Z cyklu „Pofolkujmy sobie z…” Kapela Maliszów ‒ koncert

Z cyklu „Pofolkujmy sobie z…” KAPELA MALISZÓW – koncert w ramach VII Kaliskiego Miodobrania. Plac przy CKiS.

[Od: Nd. 28.08.]
Kapela Maliszów

Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie, który przekazał również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Oprócz muzyki, kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

W roku 2014 kapela zdobyła:
I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej – Mikołajki Folkowe;
II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja oraz „Złote Gęśle” dla Kacpra Malisza;
III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista, na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

W roku 2013 kapela zdobyła następujące wyróżnienia:
I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie;
I miejsce – Festiwal Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu;
Nagrodę główną ”Karpacki Grajek” – Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy;
Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kapela koncertowała ostatnio w Niemczech, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie) oraz w Offenburgu. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego, poświęconego Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie;
grała do tańca w różnych miejscach i okolicznościach np. w klubie Tyndyryndy w Kazimierzu oraz na wielu innych imprezach, festynach, weselach, potańcówkach itp.

Skład kapeli:
Jan Malisz – skrzypce ,basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz – śpiew, basy , bęben
Kacper Malisz –  skrzypce, basy, nyckelharpa