Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na kolejne „Spotkania z kulturą tradycyjną”, cykl popularyzujący regionalne niematerialne dziedzictwo kulturowe. O tradycjach malowanych skrzyń wiejskich w regionie Kaliskie opowie Krzysztof Rospondek.

[Od: So. 17.02.]

Z cyklu „Spotkania z kulturą tradycyjną”

 

Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk,

wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła

Krzysztof Rospondek

skrzynie wykład

Skrzynia z Włoszakowic z ok. 1860, rys. L. Fijał, [w:] Kultura ludowa Wielkopolski, t. II, 1964.

Malowane ludowe skrzynie. Jak mało co kojarzą się z wiejskim domem. Są ikoną wiejskiej sielskości, przywołują swym obrazem poczucie bezpiecznego domowego ciepła. Prawie każdy potrafi je sobie wyobrazić. Prawie nikt z nich nie korzystał. Czym były, co skrywały, kto je budował i jak były zdobione?

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

ul. Łazienna 6 / sala studio /

sobota 17 lutego 2024 / godz. 17:00

wstęp wolny

O tym i o wielu innych sprawach związanych z ludowym skrzyniarstwem porozmawiamy podczas „Spotkania z kulturą tradycyjną”. Opowie o tym Krzysztof Rospondek, który wytwarza malowane skrzynie ludowe. W 2023 roku jako stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury realizował w regionie Kaliskie kwerendę dotyczącą ludowego skrzyniarstwa. Krzysztof Rospondek jest także skrzypkiem wiejskim, założycielem i kierownikiem Kapeli i Zespołu z Kociny, budowniczym ludowych instrumentów: bębnów i basów kaliskich, animatorem kultury, współtwórcą oraz organizatorem działań promujących i integrujących kulturę tradycyjną Wielkopolski i Ziemi Kaliskiej.

Krzysztof Rospondek

Krzysztof Rospondek

Skrzynie, którymi się zajmuję, są jasnym dowodem na wysoko rozwinięte rzemiosło wiejskie oraz na zaawansowane poczucie estetyki w dawnych społecznościach wiejskich. I stanowią unikalny wkład społeczności wiejskich w kulturę polską

– podkreśla Krzysztof Rospondek, muzyk i twórca instrumentów, jeden z tegorocznych stypendystów Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Więcej na KulturauPodstaw


Zapraszamy na „Spotkania z kulturą tradycyjną”

Skrzynia Krzysztofa Rospondka

Skrzynia Krzysztofa Rospondka

 

Krzysztof Rospondek

Krzysztof Rospondek

 

Targi sztuki ludowej Krzysztof Rospondek, instrumenty, skrzynie, Anna Rospondek, makatki

Targi sztuki ludowej Krzysztof Rospondek, instrumenty, skrzynie, Anna Rospondek, makatki

 

31. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne w Mikstacie 14-15 października 2023 - Krzysztof Rospondek

Krzysztof Rospondek