Wielkopolski Wieniec Dożynkowy

Wielkopolski wieniec po raz kolejny weźmie udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Dzieło autorstwa twórcy ludowego Piotra Barańczaka ośpiewa Grupa Wieńcowa z Zespołu SNUTKI z Potarzycy.

[Od: So. 19.09.] [Od: Nd. 20.09.]

To dziewiąty Wieniec dożynkowy realizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową uczestniczy tylko w Dożynkach Prezydenckich, które z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 odbywają się w Warszawie.

Wieniec dożynkowy Województwa Wielkopolskiego 2020

Wieniec dożynkowy Województwa Wielkopolskiego 2020

 

Tegoroczny Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią i rodziną. Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno k. Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec jest szyty z całej długości słomy żytniej, razem z kłosami tych zbóż. Szycie tworzy podłoże pod bukiety z kłosów owsa i pszenicy, które są wiązane sznurkiem w bukiety, a następnie układane w trzech poziomach, przez całą szerokość wieńca, tworząc tzw. „spódnicę kobiety wiejskiej”. Wieniec przyozdobiony jest kwiatami zatrwianów, wiązanek lnu, kwiatami z kłosów pszenicy i innymi kwiatami ze słomy prasowanej. Okrągłą podstawę wieńczy czteroramienna korona z krzyżem, wykonana z kłosów pszenicy.

 

 

Snutki z Potarzycy

Snutki z Potarzycy

 

Tegoroczną Grupę Wieńcową tworzą trzy pary taneczno-śpiewacze z Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy, którym towarzyszyć będzie pięcioosobowa kapela ludowa. Grupa przedstawi kilkuminutowy program tradycyjnego obtańczenia i ośpiewania wieńca dożynkowego, biorąc udział w sobotnim konkursie na najładniejszy wieniec. Drugiego dnia Dożynek przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego wezmą udział w uroczystej Mszy św., korowodzie oraz w Ceremoniale Dożynkowym na terenie dziedzińca Pałacu Prezydenckiego.

Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina powstał w 1984 roku. Zespół działa pod opieką artystyczną i organizacyjną Aleksandry i Jarosława Mendelskich. Nazwa „Snutki” pochodzi od białego haftu nasnuwanego wykonywanego obecnie głównie w Golinie, wsi leżącej niedaleko Potarzycy. W skład zespołu wchodzi kilkadziesiąt osób – dzieci, młodzież i dorośli z całej Ziemi Jarocińskiej, tworząc dwie grupy taneczne. „Snutki” mają też od 1990 roku własną kapelę, którą kierował, m.in. Eugeniusz Nawrocki, a obecnie Adam Skowron. Młodzież gra na: skrzypcach, kontrabasie, bębnie i trąbce. „Snutki” od początku istnienia promowały w swoich występach pieśni i tańce wielkopolskie, szczególnie z okolic Jarocina. Następnie do repertuaru zespołu weszły tańce ludowe z innych regionów Polski, m.in.: rzeszowskie, lubelskie, krakowskie i śląskie. W każdym z tych tańców członkowie zespołu występują w odpowiednich dla danego regionu strojach ludowych. Tancerze prezentują na scenie także tańce narodowe. Choreografka zespołu zaadaptowała na scenę obrazki folklorystyczne przedstawiające różne zwyczaje ludowe, m.in. „Poniedziałek dyngusowy” czy „Pastwiskowe igraszki”. W ciągu 30 lat działalności „Snutki” zdobywały nagrody i wyróżnienia w całej Polsce. Ze swoim repertuarem występują na scenach w całym kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, w Turcji, na Cyprze, w krajach bałkańskich czy u wschodnich sąsiadów. Zespół został odznaczony w 2009 roku odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Zespół „Snutki” wspiera od 1996 roku Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, założone głównie przez rodziców członków zespołu. Od 1999 roku zespół należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). „Snutki” są też gospodarzami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, na które od 20 lat przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z całej Europy.