30 lat śpiewania Zespołu „KALINA” z Nowej Wsi – fotorelacja

18 czerwca 2017

Zespół Śpiewaczy „KALINA”, jedna z kilku krotoszyńskich grup ludowych, obchodził 30-lecie działalności. Uroczystość odbyła się w sobotę 17 czerwca w sali wiejskiej w Nowej Wsi k. Rozdrażewa.

Zespół rozpoczął jubileuszowe uroczystości uczestnicząc we mszy w miejscowym zabytkowym kościele. Po niej „Kalina” zaprosiła swoich gości na obiad i występy artystyczne do sali nowowiejskiej. Członkinie Zespołu odbierały życzenia i gratulacje, m.in. od wójta Gminy Rozdrażew, starosty krotoszyńskiego, innych zespołów oraz od Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Panie – w pięknych tradycyjnych strojach – zaśpiewały kilka pieśni, a także zostały zaprezentowane „na czerwonym dywanie”, mogąc usłyszeć wiele ciekawostek i ciepłych słów na temat swojej działalności kulturalnej w Zespole i w regionie. Prezentem dla Kalinek były występy dzieci i młodzieży z pobliskiej szkoły, a także zespołów i kabaretów z Rozdrażewa. Uroczystość prowadził – ze sporą dawką poczucia humoru – Jacek Krzekotowski, miejscowy nauczyciel, zaprzyjaźniony z Zespołem poprzez siostrę Barbarę Krzekotowską. Uwieńczeniem 30-lecia „Kaliny” był urodzinowy tort oraz wspólna zabawa przy muzyce do późnych godzin nocnych.

Zespół został założony w 1987 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi koło Rozdrażewa. Zespołem od powstania kieruje Halina Wałęsa razem z instruktorką śpiewu Barbarą Krzekotowską, a instruktorem muzycznym jest Stanisław Adamczak. „Kalina” z Nowej Wsi w swoim repertuarze posiada bogaty zbiór pieśni ludowych z Ziemi Krotoszyńskiej oraz scenki folklorystyczne o tematyce związanej z życiem na dawnej wsi wielkopolskiej. W 2008 roku zespół wydał dwupłytowy album zawierający piosenki ludowe powiatu krotoszyńskiego oraz kolędy.

WIĘCEJ O ZESPOLE na folklor.kalisz.pl

„Kalina” jest laureatem wielu nagród, w tym I nagrody na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Gnieźnie w 2007 roku. Dwukrotnie występowała na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Zespół prezentuje się w strojach ludowych z okolic Krotoszyna, odtworzonych na podstawie odświętnego ubrania wiejskiego z XIX w.

WIĘCEJ zdjęć na facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski