Folklor

„Tańce Blisko Ziemi” – potańcówka wiejska w Głogowej

Zapraszamy na: Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej 30 września 2023 od godz. 17.00 do… Głogowa k. Raszkowa plac przy sali wiejskiej wstęp wolny W programie: warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka wiejska, chodzone, wiwaty, polki, oberki, walcerki.   Zagrają do tańca: Kapela z Kociny Kapela Dudziarska „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej Kapela Dudziarska „Snutki” z… Read more »

Wielkopolski Wieniec na Dożynkach Prezydenckich

Wieniec jak żniwna korona Wieniec dożynkowy dla Województwa Wielkopolskiego przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę przodownica. Do jego wykonania użyto w różnych splotach i proporcjach trzech zbóż: żyta,… Read more »

Chocz – Dożynki i Estrada Folkloru 2023 – podsumowanie sezonu

Estrady Folkloru, plenerowe koncerty ludowe organizowane w Kaliskiem od blisko pięćdziesięciu lat, w 2023 roku zajechały do czterech miejscowości. Ostatnie tegoroczne letnie spotkanie odbyło się w Choczu, pięknym miasteczku koło Pleszewa. Sobota 26 sierpnia okazała się dobrym dniem do prezentacji pięciu grup śpiewaczych, tanecznych i kapel, a także twórczyń ludowych z regionu. Chocz zaprosił także… Read more »

Tegoroczny wieniec dożynkowy to majstersztyk

Tak pięknie i okazale prezentuje się tegoroczny wieniec dożynkowy wykonany dla Województwa Wielkopolskiego. Wieniec, jak co roku, przygotowywany jest przez artystę ludowego Piotra Barańczaka, który pracę swoją dzieli ze swoją żoną, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. To już dwunasty wieniec dożynkowy przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu… Read more »

Estrada Folkloru 2023 w Choczu

Estrada Folkloru 2023 w ramach Dożynek Parafialno-Gminnych sobota 26 sierpnia 2023, godz. 16:00 CHOCZ w powiecie pleszewskim plac przy szkole RELACJA z CHOCZA   PROGRAM PROGRAM EF 23 Chocz 15:00            Polowa Msza Św. / akompaniament Orkiestra Dęta GOK 16:00            Obrzęd Dożynkowy z udziałem Zespołu Folklorystycznego KALINA z Blizanowa 16:30-17:30 Estrada Folkloru 2023 Zespół… Read more »

Estrada Folkloru w Kuklinowie – fotorelacja

Muzykowanie z pasją w Kuklinowie Trzecia Estrada Folkloru 2023 odbyła się w Kuklinowie koło Krotoszyna. Równo 11 lat temu gościliśmy poprzednio w Kuklinowie z tym projektem. Tegoroczne spotkanie ludowe z powodu intensywnego deszczu odbyło się jednak – zamiast na pięknie przygotowanym placu przy OSP – w gościnnych progach sali wiejskiej. Na kuklinowskiej scenie wystąpiło 13… Read more »

Ale to będzie potańcówka!!! Mamy dotację!

Zatańczymy z radości!!! Dlaczego? Ponieważ dzięki wnioskowi napisanemu przez Annę Gałczyńską (specjalistkę ds. dziedzictwa kulturowego i organizacji imprez) otrzymaliśmy 10.000 zł dotacji z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W ramach dotacji 30 września zorganizujemy potańcówkę wiejską w Głogowej k. Raszkowa. Już teraz Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału! Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uznaje… Read more »

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne

Zajęcia i wykłady poprowadzą specjaliści z dziedziny folkloru, muzyki i sztuki ludowej: dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Piotr Kulka, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, Krzysztof Rospondek, muzyk ludowy, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp., kierownik Zespołu z Kociny, a także Anna Gałczyńska, główna specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu. W programie… Read more »

Nagrody dla dudziarza, śpiewaków i grup śpiewaczych z Południowej Wielkopolski na 57. Sabałowych Bajaniach

W tegorocznym 57. Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wzięli udział artyści ludowi z Południowej Wielkopolski. Zdobyli trzy nagrody i dwa wyróżnienia wśród 179 wykonawców z dziesięciu województw. Wśród występujących znaleźli się: muzyk ludowy, trzy grupy śpiewacze i czworo solistów z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego i ostrzeszowskiego.… Read more »

Estrada Folkloru 2023 w Kuklinowie

  Estrada Folkloru 2023 niedziela 6 sierpnia 2023 / godz. 14:00 KUKLINÓW koło Krotoszyna Gmina Kobylin plac przy Sali wiejskiej RELACJA z KUKLINOWA Estrada Folkloru to przede wszystkim spotkanie z kulturą ludową subregionu Kaliskie. Na kuklinowskiej scenie wystąpią regionalne zespoły z Południowej Wielkopolski: gospodarze „Łagiewniczanie”, śpiewacze „Kobierzanki” i „Lutogniewiacy” z powiatu krotoszyńskiego, „Łąkocanie” oraz Zespół… Read more »