułożonymi z kłosów pszenicy, kwiatami zatrwianów, kłosami owsa, żyta i dwóch rodzajów pszenicy, wiązanek lnu oraz owocami i liśćmi jarzębiny. Podstawę wieńczy okrągła korona z krzyżem z prasowanej słomy, utworzona z sześciu ramion z plecionej słomy. Pomiędzy ramionami Piotr Barańczak umieścił plecione ozdoby oraz kwiaty z prasowanej słomy. Środek korony wieńca oraz umieszczony na szczycie pępek wypełniają kłosy pszenicy, kwiaty zatrwianów oraz owoce lnu.

Krotoszanie w strojach krakowskich

Krotoszanie w strojach krakowskich

Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyć będzie grupa młodych tancerzy i śpiewaków z Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie” z Krotoszyna z towarzyszeniem Kapeli z Kociny spod Ostrowa Wlkp. „Krotoszanie” i Kapela z Kociny zaprezentują scenkę ludową z pięknymi dożynkowymi pieśniami i melodiami wielkopolskimi granymi do tańca: oberkiem, chodzonym i wiwatem. Wystąpią w odświętnych ubraniach tradycyjnych mieszkańców wsi z południowej części Wielkopolski: kobiety w strojach z ręcznie haftowanymi fartuchami, kryzami i czepcami na głowie, mężczyźni w odświętnych kabatach i wołoszkach.

ZAPOWIEDŹ WIEŃCA 2022

Wieniec 2022

Wieniec 2022

Zespół „Krotoszanie” powstał ponad 20 lat. Działa przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Tańczy w nim i śpiewa ponad 100 osób tworzących cztery grupy wiekowe. Na program artystyczny składają się tańce i przyśpiewki z okolic Krotoszyna, tańce i pieśni regionu wielkopolskiego, lubelskiego, kaszubskiego, tańce i śpiewy górali żywieckich oraz tańce narodowe. „Krotoszanie” występowali na wielu przeglądach, konkursach, festiwalach tanecznych w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, w Holandii, w Turcji, na Węgrzech, w Bułgarii, w Niemczech, we Francji, w Bośni i Hercegowinie oraz w Grecji. W 2007 roku brali udział w festiwalu „Roztańczona Europa” i w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, a przez kilka lat w Festiwalu Europeade: w 2014 roku w Kielcach, w 2015 w Szwecji oraz w 2017 w Finlandii. Kierownikiem artystycznym, organizacyjnym i choreografem jest Arletta Polańska. Kapela z Kociny jest jedną z niewielu w Południowej Wielkopolsce grających muzykę tradycyjną. Działa od kilkunastu lat pod kierunkiem Krzysztofa Rospondka we wsi Kocina w gminie Sośnie koło Ostrowa Wielkopolskiego.

Kapela z Kociny - Biesiada Folkloru 2022

Kapela z Kociny – Biesiada Folkloru 2022

Trzyosobowa kapela gra repertuar wielkopolski w składzie tradycyjnych instrumentów wiejskich: skrzypce, bęben obręczowy oraz basy kaliskie. Bębny zostały wykonane przez Krzysztofa Rospondka, który zajmuje się budowaniem i naprawą tych instrumentów. Kapela występuje z autentycznym repertuarem z południa Wielkopolski, śpiewając i grając głównie do tańca – oberki, owijoki, walcerki, chodzone, wiwaty, polki, kujawiaki, a czasem z utworami opracowanymi w aranżacji Krzysztofa Rospondka.

 

Plecenie wieńca

Plecenie wieńca

 


Wojewódzki Wieniec w 2021

Wielkopolski Wieniec Dożynkowy 2021 na Dożynkach Prezydenckich


Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Wieniec w 2020 roku

Wieniec Wielkopolski i Snutki z III nagrodą w Warszawie