wydarzenie: literatura

„Zimowa opowieść” Stowarzyszenia „Łyżka Mleka”

Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” proponuje wkroczyć w  Nowy Rok w nostalgicznym nastroju i na pierwszą styczniową niedzielę zaprasza do wysłuchania Agaty Plewińskiej w recitalu, na który składają się utwory skomponowane przez Jana Derbiszewskiego, Piotra Józefiaka i Przemysława Olka do wierszy Adama Asnyka, Josifa Brodskiego i Juliana Tuwima. Poza poezją klasyków wysłuchamy także kilku piosenek z tekstami Anety Kolańczyk. Wieczór wypełnią… Read more »

„Sekrety Kalisza” – wieczór autorski Piotra Sobolewskiego

Powstawał uparcie z popiołów jak mityczny Feniks. Na przekór tym, którzy próbowali go zniszczyć. Niezwykle urokliwy i klimatyczny Kalisz wśród wąskich uliczek, uroczych kawiarenek i pięknej architektury skrywa swoją nieznaną stronę. Piotr Sobolewski odnajduje tajemnicze historie i zapomniane miejsca. Z pasją opowiada o zaskakujących wydarzeniach i niezwykłych ludziach. Przeszłość nieustannie splata się z teraźniejszością. Kaliski… Read more »

VI Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej

Festiwal przypomina postać Wandy Karczewskiej. Była powieściopisarką, poetką, krytykiem teatralnym. W Kaliszu spędziła lata dzieciństwa i wczesnej młodości. Nazywała nasze miasto „swoją małą ojczyzną”. Jako poetka zadebiutowała w roku 1931. Po wojnie w Kaliszu bywała okazjonalnie. W 1988 r. otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza. Zmarła 29 września 1995 r. Jest autorką wielu wierszy i powieści,… Read more »

Spotkanie z Marią Broniewską-Pijanowską

Zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki – w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 18.00. Aneta Kolańczyk (Teresa Rudowicz) porozmawia z Marią Broniewską-Pijanowską o Marii Zarębińskiej, matce, aktorce, pisarce. Kilka miesięcy temu ukazała się, nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia, książka pt. „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”, zapis rozmów, które dwa lata temu A.Kolańczyk… Read more »

Wieczór literacki Stowarzyszenia Promocji Sztuki „łyżka mleka” – DRZEWUCKI, KASS, MICHALSKI

Stowarzyszenie Promocji Sztuki „łyżka mleka” zaprasza na wieczór literacki, podczas którego o swych najnowszych książkach mówić będą poeci: Janusz Drzewucki i Wojciech Kass, a o swej afrykańskiej wyprawie opowie Maciej Michalski. Janusz Drzewucki – poeta, dziennikarz, krytyk literacki, redaktor książek poetyckich, wydawca. Wojciech Kass – poeta, eseista, nauczyciel, dziennikarz, muzealnik, redaktor, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa… Read more »