#ZostańWDomu – Mateusz Gawęda Trio – koncert online

#ZostańwDomu
A już w najbliższą sobotę kolejna uczta jazzowa. Tym razem wystąpi Mateusz Gawęda Trio. Koncert odbył się podczas Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, 23 listopada 2017 r.
Dołącz do nas 16 maja o godzinie 21.00 na kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W 100% on-line. Zapraszamy!

[Od: So. 16.05.]
Bilety: 0,00 zł
foto Katarzyna Kukiełka

foto Katarzyna Kukiełka

MATEUSZ GAWĘDA TRIO
Mateusz Gawęda – fortepian
Max Mucha – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja

W 2016 r. trio Mateusza Gawędy przebojem wdarło się na naszą scenę jazzową. Wydany wówczas debiutancki album zespołu „Overnight Tales” został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Płytę nominowano do nagrody Fryderyka 2017 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny. Krążek wypełniały kompozycje wielowątkowe, zaskakujące częstymi zwrotami muzycznej akcji. Trio Gawędy potrafi harmonijnie połączyć atrakcyjne melodie ze swobodą improwizacyjną. Zgodnie z tytułem to muzyka nieco mroczna i introwertyczna. Trzeba poświęcić jej trochę uwagi, by docenić elegancję pianistyki, precyzję zgrania wszystkich muzyków, czy wreszcie wyobraźnię w budowaniu partii solowych.
W Kaliszu zamiast stałego basisty Tria Alana Wykpisza wystąpił Max Mucha.


Mateusz Gawęda
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego Joachima Mencla. Wśród muzyków, którzy najbardziej go inspirują są m.in. Agusti Fernandez, Matthew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, a także kompozytorzy klasyczni jak Igor Strawiński czy Wojciech Kilar. Jego gra łączy w indywidualny sposób tradycję jazzowej pianistyki, także tej freejazzowej, z muzycznym impresjonizmem i ekspresjonizmem.
Już podczas studiów sformował duet z saksofonistą Sławomirem Pezdą. W tym składzie zdobyli główną nagrodę podczas Tarnów Jazz Contest w 2010 r. Wkrótce potem do duetu dołączyli kontrabasista Piotr Południak i perkusista Dawid Fortuna. Powstał kwartet PeGaPoFo, z którym Gawęda zdobył Grand Prix konkursów Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors, czy Gorzów Jazz Celebrations. W 2015 r. PeGaPoFo wydał bardzo dobrze oceniony przez krytykę album „Świeżość”.
Przełomowy w karierze Gawędy okazał się ubiegły rok. Oprócz debiutanckiego albumu jego tria ukazała się płyta „No More Drama” zespołu Cracow Jazz Collective, którego jest liderem i autorem całego repertuaru. To oktet złożony ze znakomitych muzyków młodego pokolenia wskrzeszający tradycję niepokornego jazzu lat. 60. Wziął także udział w nagraniu albumu grupy Silberman and Three of a Perfect Pair liderowanej przez perkusistę Łukasza Stworzewicza z gościnnym udziałem aktora Jana Peszka. Już w tym roku ukazały się płyty formacji D.R.A.G. skrzypaczki Dominiki Rusinowskiej i Silberman New Quintet z udziałem Macieja Obary na saksofonie altowym.
Mateusz Gawęda grał z takimi artystami jak m.in. Billy Hart, Ralph Alessi, Rusty Jones, Janusz Muniak, Leszek Żądło, czy Jacek Kochan.

foto Katarzyna Kukiełka

foto Katarzyna Kukiełka

Max Mucha
Pochodzi z Częstochowy, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach, a także w Institut Berlin. Należy do najbardziej rozchwytywanych sidemanów w naszym kraju. Jego kontrabas wspiera m.in. takie zespoły jak Arek Skolik Special Trio, Dominik Wania Trio, Erase, Igor Osypov Quartet, Inner Spaces, Jarek Bothur Quartet, Power Of The Horns, Tomasz Sroczyński Trio, czy NSI Quartet. Współpracował z Christianem Scottem, Loganem Richardsonem i Gregiem Osbym. Występował na większości polskich festiwali jazzowych, a także m.in. Moers Festival w Niemczech, Cully Jazz w Szwajcarii, czy Coastal Jazz Festival w Kanadzie.

Grzegorz Pałka
Jeden z najlepszych perkusistów młodego pokolenia. Student Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z takimi zespołami i muzykami jak High Definition Quartet, New Bone, Mike Parker, Piotr Baron, Grzegorz Karnas, Szymon Mika, Mateusz Pospieszalski, Marcin Kaletka, a także z bratem, pianistą Mateuszem Pałką.