Z cyklu Scena Studio zaprasza Wróblewska & Nowak & Anova INSPIRACJE – fotorelacja

16 kwietnia 2018

Mottem tego wieczoru mógłby być wers z przeboju Anny Marii Jopek: „Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, bo wysiadam. Przez życie nie chcę gnać bez tchu”. To był koncert piosenek, przy których trzeba się zatrzymać, odetchnąć pełną piersią, podumać nad sensem codziennej gonitwy lub zapaść się w miękki puch dźwięków i słów.

Dorota Wróblewska wokalistka i pianistka, niegdyś członkini uczelnianego The Sunday Singers i współtwórczyni wielu projektów, również dla kaliskiego teatru, w tej chwili jako pedagog oraz certyfikowany trener wokalny Europejskiego Centrum Edukacji Wokalnej i Voice and More, prowadzi w Kaliszu własne Studio Edukacji Wokalnej „Happy Singers”. Nie tak dawno mogliśmy poznać efekty jej pedagogicznej pracy w nastrojowym koncercie z piosenkami Adele, w którym prezentowały się przede wszystkim podopieczne Wróblewskiej.

W piątkowy wieczór wokalistka i pianistka zaprosiła nas na koncert zatytułowany „Inspiracje”, w którym postanowiła „opowiedzieć o wszystkich i wszystkim”, co wpływa na jej twórczą wyobraźnię. Najważniejszą podnietą zdaje się być wsłuchanie w twórczość muzyczną takich artystów jak Anna Maria Jopek, Norah Jones czy Leonard Cohen, ale nie mniejsze znaczenie ma możliwość wykonywania muzyki z udziałem zaprzyjaźnionych, kreatywnych instrumentalistów, takich jak trębacz z kaliskiej orkiestry Leszek Nowak i poznański kwartet smyczkowy „Anova”.

Wróblewska konsekwentnie budowała nastrój wieczoru, sięgając po znane piosenki i prezentując własne utwory, oscylując pomiędzy popem, smooth jazzem a muzyką utrzymaną w skandynawskim duchu. Każdy z kolejnych punktów muzycznego spotkania nosił jej wyraźne piętno interpretacyjne, choć budowane przy pomocy niezwykle subtelnych środków wyrazu.