wydarzenie: wykład

Seminarium dla głównych księgowych w Antoninie

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza do wzięcia udziału w seminarium dla głównych księgowych samorządowych instytucji kultury woj. wielkopolskiego, które odbędzie się w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w dniach 17-19 lutego 2020 r.. Seminarium przeprowadzi Biuro Audytorskie „Fk-Bad” sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, a wykładowcą będzie Pani Urszula Pietrzak – biegły rewident… Read more »

Fotoplastikon. „Kaliskie fantasmagorie XIX-XX wieku, czyli opowieść o zapomnianych wizjach przyszłości miasta”

Miasto, które z oddali wydawało się czystym złotem, ale z bliska, w otoczonej wodą dolinie – niemal dusiło, tłumiło, zasnuwało mgłą. Rozblask przyciągający panoramą; linią wież, kopuł, stojących na koronie wzgórz ogromnych budowli. Zatopione w zieleni senne dzielnice jednakowych domów z równo przystrzyżonymi żywopłotami i czujną obserwacją zza firanek, rogów i kamer. Osuwający się ze… Read more »

XI Festiwal Kultur Europy – Gruzja

  18.10.2019 – godz. 19.20 Kino Centrum  „Mandarynki” reż. Zaza Urushadze, 2014 (90’) Wojna w Abchazji w 1992 roku. W opustoszałej wiosce zostali tylko dwaj Estończycy, którzy są w trakcie zbioru mandarynek. Pewnego dnia ratują ze strzelaniny dwóch bojowników – Gruzina i Czeczena, który walczy po stronie Abchazji. Obaj ranni trafiają do domu Estończyka Ivo. Wrogowie… Read more »

Seminarium dla głównych księgowych w Antoninie

Ramowy program seminarium obejmuje  m. in.: 1. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. 2. Środki trwałe w budowie KSR nr 11 dotyczący środków trwałych. 3. Zmiany przepisów dotyczące instytucji kultury. 4. Podatek VAT w kulturze – zmiany w 2019 roku i na 2020 rok 5. Aktualne orzecznictwo dotyczące warunków stosowania 50 % KUP dla… Read more »

Fotoplastikon. „Kalisz – od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty” cz. 2

W większości dotychczasowych Fotoplastikonów bohaterami byli ludzie. Dawni kaliszanie i historie ich życia. W tak przyjętej konwencji Kalisz i jego architektura stanowiły tło do opowieści o „żywym” człowieku z przeszłości. Tym razem, prowadzący – Maciej Błachowicz – chciałby odwrócić proporcje i uczynić bohaterem samo miasto, a dokładniej jego urbanistykę i (w mniejszym stopniu) architekturę od… Read more »

Fotoplastikon. „Kaliscy krytycy i znawcy sztuki w II poł. XIX i pocz. XX wieku”

„…..koni rasowych z takiemi nogami nie zdarzyło mi się jeszcze widzieć. Kopytka dyskretnie schowane w trawie, jedna noga wyprężona tak jakoś dziwnie, jak gdyby koń przygotowywał się do jakiegoś piruetu cyrkowego. /…/Główny przedmiot obrazu to jest konie, niech mi artysta daruje, ale nawet do dorożki pierwszej klasy się nie kwalifikują…” Cięty, „Gazeta Kaliska” 107 (1899)… Read more »

Fotoplastikon. „Włoska podróż Tadeusza Kulisiewicza. Szkicownik 1937”

Wiosną 1937 roku Tadeusz Kulisiewicz (1899-1988), urodzony w Kaliszu wybitny polski rysownik i grafik, wyjechał w ośmiomiesięczną podróż po Europie Zachodniej. Trasa prowadząca przez Austrię, Włochy, Francję i Wielką Brytanię, ułożyła się w klasyczną grand tour, tj. drogę podejmowaną przez Europejczyków dla poszerzenia intelektualnych horyzontów. W tym czasie artysta zobaczył dziesiątki miast i miasteczek oraz… Read more »

Seminarium głównych księgowych w Antoninie

Seminarium poprowadzi p. Urszula Pietrzak – biegły rewident, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w zakresie wykładów dla instytucji kultury, prezes zarządu Biura Audytorskiego „Fk-Bad sp. z o.o. w Krakowie specjalizującego się w badaniu sprawozdań finansowych, udzielaniu doradztwa oraz innych usług dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym w szczególności instytucji kultury. Ramowy program seminarium obejmuje m.in.:… Read more »

Fotoplastikon. „Dziewiętnastowieczny Kalisz jako ośrodek złotnictwa.”

W 1815 r. w wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego Kalisz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego, na rubieżach nowo utworzonej monarchii, która do 1830 r. połączona była unią personalną z Rosją. Jako miasto przygraniczne, położone zaledwie kilka wiorst od granicy prusko-rosyjskiej, a także jako stolica województwa (a później guberni), Kalisz dynamicznie się rozwijał. Porządkowano jego zabudowę,… Read more »