XX Dzień Judaizmu – wykład i recital

Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka mleka" i CKiS zapraszają na wydarzenie z okazji XX Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.

[Od: Cz. 23.02.]
Bilety: sala studio, wstęp wolny, 0

Od kilku lat Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka mleka” organizuje w ramach cyklu pn. Kaliski Tygiel Kulturowy imprezy artystyczne i edukacyjne poświęcone tematyce wielokulturowej przeszłości Kalisza: koncerty, wieczory autorskie, spektakle, warsztaty, konkursy literackie dla młodzieży itd. Od 3 lat Stowarzyszenie wpisuje we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w kalendarz Tygla obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (2014) w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim (2016), który ma służyć odkrywaniu więzi łączących obie religie. Do udziału w tych przedsięwzięciach, a także do ich współtworzenia, zapraszana jest młodzież. Również w tym roku Stowarzyszenie planuje imprezę pod hasłem XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, na którą zapraszamy uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu.

W programie:

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych przedstawią krótko historię Żydów kaliskich oraz zaprezentują książkę autorstwa Jehudit Kafri pt. Zosia. Od Doliny Jezreel do Czerwonej Orkiestry, opartą na faktach opowieść o Zofii Poznańskiej, anonimowej bohaterce II wojny światowej, pośmiertnie odznaczonej przez państwo Izrael orderem za walkę z nazizmem (ojciec pisarki i bohaterka książki pochodzili z Kalisza).

W dalszej części spotkania zapraszamy do wysłuchania piosenek Rozmark Café w wykonaniu Patrycji Kliber. Program pt. Była tu kiedyś ulica Złota to w pełni autorski projekt, ale również „w pełni kaliski”: od tematyki, poprzez twórców, po wykonawców. Rozmark Café w sentymentalny i obrazowy sposób przywołuje nieistniejący świat kaliskich Żydów. Współczesne teksty Anety Kolańczyk Izabeli Fietkiewicz-Paszek do których muzykę skomponowała skrzypaczka Filharmonii Kaliskiej, Irena Piechota, tworzą spektakl przepełniony klimatem dawnego sztetla, duchem tamtej codzienności, a jednocześnie dramatycznymi historiami inspirowanymi prawdziwymi biografiami kaliszan.

Na koniec Izabela Fietkiewicz-Paszek, która w lutym bierze udział w tygodniowym seminarium w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie, opowie o idei Yad Vashem.

Liczymy na to, że urozmaicony, interdyscyplinarny przekaz będzie punktem wyjścia dla dalszych zajęć dotyczących historii lokalnej, historii i kultury Żydów oraz Zagłady, a także umocni grunt dla dyskusji i działań wychowawczych służących przeciwdziałaniu dyskryminacji, uprzedzeniom i postawom prowadzącym do wykluczenia innego z powodów narodowościowych, kulturowych czy religijnych.

Zapraszamy!