wydarzenie: wykład

Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła

Z cyklu „Spotkania z kulturą tradycyjną”   Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła Krzysztof Rospondek Malowane ludowe skrzynie. Jak mało co kojarzą się z wiejskim domem. Są ikoną wiejskiej sielskości, przywołują swym obrazem poczucie bezpiecznego domowego ciepła. Prawie każdy potrafi je sobie wyobrazić. Prawie nikt z nich nie korzystał. Czym były, co… Read more »

FOTOPLASTIKON. „(Nie)dyskretny urok pieniądza. Bank Państwa przy Alei Wolności w Kaliszu”

Z zakamarków archiwalnych półek zrekonstruuję dla Państwa zapomnianą, nigdy nie powstałą budowlę: monumentalny kompleks Banku Państwa w Kaliszu. Choć pozwolenie na budowę wydano w 1914 roku w Petersburgu, tak wybuch I wojny światowej przekreślił plany władz. Na znakomicie wyeksponowanej działce w sąsiedztwie kaliskiego teatru za kilka lat wyrósł inny gmach bankowy – niebawem Rektorat i… Read more »

„Na przedmieściach Kalisza” – kolejny wykład z cyklu Fotoplastikon

Jeszcze całkiem niedawno historię postrzegano jako naukę zajmującą się tzw. wybitnymi jednostkami. Aż do dziewiętnastego wieku rolę tę odgrywali władcy, arystokracja, szlachta i ludzie kościoła. Później ich rola zaczęła maleć, na rzecz plutokracji i bogatego mieszczaństwa. A gdyby przestać patrzeć na przeszłość, jako na dzieje rodzin królewskich i uprzywilejowanych? A gdyby odzyskać ją dla zwykłych… Read more »

Karol Wójcicki „Z głową w gwiazdach” – wykład o astrofotografii

Karol Wójcicki Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na… Read more »

FOTOPLASTIKON „Historia jednej fotografii albo życie kawiarniane”

Jest jedna i niezwykła. Niewiele o niej wiemy, ale wiele można o niej powiedzieć. Nie znamy jej autora, sportretowani nie zostali podpisani, nikt nie pozostawił nawet daty powstania. Jedyna, ale najważniejsza podpowiedź kryje się z tyłu, na rewersie. Według późniejszego opisu, fotografia przedstawia członków Towarzystwa Inteligentów Pracujących w Kaliszu. Kto reprezentował to gremium, widać gołym… Read more »

FOTOPLASTIKON „Niezwykły proboszcz – ksiądz Ignacy Przybylski (1770-1838) i jego Kalisz”

Ksiądz Ignacy Przybylski (1770-1838) proboszcz kościoła św. Mikołaja w Kaliszu był postacią nietuzinkową. Noszący się po świecku, w charakterystycznym fraku i spodniach włożonych za cholewki butów a w chłodniejsze dni odziany w olbrzymi granatowy płaszcz, stał się częścią pejzażu miasta doby Królestwa Kongresowego. A przecież nie był kaliszaninem i spędził tu tylko dwadzieścia ostatnich lat.… Read more »

FOTOPLASTIKON. „Legioniści Feniksa: Militaryzacja pamięci w oficjalnych przestrzeniach publicznych Kalisza międzywojennego”.

Zobacz FOTOPLASTIKON na naszym YouTube! Pamiętaj o włączeniu powiadomienia, aby nie przegapić premiery. Premiera 06.02.2022 godzina 17.00: https://youtu.be/Yf97KJgmAp0 📣  #SubskrybujKulture   i daj „łapkę w górę” 👍 LEGIONIŚCI FENIKSA: MILITARYZACJA PAMIĘCI W OFICJALNYCH PRZESTRZENIACH PUBLICZNYCH KALISZA MIĘDZYWOJENNEGO Tragiczne zniszczenie staromiejskiego centrum i śródmieścia szybko rozwijającego się, nadgranicznego i gubernialnego Kalisza – miasta przemysłowego o ponad 60-tysięcznej… Read more »