Ogólnopolski Festiwal Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2023”
Festiwal odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym „Lido” Antoninie. Odyseja Antonińska to coroczne wydarzenie, które przyciąga pasjonatów podróży, miłośników kultury i odkrywców z całego kraju. To doskonała okazja, aby pokazać swoją obecność i… Read more »
„Na przedmieściach Kalisza” – kolejny wykład z cyklu Fotoplastikon
Jeszcze całkiem niedawno historię postrzegano jako naukę zajmującą się tzw. wybitnymi jednostkami. Aż do dziewiętnastego wieku rolę tę odgrywali władcy, arystokracja, szlachta i ludzie kościoła. Później ich rola zaczęła maleć, na rzecz plutokracji i bogatego mieszczaństwa. A gdyby przestać patrzeć na przeszłość, jako na dzieje rodzin królewskich i uprzywilejowanych? A gdyby odzyskać ją dla zwykłych… Read more »
FOTOPLASTIKON „Kalisz w sieci komunikacji: trasowanie miasta zabytkowego wczoraj i dziś”
UWAGA! Z przyczyn niezależnych od organizatora planowany w dniu 29 lutego wykład z cyklu Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach XIX i XX w. odbędzie się w nowym terminie. Zapraszamy Państwa 12 lutego na godz. 17.00. W wykładzie dr Makary Górzyński omówi problem kształtowania sieci arterii samochodowych w Kaliszu XX wieku, wskazując na ich oddziaływanie w obszarze… Read more »
Karol Wójcicki „Z głową w gwiazdach” – wykład o astrofotografii
Karol Wójcicki Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na… Read more »
FOTOPLASTIKON „Historia jednej fotografii albo życie kawiarniane”
Jest jedna i niezwykła. Niewiele o niej wiemy, ale wiele można o niej powiedzieć. Nie znamy jej autora, sportretowani nie zostali podpisani, nikt nie pozostawił nawet daty powstania. Jedyna, ale najważniejsza podpowiedź kryje się z tyłu, na rewersie. Według późniejszego opisu, fotografia przedstawia członków Towarzystwa Inteligentów Pracujących w Kaliszu. Kto reprezentował to gremium, widać gołym… Read more »
FOTOPLASTIKON „Niezwykły proboszcz – ksiądz Ignacy Przybylski (1770-1838) i jego Kalisz”
Ksiądz Ignacy Przybylski (1770-1838) proboszcz kościoła św. Mikołaja w Kaliszu był postacią nietuzinkową. Noszący się po świecku, w charakterystycznym fraku i spodniach włożonych za cholewki butów a w chłodniejsze dni odziany w olbrzymi granatowy płaszcz, stał się częścią pejzażu miasta doby Królestwa Kongresowego. A przecież nie był kaliszaninem i spędził tu tylko dwadzieścia ostatnich lat.… Read more »
FOTOPLASTIKON. „Legioniści Feniksa: Militaryzacja pamięci w oficjalnych przestrzeniach publicznych Kalisza międzywojennego”.
Zobacz FOTOPLASTIKON na naszym YouTube! Pamiętaj o włączeniu powiadomienia, aby nie przegapić premiery. Premiera 06.02.2022 godzina 17.00: https://youtu.be/Yf97KJgmAp0 📣 #SubskrybujKulture i daj „łapkę w górę” 👍 LEGIONIŚCI FENIKSA: MILITARYZACJA PAMIĘCI W OFICJALNYCH PRZESTRZENIACH PUBLICZNYCH KALISZA MIĘDZYWOJENNEGO Tragiczne zniszczenie staromiejskiego centrum i śródmieścia szybko rozwijającego się, nadgranicznego i gubernialnego Kalisza – miasta przemysłowego o ponad 60-tysięcznej… Read more »
#ZostańWDomu – I Fotoplastikon online – Wizytówka Królestwa – Kalisz 1815–1830
O! jakie to piękne miasto ten Kalisz (…). To coś bardziej do Warszawy podobnego, jakie to domy! Pałace! Szerokie ulice! Co ludzi! Prawdziwie, żebym nie wiedział, że wyjechałem z Warszawy, tobym myślał, iż do niej wjeżdżam, tylko innymi rogatkami. Ten nieco zaskakujący (ale jakże łechczący naszą dumę!) opis pochodzi z 1830 roku z książki „Podróż… Read more »
Seminarium dla głównych księgowych w Antoninie
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza do wzięcia udziału w seminarium dla głównych księgowych samorządowych instytucji kultury woj. wielkopolskiego, które odbędzie się w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w dniach 17-19 lutego 2020 r.. Seminarium przeprowadzi Biuro Audytorskie „Fk-Bad” sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, a wykładowcą będzie Pani Urszula Pietrzak – biegły rewident… Read more »
Fotoplastikon. „Kaliskie fantasmagorie XIX-XX wieku, czyli opowieść o zapomnianych wizjach przyszłości miasta”
Miasto, które z oddali wydawało się czystym złotem, ale z bliska, w otoczonej wodą dolinie – niemal dusiło, tłumiło, zasnuwało mgłą. Rozblask przyciągający panoramą; linią wież, kopuł, stojących na koronie wzgórz ogromnych budowli. Zatopione w zieleni senne dzielnice jednakowych domów z równo przystrzyżonymi żywopłotami i czujną obserwacją zza firanek, rogów i kamer. Osuwający się ze… Read more »