#ZostańWDomu – Niko Leopold Quartet – koncert online 

#ZostańwDomu
Serdecznie zapraszamy na kolejną gratkę dla koneserów jazzu. Tym razem przed internetową publicznością zaprezentuje się Niko Leopold Quartet z Austrii. Będzie to retransmisja koncertu, który został zarejestrowany podczas Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, 24 listopada 2018 roku, a zostanie odtworzony w tę sobotę, o godz. 21:00 na kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Dołącz do nas! W 100% on-line. Zapraszamy!

[Od: So. 06.06.]
Niko Lepold Quartet, foto Maria Frodl

Niko Lepold Quartet, foto Maria Frodl

NIKO LEOPOLD QUARTETT  (Austria)
Niko Leopold – fortepian, wiolonczela
Chris Kronreif – saksofon, flet, klarnet basowy
Judith Ferstl – kontrabas
Jakob Sigl – perkusja

Austriackie Forum Kultury, już od przeszło dwóch dekad jest partnerem artystycznym Festiwali Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W roku 2018 kaliskiej publiczności zaprezentował się kwartet austriackich muzyków, którzy mimo młodego wieku, już od dziesięciu lat goszczą na rodzimych i zagranicznych scenach jazzowych. Liderem zespołu jest austriacko – amerykański pianista i wiolonczelista Niko Leopold. W jego kompozycjach i aranżacjach słychać wpływ nowoczesnego jazzu, popu, a także muzyki klasycznej. Ideą przewodnią zespołu jest łączenie struktur muzyki klasycznej z jazzowymi improwizacjami poprzez wypracowanie indywidualnego stylu – zarazem lirycznego, spontanicznego i pełnego wyrazu. Kwartet tworzą Niko Leopold – fortepian i wiolonczela, Chris Kronreif – saksofon, flet, klarnet basowy, Jakob Sigl – perkusja oraz utalentowana mistrzyni kontrabasu Judith Ferstl.


Niko Leopold, foto Jakub Seydak

Niko Leopold, foto Jakub Seydak

Niko Leopold, austriacko-amerykański multiinstrumentalista, jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swego pokolenia. Urodzony w Wiedniu w roku 1985 pasjonował się muzyką już od najmłodszych lat. Studiował klasyczną wiolonczelę w wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Wykonawczych oraz na Uniwersytecie Sztuki w Grazu. Jako solista i kameralista zdobył wiele wyróżnień, m.in. pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen i Srebrny Medal na Stulberg International String Competition. Ważnym impulsem była dla niego praca pod kierunkiem takich artystów jak Christiane Karajeva, Rudi Wilfer i Matthias Rüegg. Występował w Stanach Zjednoczonych, w wielu krajach Europy i w Azji. Swój talent pianistyczny odkrył w czasie kursu prowadzonego w Wiedniu przez pianistę jazzowego Reinharda Micko. W latach 2007 – 2011odbywał studia w Konserwatorium w Amsterdamie.
Jako kompozytor Niko Leopold  stara się pogodzić głęboko przemyślane strukturalne i emocjonalne aspekty muzyki klasycznej z jazzowymi improwizacjami i rytmami. Ważnymi źródłami wpływów jest dla niego muzyka kompozytorów rosyjskich, folklor hiszpański, wschodnioeuropejski i bałkański. Jego ważne osiągnięcia kompozytorskie to m.in. Melodram na głos recytujący i orkiestrę (2012), Wahlverwandtschaften na zespół smyczkowy (2013), Suita na 8 wiolonczel (2016) oraz muzyka do „Ballavita”, filmu zrealizowanego w virtual reality (Amilux Film 2017).


Judith Ferstl, foto Jakub Seydak

Judith Ferstl, foto Jakub Seydak

Kontrabasistkę Judith Ferstl usłyszeć można w wielu rozmaitych formacjach i w szerokim spektrum brzmień: kompozycjach, swobodnych improwizacjach, skomplikowanych rytmach, szerokich powierzchniach dźwiękowych, energicznych pasażach, intymnych brzmieniach, w muzyce zostawiającej dużo miejsca dla ciszy. Po ukończeniu nauki klasyki i jazzu w wiedeńskim Prywatnym Uniwersytecie Muzyki i Sztuki (MUK) kontynuowała studia w zakresie gry na kontrabasie na Uniwersytecie im. Brucknera w Linzu. Jest laureatką wiele nagród.

 

 

 


Chris Kronreif, foto Jakub Seydak

Chris Kronreif, foto Jakub Seydak

Chris Kronreif studiował grę na klarnecie i saksofonie w Salzburgu. Naukę kontynuował w Prywatnym Uniwersytecie im. Antona Brucknera w Linzu. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem otrzymał w roku 2007. Wielokrotnie występował w Nowym Jorku i Barcelonie, gdzie przebywał w latach 2009-2011. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jako solista nagrał płytę „Mozart Revisited”  z Big Bandem Nouvelle Cuisine.

 

 

 

 

 


Jakob Sigl, foto jakub Seydak

Jakob Sigl, foto jakub Seydak

Perkusista Jakob Sigl urodził się w roku 1986 w Salzburgu. Po maturze w tamtejszym Gimnazjum Muzycznym studiował reżyserię dźwięku w wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Wykonawczych oraz perkusję jazzową w Uniwersytecie im. Brucknera w Linzu. Występuje w licznych zespołach grających jazz, pop i world music.