Wystawa fotografii Gabrieli Michalak i Macieja Barańskiego – fotorelacja z wernisażu

15 września 2016

W środowe popołudnie ze sztuką, gościliśmy artystów: Gabrielę Michalak i Macieja Barańskiego. Każdy z przybyłych gości miał okazję do prywatnej dyskusji z twórcami, które z pewnością wzbogacały ich późniejsze postrzeganie dzieł.

 

maciej-baranski

Maciej Barański

Na wystawie prezentowane są prace zróżnicowane tematycznie (pejzaż, scena rodzajowa, portret), które mają jednak wspólny mianownik w realizacji – wszystkie powstały na papierze. Jest to wybór prac powstałych w latach 2000 – 2016 na marginesie głównego nurtu mojej twórczości malarskiej. Początkowo traktowałem je jak notatki, szkice czy projekty do większych realizacji. Wciąż do nich wracałem, rozwijając je, wzbogacając materię malarską, przemalowując. Z czasem stawały się autonomicznymi dziełami wykonanymi w technice rysunku, gwaszu, tempery, akrylu czy pastelu na papierze – technik pozornie mniej zobowiązujących, mogących jednak dać artyście wiele swobody twórczej. Małe formaty, bardziej kameralne, prezentowane na wystawie (w przeciwieństwie do dużych, dominujących nad widzem) wymagają szczególnego rodzaju skupienia. Artysta musi pochylić się, by ogarnąć (nawet wzrokiem) swoje dzieło…” Maciej Barański

img_1632

Gabriela Michalska

Wystawa jest traktowana jako przegląd poszukiwań fotograficznych inspirowanych otaczającą rzeczywistością oraz kreacją fotograficznego aktu w sztuce. Mówi Gabriela Michalak, która bawi się konwencją fotografii odnajdując w niej sensualne doznania. Ukazanie ludzkiego ciała nie jest tylko dogłębnym studium formy, ukazaniem piękna bądź brzydoty, stworzeniem nowatorskiej formy, czy kreacją nowego świata, lecz jest ono kształtem naładowanym emocjonalnie.

foto Aleksandra Nowakowska