Z cyklu „Kalendarium polskie” LIRA, KAFLE I ŚPIEW ARCHAICZNY ‒ fotorelacja

14 listopada 2016

W sobotni wieczór w kaliskim CKiS w ramach cyklu „Kalendarium polskie” mówiono o kaflach i piecach, które niegdyś stanowiły bardzo ważny element każdego domu i… powoli wracają do łask. To była opowieść o tym, jak piękne mogą być kafle oraz dlaczego przy piecach najlepiej śpiewa się piosenki.

W spotkaniu łączącym wykład, rozmowę i koncert zatytułowanym „Lira, kafle i śpiew archaiczny” udział wzięła Malwina Paszek i Tomek Grdeń. Dzięki temu duetowi usłyszeliśmy lirę korbową i śpiew tradycyjny, a w kolejnych odsłonach inne instrumenty oraz pieśni ukraińskie i piosenki z folkloru miejskiego. Z kolei Jarosław Ciąder i Maciej Burdzy w trzech wystąpieniach opowiedzieli o kaflach i piecach kaflowych. Koncert i opowieść, zostały wzbogacone wystawą zabytkowych kafli z kolekcji Jarosława Ciądra i kaflami, współcześnie produkowanymi w pracowni w Zdunach. Poza piękną muzyką i wyjątkowymi głosami, publiczność wysłuchała nastrojowych wierszy w interpretacji Jerzego Szukalskiego, których tematem przewodnim były piece…

Finał spotkań z cyklu „Kalendarium polskie” zawsze stanowi poczęstunek dla gości. Tym razem podano pyszny kapuśniak, który rozgrzewał wszystkich zamiast stanowiącego ważny element scenograficzny pieca, będącego siłą rzeczy urokliwą, ale jednak pozbawioną prawdziwego ognia atrapą.