Reportaż z Warsztatów haftu nasnuwanego w Golinie 2023

Przedstawiamy reportaż z kilkumiesięcznych Warsztatów haftu nasnuwanego, które organizowaliśmy w 2023 roku w Golinie k. Jarocina.

[Od: Cz. 28.12.]

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w 2023 roku kolejne bezpłatne warsztaty haftu nasnuwanego dla kilkunastu uczestniczek, tym razem pod kierunkiem mistrzyni Jolanty Łukaszewskiej z Goliny. Haft zwany „Snutką Golińską” to dziedzictwo wsi wielkopolskiej, wpisane w 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Siedmiomiesięczne warsztaty dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbywały się w Golinie k. Jarocina, w Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej. 

Snutka Golińska to haft nasnuwany, określany jako snutka, tradycyjnie wyszywany białymi nićmi na białym płótnie. Snutkę haftuje się wykonując szereg długich i żmudnych czynności: projektowanie, rysowanie lub kalkowanie wzorów na białym płótnie, fastrygowanie wzoru, a następnie nasnuwanie „pajęczych nóżek”, haftowanie, pranie, krochmalenie, napinanie pracy oraz jej prasowanie, a na zakończenie – wycinanie płótna pod snutką i na brzegach haftu – co prowadzi do stworzenia ażurowego wzoru przypominającego koronkę.

Więcej o WARSZTATACH


Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Mistrz Tradycji.

MKiDN logo