Z cyklu „Kalendarium polskie” LIRA, KAFLE I ŚPIEW ARCHAICZNY

W długie, jesienne wieczory warto wrócić pamięcią do czasów, gdy domowe ciepło dawał kaflowy piec stojący w kącie pokoju, a buzujący w nim ogień sprzyjał opowieściom, wspomnieniom, często też tradycyjnym śpiewom.

[Od: So. 12.11.]
Bilety: Wstęp wolny

 

Klimat takiego wieczoru, w kolejnym spotkaniu z cyklu „Kalendarium polskie, postarają się przywołać: Malwina Paszek w duecie z Tomkiem Grdeniem – lira korbowa i śpiew tradycyjny oraz Maciej Burdzy, który o kaflach i piecach kaflowych wie wszystko. A na towarzyszącej koncertowi i gawędzie wystawie zaprezentuje tradycyjne kafle ze swej bogatej kolekcji. Zapraszamy.

 

                                                                           

MALWINA PASZEKzrzut-ekranu-2015-02-21-o-14-36-00

Pochodzi ze Zdun. Jej wielką pasją jest lira korbowa. Studia w poznańskiej Akademii Muzycznej (teoria muzyki) ukończyła w 2011 roku. Prace – licencjacką i magisterską – poświęciła problematyce muzyki na lirę korbową. Wykonuje na lirze muzykę tradycyjną, współczesną i barokową. Podczas 42. edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” wykonywała (śpiew tradycyjny) wraz z orkiestrą „Amadeus„. Jako multuinstrumentalistka gra na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Zajmuje się równolegle śpiewem tradycyjnym, znanym jako „biały głos” lub „śpiewokrzyk„. Wykonuje tradycyjne pieśni, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale także z Polesia i Podlasia. Od 2012 roku prowadzi warsztaty śpiewokrzyku w Poznaniu, a także grupę śpiewaczą „Droryje„. W duecie „Ludożercy z innej wsi” wraz z Tomkiem Grdeniem wykonuje autorskie utwory osadzone w tradycji Cyganów bałkańskich (akordeon, cytra, altówka, śpiew).

tomek-grden

TOMEK GRDEŃ

To niezwykle utalentowany, obdarzony olbrzymim poczuciem humoru, wiecznie młody artysta. Jest laureatem pierwszej nagrody w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. 2004. W latach 2003-2005 występował z Zenonem Laskowikiem, współpracował też z orkiestrą Zbigniewa Górnego. W duecie z Malwiną wykona pieśni na głosy z towarzyszeniem instrumentów i a’capella – oraz utwory bazujące na folku miejskim.

 

burdzy

MACIEJ BURDZY

Zdun. Zakochany w piecach, kaflach i ceramice. Dokonał pełnej kwerendy materiałów archiwalnych  i zarejestrował większość zduńskich obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Jest miłośnikiem budownictwa rezydencjonalnego w zakresie zamków, pałaców i dworów na terenie Pomorza i Nowej Marchii oraz autorem haseł do Encyklopedii Pomorza Zachodniego. Jest członkiem Fundacji Ochrony Zabytków „Monumenta Poloaniae”. W 2014 roku był inicjatorem oraz współorganizatorem wystaw i konferencji: „Cztery kąty i piec piąty” w Szczecinie oraz „Nie święci garnki lepią” w Poznaniu. W czerwcu 2014 roku zorganizował I Ogólnopolski Zlot Zdunów. Jest inicjatorem powołania i był pierwszym Starszym Cechu Zdunów Polskich. Jest inicjatorem kampanii społecznej „Ocalmy krakowskie piece”. Prowadzi kaflarnię w Zdunach k/Krotoszyna. Towarzyszyć mu będzie Jarosław Ciąder – artysta-ceramik, mistrz kaflarski z 40-letnim stażem w kaflarstwie.