Folklor

Spotkania z kulturą tradycyjną. „Skrzynia ludowa” – fotorelacja

Skarbczyk, mebel, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła – o skrzyniach ludowych opowiadał dziś Krzysztof Rospondek, który sam wykonuje i maluje skrzynie ludowe. – Skrzynie, którymi się zajmuję, są jasnym dowodem na wysoko rozwinięte rzemiosło wiejskie oraz na zaawansowane poczucie estetyki w dawnych społecznościach wiejskich. I stanowią unikalny wkład społeczności wiejskich w kulturę polską – powiedział Krzysztof… Read more »

Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła

Z cyklu „Spotkania z kulturą tradycyjną”   Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła Krzysztof Rospondek Malowane ludowe skrzynie. Jak mało co kojarzą się z wiejskim domem. Są ikoną wiejskiej sielskości, przywołują swym obrazem poczucie bezpiecznego domowego ciepła. Prawie każdy potrafi je sobie wyobrazić. Prawie nikt z nich nie korzystał. Czym były, co… Read more »

Reportaż z Warsztatów haftu nasnuwanego w Golinie 2023

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w 2023 roku kolejne bezpłatne warsztaty haftu nasnuwanego dla kilkunastu uczestniczek, tym razem pod kierunkiem mistrzyni Jolanty Łukaszewskiej z Goliny. Haft zwany „Snutką Golińską” to dziedzictwo wsi wielkopolskiej, wpisane w 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Siedmiomiesięczne warsztaty dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego… Read more »

Warsztaty Z PRZYTUPEM 2024

Na Warsztatach tańca i śpiewu ludowego Z PRZYTUPEM uczestnicy poznają kulturę muzyczną i taneczną Wielkopolski. Podczas sześciu 3-godzinnych spotkań zatańczymy regionalne tańce przy muzyce wiejskiej kapeli: chodzone, wiwaty, oberki, polki i walcerki oraz zaśpiewamy piosenki ludowe. Pojawią się też opowieści o tradycji regionu Ziemi Kaliskiej. Na zakończenie planujemy niespodziankę. Wszystko to w atmosferze dobrej, spontanicznej… Read more »

Warsztaty ze Snutki Golińskiej

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w 2023 roku kolejne bezpłatne warsztaty haftu nasnuwanego dla kilkunastu uczestniczek, tym razem pod kierunkiem mistrzyni Jolanty Łukaszewskiej z Goliny. Haft zwany „Snutką Golińską” to dziedzictwo wsi wielkopolskiej, wpisane w 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Siedmiomiesięczne warsztaty dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego… Read more »

19. Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski – fotorelacja

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu po raz dziewiętnasty zaprosiło przedstawicieli zespołów i kapel oraz twórców ludowych na Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski. Była to okazja do podsumowania wydarzeń z lat 2022-2023, podziękowań, wręczenia odznaczeń honorowych i złożenia życzeń świątecznych – w odnowionej sali widowiskowej CKiS. Podczas uroczystości Marzena Wodzińska, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wręczyła… Read more »

Warsztaty ozdób tradycyjnych – fotorelacja

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych   Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w okresie przedświątecznym Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych. Zajęcia odbywały się dwukrotnie w soboty 2 i 16 grudnia 2023 w CKiS w Kaliszu. Prowadziła je Honorata Majorowicz-Dahlke, twórczyni ludowa z Kalisza. Uczestnicy warsztatów – ponad czterdziestu śmiałków, dzieci i dorosłych – rysowali i wycinali… Read more »

19. Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski

W programie prezentowanym na sali widowiskowej CKiS będzie miało miejsce:   wręczenie trzech Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”; kolędy z Zespołem Śpiewaczym OPATOWIANIE i występ Kapeli Ludowej BRZEZINY; podsumowanie wydarzeń folklorystycznych w Południowej Wielkopolsce w latach 2022-2023: Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, Estrad Folkloru, konkursów w Polsce, warsztatów i konsultacji, warsztatów z mistrzami tradycji, wydawnictwa… Read more »

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych

Uczestnicy warsztatów będą rysować i wycinać, składać i kleić ozdoby świąteczne z papieru i z bibuły. Własnoręcznie wykonane: gwiazdki, bombki, kwiaty, łańcuchy, koszyczki czy figurki zwierząt ozdobią domowe choinki. sobota 2 grudnia 2023, godz. 10:00-12:00 sobota 16 grudnia 2023, godz. 10:00-12:00 CKiS w Kaliszu, sala konferencyjna   Zgłoszenia na warsztaty: Anna Gałczyńska, Dział Artystyczny CKiS,… Read more »

Warsztaty z folkloru w Mikstacie

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało 31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w dniach 14-15 października 2023. Po raz pierwszy w pięknie położonym Ośrodku „Mikstat Las” zagościli przedstawiciele i przedstawicielki zespołów ludowych działających w Kaliskiem. Zainteresowanie kulturą tradycyjną jest wciąż duże, dlatego w zajęciach uczestniczyli również pasjonaci i nauczycielki. W dwudniowych warsztatach, które Centrum Kultury i… Read more »