wydarzenie: folklor

Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła

Z cyklu „Spotkania z kulturą tradycyjną”   Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła Krzysztof Rospondek Malowane ludowe skrzynie. Jak mało co kojarzą się z wiejskim domem. Są ikoną wiejskiej sielskości, przywołują swym obrazem poczucie bezpiecznego domowego ciepła. Prawie każdy potrafi je sobie wyobrazić. Prawie nikt z nich nie korzystał. Czym były, co… Read more »

Reportaż z Warsztatów haftu nasnuwanego w Golinie 2023

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w 2023 roku kolejne bezpłatne warsztaty haftu nasnuwanego dla kilkunastu uczestniczek, tym razem pod kierunkiem mistrzyni Jolanty Łukaszewskiej z Goliny. Haft zwany „Snutką Golińską” to dziedzictwo wsi wielkopolskiej, wpisane w 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Siedmiomiesięczne warsztaty dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego… Read more »

Warsztaty Z PRZYTUPEM 2024

Na Warsztatach tańca i śpiewu ludowego Z PRZYTUPEM uczestnicy poznają kulturę muzyczną i taneczną Wielkopolski. Podczas sześciu 3-godzinnych spotkań zatańczymy regionalne tańce przy muzyce wiejskiej kapeli: chodzone, wiwaty, oberki, polki i walcerki oraz zaśpiewamy piosenki ludowe. Pojawią się też opowieści o tradycji regionu Ziemi Kaliskiej. Na zakończenie planujemy niespodziankę. Wszystko to w atmosferze dobrej, spontanicznej… Read more »

19. Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski

W programie prezentowanym na sali widowiskowej CKiS będzie miało miejsce:   wręczenie trzech Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”; kolędy z Zespołem Śpiewaczym OPATOWIANIE i występ Kapeli Ludowej BRZEZINY; podsumowanie wydarzeń folklorystycznych w Południowej Wielkopolsce w latach 2022-2023: Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, Estrad Folkloru, konkursów w Polsce, warsztatów i konsultacji, warsztatów z mistrzami tradycji, wydawnictwa… Read more »

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych

Uczestnicy warsztatów będą rysować i wycinać, składać i kleić ozdoby świąteczne z papieru i z bibuły. Własnoręcznie wykonane: gwiazdki, bombki, kwiaty, łańcuchy, koszyczki czy figurki zwierząt ozdobią domowe choinki. sobota 2 grudnia 2023, godz. 10:00-12:00 sobota 16 grudnia 2023, godz. 10:00-12:00 CKiS w Kaliszu, sala konferencyjna   Zgłoszenia na warsztaty: Anna Gałczyńska, Dział Artystyczny CKiS,… Read more »

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne

Zajęcia i wykłady poprowadzą specjaliści z dziedziny folkloru, muzyki i sztuki ludowej: dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Piotr Kulka, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, Krzysztof Rospondek, muzyk ludowy, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp., kierownik Zespołu z Kociny, a także Anna Gałczyńska, główna specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu. W programie… Read more »

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

Zapraszamy na: Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej 30 września 2023 od godz. 17.00 do… Głogowa 18A k. Raszkowa plac przy sali wiejskiej wstęp wolny   W programie: warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka wiejska, chodzone, wiwaty, polki, oberki, walcerki. Zagrają do tańca: Kapela z Kociny Kapela Dudziarska „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej Kapela Dudziarska… Read more »

Wielkopolski Wieniec na Dożynkach Prezydenckich

Wieniec jak żniwna korona Wieniec dożynkowy dla Województwa Wielkopolskiego przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę przodownica. Do jego wykonania użyto w różnych splotach i proporcjach trzech zbóż: żyta,… Read more »

Estrada Folkloru 2023 w Choczu

Estrada Folkloru 2023 w ramach Dożynek Parafialno-Gminnych sobota 26 sierpnia 2023, godz. 16:00 CHOCZ w powiecie pleszewskim plac przy szkole RELACJA z CHOCZA   PROGRAM PROGRAM EF 23 Chocz 15:00            Polowa Msza Św. / akompaniament Orkiestra Dęta GOK 16:00            Obrzęd Dożynkowy z udziałem Zespołu Folklorystycznego KALINA z Blizanowa 16:30-17:30 Estrada Folkloru 2023 Zespół… Read more »

Estrada Folkloru 2023 w Kuklinowie

  Estrada Folkloru 2023 niedziela 6 sierpnia 2023 / godz. 14:00 KUKLINÓW koło Krotoszyna Gmina Kobylin plac przy Sali wiejskiej RELACJA z KUKLINOWA Estrada Folkloru to przede wszystkim spotkanie z kulturą ludową subregionu Kaliskie. Na kuklinowskiej scenie wystąpią regionalne zespoły z Południowej Wielkopolski: gospodarze „Łagiewniczanie”, śpiewacze „Kobierzanki” i „Lutogniewiacy” z powiatu krotoszyńskiego, „Łąkocanie” oraz Zespół… Read more »