Wystawa koronki frywolitki
Mistrzyni frywolitki. Warsztaty koronki czółenkowej z Eugenią Wieczorek z Jarocina Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zrealizowało w 2020 roku warsztaty koronki czółenkowej tzw. frywolitki. Zajęcia 2-3 razy w miesiącu trwały od marca do listopada w Kamienicy Kultury i w Jarocińskim Ośrodku Kultury w Jarocinie, a także w formie online. Warsztaty prowadziła mistrzyni Eugenia Wieczorek… Read more »
Warsztat twórcy ludowego
Zadanie 4 w ramach „Biesiady Folkloru – Ziemia Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu”, obejmujące wydarzenia łączące kulturę ludową w Południowej Wielkopolsce, to: Warsztat twórcy ludowego Warsztat twórcy ludowego to dokumentacja filmowa dwóch dziedzin rzemiosła regionalnego, prezentowana online. Dokumenty pokazują: Warsztat haftu nasnuwanego prezentowanego przez dwie hafciarki, Zofię Talarowską z Goliny, uczennicę Pelagii… Read more »
Warsztat pieśni, tańca, muzyki i obrzędu ludowego
Warsztat pieśni, tańca, muzyki i obrzędu ludowego to nagrane wykłady dla zespołów, przeprowadzone przez specjalistów z tych dziedzin. Cztery wykłady pokazujące warsztat z czterech dziedzin pomocnych w przygotowaniu występu folklorystycznego był ważnym przypomnieniem ogólnych zasad dla zespołów i solistów ludowych, szczególnie w okresie zmniejszonych bezpośrednich spotkań warsztatowych. Materiał był przekazany zespołom regionalnym do bezpośredniego wielokrotnego odtworzenia… Read more »
Konsultacje dla zespołów ludowych w 2020
Konsultacje dla zespołów, przygotowujące do Biesiady Folkloru odbyły się w sierpniu 2020 w siedzibach 5 zespołów: „Biadkowianki”, „Kobierzanki”, „Łagiewniczanie” „Opatowianie” i „Piwonice” z Kalisza. Warsztaty – w październiku w Jarocinie i w grudniu w formie online z pięcioma zespołami: „Brzezinianki”, „Cekowianki”, „Doruchowianie”, „Ołobok” i „Opatowianie” – były podsumowaniem występów na Biesiadzie Folkloru. Wsparcie otrzymały zespoły, które… Read more »
Tablice pamiątkowe artystów ludowych
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu tworzy w 2020 roku tablice pamiątkowe artystów ludowych z regionu. Zamontowane na budynkach tablice będą wspomnieniem skrzypków i śpiewaczek żyjących na przełomie XIX i XX wieku lub tylko w ubiegłym stuleciu na terenach Południowej Wielkopolski. Wśród wartych pamiętania osób znajdują się takie postaci, jak grający na skrzypcach Władysław Nadobny… Read more »
Śpiewnik ludowy
Śpiewnik ludowy to autorskie wydawnictwo z tekstami i nutami do wydanej w 2018 r. płyty „Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Wybór nagrań dźwiękowych regionalnego przeglądu zespołów folklorystycznych z lat 1998-2014”. Śpiewnik zawiera 29 pieśni z regionu, wykonywanych na płycie przez zespoły i solistów Ziemi Kaliskiej. Teksty pieśni opracowali Anna Gałczyńska z CKiS i Krzysztof Rospondek, autorzy płyty… Read more »
Album Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej
Album „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej” to wydawnictwo z fotografiami archiwalnymi i opisami z 40-letniej historii przeglądu. Wydawnictwo zawiera 150 ilustracji z bogatego archiwum CKiS w Kaliszu ilustrujące historię przeglądu, a także plakaty i archiwalne notki prasowe. Album powstał pod koniec 2020 roku, w którym odbyła się kolejna edycja Biesiady w Brzezinach. Dzięki temu obejmuje materiał od 1979… Read more »
Wystawa koronki frywolitki
Mistrzyni frywolitki. Warsztaty koronki czółenkowej z Eugenią Wieczorek z Jarocina – powarsztatowa wystawa online.
Wieniec Wielkopolski i Snutki z III nagrodą w Warszawie
Wielkopolski wieniec zdobył kolejny raz III nagrodę w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Dzieło autorstwa twórcy ludowego Piotra Barańczaka ośpiewała i otańczyła Grupa Wieńcowa z Zespołu SNUTKI z Potarzycy wraz z Kapelą. To dziewiąty Wieniec dożynkowy realizowany przez… Read more »
Wielkopolski Wieniec Dożynkowy
To dziewiąty Wieniec dożynkowy realizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową uczestniczy tylko w Dożynkach Prezydenckich, które z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 odbywają się w Warszawie. Tegoroczny Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią i rodziną. Państwo… Read more »
Młodzi muzykanci z Ignysiowym Laurem
W wielkopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Ignysiowy Laur 2020”, który odbył się w Nietążkowie i w Śmiglu 19-20 września, wzięli udział i zdobyli nagrody młodzi muzykanci z Południowej Wielkopolski. Obecnie dzieci i młodzież z subregionu południa Wielkopolski uczą się gry na instrumentach tradycyjnych w dwóch ośrodkach. W Moszczance k. Raszkowa (pow. ostrowski) tamtejsi młodzi wykonawcy z… Read more »
Spektakl Zespołu SWOJACY „Naszej babci pierzowiny”
Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia długie zimowe wieczory w wielu domach upływały pod znakiem darcia pierza. Kobiety przy tej okazji opowiadały sobie plotki, radziły, jak postępować z mężami i śpiewały radosne pieśni. Zwyczaj ten chce przypomnieć Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance, które wraz z Zespołem Tańca Ludowego „Swojacy” przygotowuje spektakl pt. „Naszej babci pierzowiny”.… Read more »
WYNIKI Biesiady Folkloru 2020
BIESIADA FOLKLORU ZIEMI KALISKIEJ 2020 PLAYLISTA Biesiady Folkloru 2020 Brzeziny, 6 września 2020 Protokół Biesiady Folkloru 2020 JURY w składzie: dr Arleta Nawrocka-Wysocka – etnomuzykolog (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Akademia Muzyczna w Łodzi) – PRZEWODNICZĄCY UAM Anna Weronika Brzezińska – etnolożka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) Piotr Kulka – etnochoreolog,… Read more »
Widowisko „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”
Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy przygotowuje premierę widowiska scenicznego pt. „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”, które zaprezentuje w niedzielę 11 października 2020 w szkole w Golinie k. Jarocina. Prace nad spektaklem trwają od lipca tego roku, a prapremiera miała miejsce na regionalnym przeglądzie Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020 we wrześniu tego roku… Read more »
Ogólnopolski sukces małych dudziarzy
Dziecięca kapela dudziarska „Swojacy” z Moszczanki zajęła I miejsce w 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbywał się w dn. 28-29 sierpnia w Kazimierzu Dolnym. Kapela w składzie: Wiktor Marszał (dudy wielkopolskie) i Cezary Bednarczyk (skrzypce podwiązane) wraz ze swym nauczycielem Michałem Umławskim wystąpiła przed profesjonalnym jury w konkursie „Mistrz i Uczeń” w… Read more »
Młodzi muzykanci na Festiwalu w Kazimierzu
To największe święto muzyki tradycyjnej w Polsce z wiadomych powodów nie odbyło się w czerwcu. Okrojona, dwudniowa edycja Festiwalu potrwa w dniach 28-29 sierpnia 2020 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W sobotnim koncercie w Konkursie „Mistrz i uczeń” zaprezentują się: Wiktor Marszał na dudach wielkopolskich i Cezary Bednarczyk na skrzypcach ze swoim mistrzem Michałem Umławskim. Zagrają dwa… Read more »
Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza w niedzielę 6 września do Brzezin na kolejną cykliczną Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej. Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski jest organizowany od ponad 40 lat, a od 2000 roku odbywa się co dwa lata w Brzezinach koło Kalisza. Tegoroczna Biesiada ma szczególny charakter – z uwagi na panującą pandemię.… Read more »
Projekt „Biesiada Folkloru – Ziemia Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu”
Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020 odbyła się w niedzielę 6 września w podkaliskich Brzezinach. To cykliczny przegląd folklorystyczny wpisany w kalendarz Południowej Wielkopolski od 40 lat. Zespoły i artyści ludowi zaprezentowali się na scenie plenerowej przed profesjonalnym jury, złożonym z etnomuzykologa, etnologa i choreografa. Jury przyznało nagrody finansowe, a ogłoszenie wyników odbyło się online. Podczas… Read more »
#ZostańWDomu – Kapela z Kociny – koncert online
KAPELA Z KOCINY Jest jedną z niewielu w Południowej Wielkopolsce grających muzykę tradycyjną. Działa od 2012 roku pod kierunkiem Krzysztofa Rospondka we wsi Kocina w gminie Sośnie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Trzyosobowa kapela gra repertuar wielkopolski na tradycyjnych instrumentach wiejskich: skrzypcach, bębnie obręczowym lub sznurowanym oraz basach kaliskich. Bębny zostały wykonane przez Krzysztofa Rospondka, który zajmuje… Read more »
MISTRZYNI FRYWOLITKI. Warsztaty koronki czółenkowej
ZAKOŃCZENIE WARSZTATÓW MISTRZYNI FRYWOLITKI. ULOTKA Z WARSZTATÓW – dostępna tutaj REPORTAŻ Z WARSZTATÓW WYSTAWA KORONKI FRYWOLITKI – dostępna tutaj. Warsztaty koronki czółenkowej odbywają się w salach Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin – Jarocińskim Ośrodku Kultury (JOK) lub w Kamienicy Kultury w Jarocinie przez 8 miesięcy (marzec-listopad 2020) 2 razy w miesiącu po 3 godziny. Zajęcia… Read more »
Z przytupem – powarsztatowy pokaz tańca i piosenki ludowej
W sobotę 25 stycznia 2020 podsumowaliśmy kilkutygodniowe warsztaty tańca i piosenki ludowej Z PRZYTUPEM, w których brało udział kilkunastu pasjonatów kultury tradycyjnej. Powarsztatowy pokaz dla publiczności na scenie CKiS w Kaliszu spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Uczestnicy zaśpiewali kolędę i przyśpiewki oraz zatańczyli tradycyjne tańca w Wielkopolski: chodzonego, wiwata, polkę węgierkę, walcerka Ceglorza i… Read more »
Warsztaty i wystawa snutki golińskiej
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zrealizowało w 2019 roku warsztaty haftu nasnuwanego, które trwały od kwietnia do listopada w Jarocińskim Ośrodku Kultury w Jarocinie i w siedzibie CKiS w Kaliszu. Warsztaty prowadziła mistrzyni Zofia Talarowska z Goliny, jedna z najlepszych twórczyń specjalizującą się w tym rękodziele tradycyjnym wielkopolskiej wsi, odznaczona w 2018 roku Srebrnym… Read more »
17. Świąteczne Spotkanie Folklorystów – fotorelacja
Kaliskie CKiS – jak co roku w grudniu od 17 lat – podsumowało działania na polu kultury tradycyjnej na Świątecznym Spotkaniu Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją do złożenia sobie wzajemnie życzeń i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego. Była to wspaniała okazja do wręczenia trzech odznak honorowych „Za zasługi dla… Read more »
17. Świąteczne Spotkanie Folklorystów
W programie: wręczenie odznak honorowych „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”; występy artystyczne: DORUCHOWIANIE grupa męska, KRYSTYNA MELCZAK z Dąbrowy, KAPELA Z KOCINY; podsumowanie wydarzeń folklorystycznych w Południowej Wielkopolsce w 2019 roku; wystawa powarsztatowa SNUTKA GOLIŃSKA po warsztatach haftu nasnuwanego z mistrzynią Zofią Talarowską, dofinansowanych ze środków MKiDN w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna; śpiewanie… Read more »
Strój tradycyjny dla Zespołu i Kapeli z Kociny
Nowe stroje ludowe w regionie dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury Nie tak często małym, wiejskim stowarzyszeniom udaje się pozyskać środki z projektów ogólnokrajowych. Udało się to Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnemu „Pasikonik” z Kociny w gminie Sośnie. Otrzymało ono dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2019. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pasikonik dotyczył uszycia nowych strojów… Read more »
Melodie stamtąd podsumowane
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu właśnie zrealizowało kilkumiesięczne zadanie poświęcone kulturze ludowej, a dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. „Melodie stamtąd. Festiwal i Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej” były kontynuacją przedsięwzięć z lat poprzednich, popularyzujących kulturę regionalną Południowej Wielkopolski i dokumentujących stan kultury ludowej. Od czerwca do września odbywały się… Read more »
Warsztaty pofestiwalowe „Melodie stamtąd”
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało warsztaty pofestiwalowe dla uczestników Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd”, który odbył się 31 sierpnia 2019 na placu CKiS w Kaliszu. Warsztaty prowadziła dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, przy pomocy Anny Gałczyńskiej z CKiS, obie jurorki konkursu festiwalowego. Podczas spotkań z 20 zespołami, solistami… Read more »
Warsztaty tańca i śpiewu ludowego Z PRZYTUPEM – ostatnie zajęcia w 2019
Podczas warsztatów Uczestnicy będą poznawać kulturę muzyczną i taneczną Wielkopolski oraz innych regionów kraju. Zajęcia są podzielone na część teoretyczną, śpiewaną oraz przede wszystkim taneczną. Na warsztatach będzie trochę refleksji o tradycji regionu oraz dużo dobrej spontanicznej zabawy. Warsztaty poprowadzą specjaliści z zakresu tańca i muzyki ludowej Anna i Krzysztof Rospondek z Kapeli z Kociny.… Read more »
Estrada Folkloru 2019 w Przygodzicach
Ostatnia Estrada Folkloru 2019 już za nami. W pierwszą sobotę września w Przygodzicach pod Ostrowem Wielkopolskim wystąpiły trzy zespoły tańca ludowego, dziewięć śpiewaczych, dwie kapele i solista śpiewak. Spotkaliśmy się także z twórcami ludowymi poznając techniki haftu, koronki czy zdobień świątecznych. A dla kochających taniec odbyła się potańcówka na ludowo z cyklu Tańce blisko ziemi.… Read more »
III nagroda dla Wielkopolskiego wieńca na Dożynkach Prezydenckich w Spale
Już po raz ósmy reprezentacyjny wieniec dożynkowy z naszego regionu – pod auspicjami kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki, reprezentant Wielkopolski – rywalizował z najpiękniejszymi wieńcami na Dożynkach Prezydenckich w Spale (województwo łódzkie). Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią i rodziną. Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno, w gminie Rozdrażew… Read more »
Estrada Folkloru w Przygodzicach
Estrada Folkloru 2019 w ramach XI Przeglądu Kulturalnego Doliny Baryczy PRZYGODZICE plac przy GOK sobota 7 września 2019 od godz. 16:00 W Przygodzicach zatańczą i zaśpiewają: z powiatu ostrowskiego „Gorzyczanie”, Zespół z Kociny, z powiatu kaliskiego „Cekowianki”, „Korzeniewianki” i „Piwonice” z Kalisza, z krotoszyńskiego „Lutogniewiacy” oraz z ostrzeszowskiego „Doruchowianie” i solista Lech Owczarek z Doruchowa.… Read more »
Festiwal MELODIE STAMTĄD – wyniki konkursu i fotorelacja
Jedyny taki Festiwal „Melodie stamtąd” świętujący muzykę tradycyjną regionu odbył się na placu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w ostatnią sobotę sierpnia. W plenerze tuż obok Parku Miejskiego odbył się konkurs dla śpiewaków i kapel, warsztaty sztuki ludowej oraz potańcówka z muzyką graną na żywo, a także zaproszenia muzyczne kapel, które grały na Rynku… Read more »
Estrada Folkloru 2019 w Choczu – fotorelacja
Przedostatnia z sześciu Estrad Folkloru 2019 odbyła się w Choczu w powiecie pleszewskim. Przy okazji Dożynek Parafialno-Gminnych na Estradzie zaśpiewały i zagrały utwory z tradycji wiejskiej zespoły z Południowej Wielkopolski. Swoją twórczość zaprezentowali także twórcy ludowi podczas Targów i warsztatów sztuki ludowej. Zwyczaj dożynkowy zaprezentował Zespół Śpiewaczy „Cekowianki”. Podczas Estrady Folkloru wystąpiły zespoły z powiatów… Read more »
Estrada Folkloru w Choczu
Estrada Folkloru 2019 w ramach Dożynek Parafialno-Gminnych CHOCZ powiat pleszewski teren przy Zespole Szkół sobota 24 sierpnia godz. 17.00 Zwyczaj dożynkowy przedstawi tym razem Zespół Śpiewaczy „Cekowianki”. Podczas Estrady Folkloru wystąpią zespoły z powiatów kaliskiego i ostrowskiego: „Cekowianki”, „Jankowianie Zaleśni”, „Łąkocanie” i Kapela „Furmany”. Nie zabraknie również Warsztatów i Targów sztuki ludowej, na których… Read more »
Estrada Folkloru 2019 w Moszczance i Skrzebowej – fotorelacja
Czwarta z sześciu Estrad Folkloru 2019 odbyła się w Moszczance i Skrzebowej koło Raszkowa, przy okazji Dożynek Wiejskich w niedzielę 18 sierpnia. Świętowaliśmy przy sporej dawce folkloru w wykonaniu regionalnych artystów z zespołów tanecznych, śpiewaczych oraz kapel ludowych, a także gości z zagranicy. W ramach IX Swojskich Spotkań z Folklorem i Dożynek Wiejskich odbyła się… Read more »
III nagroda na Sabałowych Bajaniach dla śpiewaczek z Lutogniewa
Zespół Śpiewaczy „Lutogniewiacy” z Lutogniewa koło Krotoszyna zdobył III nagrodę na FESTIWALU FOLKLORU POLSKIEGO 53. „SABAŁOWYCH BAJANIACH”, który odbywał się w dniach 10-15 sierpnia 2019 w Bukowinie Tatrzańskiej. Śpiewaczki z Lutogniewa wystąpiły po raz pierwszy na tym Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Dwa z siedmiu wyróżnień za śpiew solowy otrzymały Małgorzata Olszewska z Lutogniewa i Wanda Kusterka… Read more »
Festiwal muzyki tradycyjnej MELODIE STAMTĄD 2019
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na drugą edycję Festiwalu muzyki tradycyjnej MELODIE STAMTĄD 2019. Pierwsze edycja odbyła się w 2017 roku. sobota 31 sierpnia Kalisz, ul. Łazienna 6 plac CKiS przy Parku Miejskim PROGRAM 15:00 – konkurs zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów z regionu /scena – prezentacja – Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE z… Read more »
Największa tegoroczna Estrada Folkloru zagrała w Sośniach
Trzecia z sześciu Estrad Folkloru 2019 odbyła się w Sośniach w powiecie ostrowskim. Bawiliśmy się na największej tegorocznej odsłonie tych plenerowych koncertów ludowych, Zaprezentowało się 12 zespołów i śpiewaków solistów, 2 zespoły taneczne i kapela, a także 10 twórców ludowych. Kolejna tegoroczna Estrada Folkloru zawitała do pięknego Ośrodka „Biały Daniel” w Sośniach, najdalej na południe… Read more »
Estrada Folkloru w Sośniach
Estrada Folkloru 2019 SOŚNIE Ośrodek „Biały Daniel” niedziela 4 sierpnia 2019, godz. 16:00 potańcówka Tańce blisko ziemi godz.18:30 W Sośniach weźmiemy udział w zabawie. Zaśpiewają i zatańczą zespoły ludowe BIADKOWIANKI, CIŚWICZANIE, DĄBROWIANKI, DORUCHOWIANIE, KALINA z Nowej Wsi, ŁAGIEWNICZANIE, OPATOWIANIE, ZAWADIACY, GŁOGOWIANIE, SWOJACY z Moszczanki oraz Zespół z Kociny, a także soliści Lech Owczarek z Doruchowa i… Read more »
Estrada Folkloru w Moszczance i Skrzebowej
Estrada Folkloru 2019 oraz IX Swojskie Spotkania z Folklorem i Dożynki Wiejskie (od godz. 14:30) MOSZCZANKA i SKRZEBOWA koło Raszkowa niedziela 18 sierpnia 2019, godz. 15:30 boiska sportowe W Moszczance i Skrzebowej weźmiemy udział w zabawie przy muzyce regionalnych Kapel BRZEZINY z Brzezin, KALINA z Blizanowa oraz Dziecięcej Kapeli Dudziarskiej z Moszczanki. Zaśpiewają i zatańczą zespoły… Read more »
X KALISKIE MIODOBRANIE I KONCERT ZTL „KOSYNIERZY”
W programie imprezy znajdą się tradycyjnie targi miodu i produktów pszczelich, bo KALISKIE MIODOBRANIE jest dobrą okazją do zaopatrzenia domowych spiżarni w miód i jego pochodne na nadchodzącą jesień i zimę. Będą także stoiska z rękodziełem, pokazy miodobrania i degustacja smakowitego miodu – prosto z ula! Izba Pszczelarska w Grabowie n. Prosną zaprezentuje dawne ule,… Read more »
Trzy nagrody w Kazimierzu nad Wisłą
Artyści tradycyjni z Południowej Wielkopolski zdobyli trzy nagrody na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbył się w dniach 28-30 czerwca 2019. Trzech laureatów równocześnie to ogromny sukces dla zespołów delegowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, który nie zdarzył się jeszcze w półwiecznej historii festiwalu. Dwie II nagrody… Read more »
Estrada Folkloru w Żegocinie – fotorelacja
Druga Estrada Folkloru 2019 zawitała do małego Żegocina w gminie Czermin, gdzie na placu przy Ośrodku Kultury po raz jedenasty (od 2009 roku) bawiliśmy się w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. 22. edycja Spotkań z zagranicznymi zespołami tradycyjnymi to dzieło Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej i Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Twórcy kilkudniowego festiwalu co roku pod… Read more »
Estrada Folkloru w Brzezinach – fotorelacja
Pierwsza w 2019 roku Estrada Folkloru odbyła się w wakacyjną niedzielę 23 czerwca w podkaliskich Brzezinach. Przy okazji rozpoczynającego lato festynu – tańczyły, śpiewały i grały zespoły ludowe z Południowej Wielkopolski. Zagrały dwie formacje muzykantów: Kapela „Brzeziny” oraz Kapela „Sami Swoi” z Opatówka. Było dużo tańca w wykonaniu dzieci i młodzieży z regionu. ZPiT „Tursko” do muzyki… Read more »
Pierwszy folklor już w Brzezinach
Pierwsza Estrada Folkloru 2019 BRZEZINY koło Kalisza w ramach Festynu Parafialno-Gminnego niedziela 23 czerwca 2019, godz. 15:00-18:30 Estrada nad Zalewem W Brzezinach weźmiemy udział w zabawie przy muzyce regionalnych Kapel BRZEZINY z Brzezin i SAMI SWOI z Opatówka. Zaśpiewają i zatańczą zespoły ludowe TURSKO, KOSYNIERZY z Jankowa, PRZYGODZICE, DĄBROWIANKI i BRZEZINIANKI oraz solistki Krystyna Melczak… Read more »
Estrada Folkloru w Żegocinie
W Żegocinie zagrają i zatańczą zespoły ludowe z Węgier, z Macedonii i z Mołdawii oraz z Południowej Wielkopolski: „Żegocinianie” i Kapela z Żegocina, „Snutki” z Potarzycy, „Krotoszanie”, „Koźminiacy” i „Liskowianie”. Koncert w Żegocinie Spotkamy się także z twórcami ludowymi podczas nauki rzemiosła. Weźmiemy udział w zabawie przy muzyce z różnych stron świata. Targi/Warsztaty sztuki… Read more »
Estrady Folkloru 2019
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje w 2019 roku Estrady Folkloru 2019 i Targi Sztuki Ludowej: 1. BRZEZINY, pow. kaliski, Estrada nad Zalewem – 23 czerwca współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brzezinach 2. ŻEGOCIN, gm. Czermin, pow. pleszewski, plac przy OK – 29 czerwca w ramach 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, współpraca z Ośrodkiem… Read more »
Warsztaty z tradycji w Sośniach
Organizowane przez CKiS w Kaliszu po raz 29. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne dla zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski odbyły się w Ośrodku „Biały Daniel” w Sośniach w powiecie ostrowskim w drugi weekend maja 2019. Poświęcone były w dużej mierze podsumowaniu zeszłorocznej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, a także zaprezentowaniu nowych wydawnictw płytowych z dziedziny kultury tradycyjnej. Warsztaty… Read more »
Jubileuszowa PYZA 2019 – polskie tańce i piosenki ludowe przedszkolaków
W czwartkowe popołudnie 9 maja w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyła się 15. edycja Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej PYZA. Choć dorosło już pokolenie pierwszych przedszkolaków PYZY, impreza – zapoczątkowana przez nauczycielki Przedszkola nr 18 w Kaliszu Małgorzatę Wojtasik, Violettę Kowalską i Katarzynę Piechocką – nadal cieszy się zainteresowaniem nauczycieli i małych wykonawców. W… Read more »
Konsultacje przed Festiwalem w Kazimierzu
Wiosenne konsultacje dla zespołów śpiewaczych odbyły się 13 kwietnia 2019 w Budach k. Rozdrażewa i w Doruchowie. Rąbka swej wiedzy uchyliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego, autorka płyt „Melodie stamtąd”. Konsultacje pomogą przygotować się do 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych… Read more »
29. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne
Wykładowcami i konsultantami będą specjaliści z dziedziny folkloru, muzyki i sztuki ludowej: dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN oddział w Poznaniu, Piotr Kulka, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, Krzysztof Rospondek, muzyk ludowy, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp., kierownik Zespołu z Kociny. W programie warsztatów przewidujemy zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz konsultacje, a przede wszystkim… Read more »
Warsztaty haftu nasnuwanego MISTRZYNI SNUTKI GOLIŃSKIEJ
MISTRZYNI SNUTKI GOLIŃSKIEJ Warsztaty haftu Zofii Talarowskiej z Goliny Pierwsze warsztaty haftu nasnuwanego za nami. W kwietniu CKiS w Kaliszu rozpoczęło Warsztaty haftu Zofii Talarowskiej z Goliny. Mistrzyni snutki golińskiej będzie gościć w Kaliszu i w Jarocinie przez kilka kolejnych miesięcy. W Jarocinie w warsztatach bierze udział kilkanaście pań, które dwa… Read more »
Widowisko obrzędowe JASEŁKA, HERODY, NIEDŹWIEDZIE – fotorelacja
Rok temu w widowisku „Liskowska opowieść o Wigilii” mieliśmy okazję uczestniczyć w obyczajach związanych z Adwentem i podziwiać tradycje wigilijne Liskowa i okolic, wszystko to na przykładzie jednej wielopokoleniowej, liskowskiej rodziny. Zobaczyliśmy więc, jak przygotowują się do Wigilii i do Godów czyli Bożego Narodzenia. Inscenizację zakończyło wyjście rodziny na pasterkę. W kolejnym widowisku, zorganizowanym przez… Read more »
Płyta śpiewaczki z Kobierna Józefy Marciniak
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przedstawia drugie nowe, wydane w 2018 roku, wydawnictwo płytowe. Płyta pn. Józefa Marciniak śpiewaczka z Kobierna / zespół śpiewaczy Kobierzanki Dwa listka na wodę to uwieńczenie 40-letniego istnienia zespołu spod Krotoszyna. Dokonanie nagrań śpiewaczki i zespołu stało się cennym zapisem dla całego środowiska folklorystycznego, m.in. do nauki stylu wykonania… Read more »
Płyta BIESIADY FOLKLORU ZIEMI KALISKIEJ – wybór nagrań z lat 1998-2014
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przedstawia jedno z dwóch nowych, wydanych w 2018 roku, wydawnictw płytowych. Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Wybór nagrań dźwiękowych regionalnego przeglądu zespołów folklorystycznych z lat 1998-2014 obejmuje wybrane nagrania dźwiękowe z zachowanych w archiwum CKiS w Kaliszu od 1998 roku rejestracji wideo. Na płycie znalazły się 22 pieśni zespołów śpiewaczych… Read more »
Folder Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej
Trzecie tegoroczne wydawnictwo Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu to folder Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej. 40 lat przeglądu zespołów folklorystycznych (do pobrania folder Biesiada Folkloru). Wydawnictwo jest ważnym podsumowaniem 40-letniej tradycji przeglądów ludowych w regionie. Jest to jedna z niewielu nadal istniejących imprez folklorystycznych w Wielkopolsce. Skupia liczne zespoły, które co dwa lata prezentują swoje dokonania i rozwój… Read more »
16. Świąteczne Spotkanie Folklorystów – fotorelacja
Już po raz szesnasty w kaliskim CKiS odbyło się Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją nie tylko do złożenia sobie wzajemnie życzeń, ale także podsumowania minionego roku i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego. Uroczystą imprezę śpiewem kolęd ozdobili „Lutogniewiacy” i Lech Owczarek z Doruchowa, a tańcem „Głogowianie” i… Read more »
Warsztaty tradycyjnych tańców dla nauczycieli
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od kilkudziesięciu lat popularyzuje tradycje regionalne i tańce z różnych części Polski. W ramach tych działań po raz 13. odbyły się warsztaty folklorystyczne dla nauczycieli i instruktorów dziecięcych zespołów ludowych. Warsztaty trwały w siedzibie CKiS w Kaliszu w dniach 1-2 grudnia 2018 roku. Warsztaty Folklorystyczne prowadzili specjaliści z zakresu… Read more »
Potańcówka na ludowo w Kaliszu – fotorelacja
W minioną sobotę, która w kaliskim CKiS wypełniona była m.in. warsztatami tańca ludowego dla nauczycieli, wieczorem odbyła się kolejna potańcówka w ramach cyklu „Tańce blisko ziemi”. W Sali Studio można było się zabawić, tańcząc w rytm tradycyjnej muzyki granej na żywo i przy okazji nauczyć najważniejszych tańców wielkopolskich. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nawiązując… Read more »
Jesienne konsultacje etnomuzykologiczne dla zespołów ludowych
Ostatnie w tym roku spotkania zespołów ludowych z etnomuzykologiem, specjalistą od folkloru wielkopolskiego – odbyły się 24 listopada 2018. Konsultacji etnomuzykologicznych udzieliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego. Konsultacje miały miejsce w Blizanowie i w Doruchowie. Konsultacje odbyły się dla Zespołu Folklorystycznego i Kapeli… Read more »
Potańcówka na ludowo w Kaliszu
TAŃCE BLISKO ZIEMI potańcówka na ludowo sobota 1 grudnia 2018, godz. 18:30-23:00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, sala studio – muzyka ludowa, grana na tradycyjnych instrumentach na żywo nauka kroków i zabaw – animowane zabawy i tańce: wiwaty, chodzone, oberki, polki, walcerki – wspólna zabawa przy autentycznej muzyce tradycyjnej – coś „dla ciała” dostępne… Read more »
Z konsultacjami u zespołów śpiewaczych
Południowa Wielkopolska jest bogata w zespoły ludowe. CKiS w Kaliszu od zawsze dba o ich działalność. Dla nich organizuje m.in. spotkania ze specjalistami. Podczas jesiennych konsultacji w Blizanowie dla Zespołu Folklorystycznego „Kalina” podsumujemy występy śpiewaczek i kapeli na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2018 w Brzezinach. Kolejne spotkanie odbędzie się w siedzibie Zespołu Folklorystycznego „Doruchowianie”, składającego… Read more »
13. Warsztaty folklorystyczne dla nauczycieli
Warsztaty Folklorystyczne poprowadzą specjaliści z zakresu tańca ludowego i kultury tradycyjnej. Piotr Kulka – choreograf, folklorysta, kierownik Zespołu „Wielkopolanie” z Poznania – poprowadzi zajęcia z folkloru wielkopolskiego i tańca narodowego. Krzysztof Rospondek – skrzypek ludowy, kierownik Kapeli i Zespołu z Kociny, budowniczy instrumentów – zaprezentuje instrumenty tradycyjne z Kaliskiego. Zakres tematyczny będzie dostosowany do poziomu… Read more »
Nagrania ze śpiewaczką ludową Józefą Marciniak z Kobierna
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wydało w 2017 r. pierwszą płytę z serii Portrety artystów ludowych z regionu. Drugim Portretem będą dokonania śpiewacze Józefy Marciniak z Kobierna koło Krotoszyna. W ramach tegorocznego projektu „Grajcie skrzypce, grajcie basy…” CKiS w Kaliszu zarejestrowało utwory śpiewane przez artystkę tradycyjną, także z towarzyszeniem kierowanego przez nią zespołu „Kobierzanki”. Pani… Read more »
Potańcówka na ludowo w Kaliszu – fotorelacja
Coraz więcej ludzi, również z miast, interesuje się folklorem. Trudno powiedzieć, co było pierwsze, ale najprawdopodobniej w ślad za fascynacją rękodziełem, wszystkim, co tradycyjne, regionalne, kraftowe, rzemieślnicze poszła fascynacja ludowym wzornictwem, dawnymi, obrzędami, piosenkami i… tańcem. Tę tendencję znakomicie wspiera organizowany od co najmniej dwóch lat cykl spotkań pod hasłem „Tańce blisko ziemi”, którego jesienna… Read more »
16. Świąteczne Spotkanie Folklorystów
Podczas spotkania: zaśpiewamy kolędy z Zespołem Śpiewaczym LUTOGNIEWIACY i z Lechem Owczarkiem z Doruchowa, zaprezentujemy Wojewódzki Wieniec Dożynkowy oraz występ Grupy Wieńcowej Zespołu Tańca Ludowego SWOJACY, a także występ Zespołu Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE, podsumujemy wydarzenia folklorystyczne w Południowej Wielkopolsce w 2018 roku, przemówią zaproszeni Goście, na zakończenie spotkamy się przy tradycyjnym stole świątecznym (sala studio).… Read more »
Potańcówka na ludowo w Kaliszu
TAŃCE BLISKO ZIEMI potańcówka na ludowo 26 października 2018, godz. 19:00-23:00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, sala studio muzyka ludowa, grana na tradycyjnych instrumentach na żywo nauka kroków i zabaw animowane zabawy i tańce: wiwaty, chodzone, oberki, polki, walcerki wspólna zabawa przy autentycznej muzyce tradycyjnej coś „dla ciała” dostępne w kawiarni w CKiS … Read more »
IX Kaliskie Miodobranie – fotorelacja
Już po raz dziewiąty CKiS zaprosiło na Kaliskie Miodobranie – plenerową imprezę, podczas której można było nie tylko zaopatrzyć się na jesień i zimę we wszystkie rodzaje miodu, ale także poszerzyć wiedzę na temat zdrowotnych aspektów stosowania pszczelich produktów. W niedzielne popołudnie na placu przy Centrum Kultury i Sztuki zgromadziło się wielu producentów miodu z naszego… Read more »
Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Szreniawie – fotorelacja
Aż 15 reprezentantów Południowej Wielkopolski nagrodzonych zostało – na łącznie 32 nagrody – na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w dniach 15-16 września w Szreniawie. Zespoły taneczne, śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenów dawnego województwa kaliskiego zdobyły: 3 – I miejsca, 6 – II nagród, 3 – III, a także 3 wyróżnienia. Tradycja w Kaliskiem wciąż… Read more »
Sukces Wielkopolskiego wieńca na Dożynkach Prezydenckich w Spale – fotorelacja
Już po raz siódmy reprezentacyjny wieniec dożynkowy z naszego regionu – pod auspicjami kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki, reprezentant Wielkopolski – rywalizował z najpiękniejszymi wieńcami na Dożynkach Prezydenckich w Spale (województwo łódzkie). Praca Piotra Barańczaka i jego rodziny z Trzemeszna zdobyła 2. nagrodę (1. Małopolska, 3. Lubelskie). Wcześniej, w ostatnią niedzielę sierpnia, dzieło to podziwiano… Read more »
Projekt kultury ludowej „Grajcie skrzypce, grajcie basy…”
Projekt Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej – uzyskał dofinansowanie ze środków MKiDN w wysokości 25.000 zł i 17.000 zł ze środków Województwa Wielkopolskiego, a w pozostałej części jest finansowany z budżetu CKiS w Kaliszu. Projekt jest kontynuacją zadań z lat poprzednich, dzięki którym wydano płyty z nagraniami archiwalnymi i… Read more »
Artyści tradycyjni z nagrodami
W czasie wakacji odbywały się konkursy i festiwale, w których zdobywali nagrody nasi artyści ludowi. Śpiewak z Doruchowa w powiecie ostrzeszowskim zabłysnął na Sabałowym Bajaniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Natomiast dwie twórczynie ludowe zostały docenione w konkursie sztuki ludowej w Częstochowie. Sabałowe Bajania są to coroczny konkurs, którego celem jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa,… Read more »
Wieniec Wielkopolski w Spale
Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno, w gminie Rozdrażew, w powiecie krotoszyńskim. Ich najnowszy wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca pan Piotr wykorzystał w różnych splotach i proporcjach kłosy pięciu podstawowych zbóż – pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa. Do dekoracji użył naturalnych suszonych kwiatów,… Read more »
Estrada Folkloru w Dębnicy – fotorelacja
W sobotnie popołudnie pogoda nie sprzyjała X Przeglądowi Kulturalnemu Doliny Baryczy, ale – mimo przelotnego deszczu – udało się organizatorom zrealizować cały scenariusz imprezy. Odbyła się także zaplanowana przez CKiS Estrada Folkloru, która była ostatnią odsłoną letniego festiwalu sztuki ludowej. To już ostatnia odsłona tegorocznych plenerowych spotkań z folklorem na estradzie.Estrada była zadaszona, stoły usytuowane… Read more »
Zakończenie Estrad Folkloru w Dębnicy
Estrada Folkloru 2018 w ramach X Przeglądu Kulturalnego Doliny Baryczy sobota 1 września 2018 od godz. 16:00 DĘBNICA gm. Przygodzice plac przy sali wiejskiej W programie: barwne widowisko muzyczne, taneczne i śpiewacze w wykonaniu zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski w pięknej scenerii i w specjalnej oprawie scenograficznej: wystąpią m.in. zespoły: Przygodzice, Kosynierzy z Jankowa, Głogowianie,… Read more »
Estrada Folkloru w Dobrzecu – fotorelacja
Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła msza dziękczynna w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Dalsza część obrzędu odbyła się w namiocie przed remizą. To właśnie tam barwny korowód poprowadziła orkiestra OSP Dobrzec pod dyrekcją Henryka Siudy. Dla uczestników uroczystości przygotowano mnóstwo atrakcji i poczęstunek. Tuż po oficjalnym przywitaniu gości, kilku przemówieniach i pokrojeniu dożynkowego chleba przez… Read more »
Estrada Folkloru w Dobrzecu
Estrada Folkloru 2018 w ramach Dożynek samorządowo-parafialnych niedziela 26 sierpnia 2018, od godz. 16:00 DOBRZEC w Kaliszu ul. Biskupicka, plac przy OSP W programie: • barwne widowisko ludowe z fragmentami tradycyjnego wesela w wykonaniu zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski w pięknej scenerii i w specjalnej oprawie scenograficznej; • zabawa taneczna przy muzyce… Read more »
Estrada Folkloru w Choczu – fotorelacja
Po raz kolejny Estrada Folkloru w Choczu stała się integralnym elementem Dożynek Parafialno-Gminnych. Były zatem najpierw uroczysta msza polowa i dożynkowy obrzęd, a dopiero potem występy kapel i zespołów z powiatów kaliskiego i ostrowskiego. Na placu przy Zespole Szkół odbyły się także Targi Sztuki Ludowej. „Święto plonów to największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem… Read more »
Estrada Folkloru w Choczu
Estrada Folkloru 2018 w ramach Dożynek Parafialno-Gminnych sobota 18 sierpnia 2018, od godz. 17:00 CHOCZ teren przy Zespole Szkół W programie: barwne widowisko muzyczne, taneczne i śpiewacze w wykonaniu zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski w pięknej scenerii i w specjalnej oprawie scenograficznej, warsztaty – tradycyjne ozdoby z papieru, targi sztuki ludowej – słomkarstwo i bibułkarstwo, hafty nasnuwane… Read more »
Estrada Folkloru w Sośniach- fotorelacja
Wędrujący festiwal folklorystyczny – organizowany od kilkudziesięciu lat przez Centrum Kultury i Sztuki – w sobotę, 4 sierpnia, zagościł w gminie Sośnie. Impreza odbyła się w ośrodku „Biały Daniel”, a jej współorganizatorem było Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Pasikonik”. Wszystkie Estrady Folkloru z ramienia CKiS koordynuje Anna Gałczyńska, ale w poszczególnych miejscowościach, do których przyjeżdża roztańczony i rozśpiewany… Read more »
Estrada Folkloru 2018 w Sośniach
Estrada Folkloru 2018 SOŚNIE Stanica „Biały Daniel” sobota 4 sierpnia 2018, godz. 17:00 godz. 19.00 potańcówka Tańce blisko ziemi Estrada Folkloru to jedyne w swoim rodzaju plenerowe spotkanie z muzyką, śpiewem i tańcem tradycyjnym regionu. W Sośniach zagrają dla nas zespoły z Południowej Wielkopolski: Zespół Pieśni BRZEZINIANKI, pow. kaliski Kapela Ludowa BRZEZINY, pow. kaliski… Read more »
Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej – fotorelacja
Blisko 60 wykonawców, pasjonatów ludowej twórczości, z południowej Wielkopolski zaprezentowało się podczas dwudniowej Biesiady Folkloru w Brzezinach. Występom, które odbywały się na Estradzie nad Zalewem, przysłuchiwali i przyglądali się także znawcy, etnolodzy, etnomuzykolodzy i etnochoreografowie. Tradycyjnie w ramach imprezy organizowanej przez kaliskie CKiS odbywały się Targi i Warsztaty Sztuki Ludowej. Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej ma… Read more »
Estrada Folkloru w Żegocinie – fotorelacja
Już po raz dwudziesty pierwszy w Żegocinie, w powiecie pleszewskim, odbyły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W niedzielę, na estradzie przy ośrodku kultury, zaprezentowały się zespoły z naszego regionu, a także z Serbii, Słowacji i Węgier. W imprezie chętnie uczestniczą nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale także kaliszanie i pleszewianie, nagradzając gorącymi brawami wszystkie występy ponad… Read more »
Artyści ludowi z Kaliskiego w Kazimierzu nad Wisłą – fotorelacja
W 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą jak co roku Południową Wielkopolskę reprezentowali regionalni artyści ludowi. W Kazimierzu zaśpiewali: zespół śpiewaczy „Lutogniewiacy” z Lutogniewa w powiecie krotoszyńskim oraz solistka śpiewaczka Janina Plichta z Czempisza z gminy Brzeziny. „Lutogniewiacy” złożeni z siedmiu śpiewających kobiet przedstawiali pieśni rodzinne i obrzędowe z Ziemi… Read more »
Międzynarodowa Estrada Folkloru 2018 w Żegocinie
Estrada Folkloru 2018 w ramach 21. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych ŻEGOCIN koło Pleszewa sobota 30 czerwca 2018, godz. 18:00 plac przy Ośrodku Kultury To już druga z sześciu zaplanowanych w tym roku Estrad Folkloru. W Żegocinie zagrają i zatańczą zespoły ludowe z Serbii, z Węgier, z Bułgarii i ze Słowacji oraz z Południowej Wielkopolski: Żegocinianie,… Read more »
Pierwsza Estrada Folkloru w Moszczance i Skrzebowej – fotorelacja
Pierwsze ludowe widowisko roku 2018, realizowane w ramach Estrady Folkloru, odrobinę zepsuła pogoda. Mimo padającego raz po raz deszczu i silnych porywów wiatru zespoły z południowej Wielkopolski i z zagranicy nie przerywały jednak występów, a publiczność gorąco oklaskiwała każdą pieśń i każdy taniec, zwłaszcza w wykonaniu gości z Serbii. W ramach Estrady Folkloru 2018 oraz VIII Swojskich… Read more »
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
Artyści z naszego regionu grają, śpiewają i zdobywają laury na kazimierskim Festiwalu od lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnie nagrody zdobyli m.in. w 2013 roku Kapela „Brzeziny” i skrzypek Leon Lewandowski, a w 2009 Zespół „Kobierzanki”. Dla wszystkich sam występ na ogólnopolskiej scenie, wśród najlepszych artystów, jest wyróżnieniem i niezapomnianym przeżyciem. Przeglądy konkursowe potrwają dwa dni… Read more »
Pierwsza Estrada Folkloru 2018 w Skrzebowej i Moszczance
Estrada Folkloru 2018 oraz VIII Swojskie Spotkania z Folklorem SKRZEBOWA i MOSZCZANKA koło Raszkowa niedziela 24 czerwca 2018, godz. 15:00, boiska sportowe Wystąpią: gościnnie Zespół Tańca Ludowego KABLOVI z Jagodiny w Serbii Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE z Krotoszyna Zespół Pieśni i Tańca GORZYCZANIE, pow. ostrowski Zespół Śpiewaczy CIŚWICZANIE,… Read more »
Estrady Folkloru 2018
Pierwsza z sześciu – Estrada Folkloru 2018 – już w Moszczance i Skrzebowej k. Raszkowa. Zapraszamy. ESTRADY FOLKLORU 2018 24.06. godz. 15:00 MOSZCZANKA-SKRZEBOWA gm. Raszków, pow. ostrowski, boiska sportowe 30.06. godz. 18:00 ŻEGOCIN gm. Czermin, pow. pleszewski, plac przy Ośrodku Kultury 04.08. godz. 17:00 SOŚNIE pow. ostrowski, Stanica „Biały Daniel” 18.08.… Read more »
Seniorzy z przytupem – zakończenie warsztatów – fotorelacja
To była niesamowita przygoda, łącząca zabawę z edukacją. Chyba żaden z uczestników nie spodziewał się, że po kilku spotkaniach będzie mógł z radością zaprezentować się w śpiewaczo-tanecznym widowisku na ludową nutę. Za nami pierwsza – i mamy nadzieję, że nie ostatnia – edycja folklorystycznych warsztatów adresowanych do dojrzałych ludzi. Na pierwszym spotkaniu, przypomnijmy, uczestnicy warsztatów… Read more »
Gala wręczenia nagród im. Oskara Kolberga
Dwoje artystów ludowych z Południowej Wielkopolski – Stanisława Kowalska z podjarocińskiej Goliny i Leon Lewandowski z Jagodzińca k. Brzezin kaliskich – zostało laureatami 43. edycji nagrody im. Oskara Kolberga, najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury ludowej i tradycyjnej. 6 czerwca 2018 roku w samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 43. edycji… Read more »
28. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne – fotorelacja
Organizowane przez CKiS w Kaliszu po raz 28. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne dla kierowników zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski odbyły się w „Karczmie Kaliskiej” w Szadku koło Cekowa w miniony długi weekend 25-27 maja 2018. Poświęcone były w dużej mierze przygotowaniom do tegorocznej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, przeglądu zespołów tradycyjnych w regionie, która odbędzie się w… Read more »
Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2018 w Brzezinach
W programie: – w sobotę przegląd zespołów od 16.00 do 18.30 – w niedzielę przegląd od 11.00 do 19.00 – warsztaty i targi sztuki ludowej od 12.00 do 18.00 Na warsztatach będzie można się nauczyć haftu nasnuwanego, koronki frywolitki, wyplatania z wikliny i ze słomy, rzeźbienia w drewnie. – potańcówka o 19.00, – o 20.30… Read more »
Płyta „Melodie stamtąd” cz. 2 z nagrodą Polskiego Radia „Fonogram Źródeł” – fotorelacja
Płyta z nagraniami archiwalnymi z Kaliskiego Melodie stamtąd cz. 2, wydana pod koniec 2017 przez IS PAN w Warszawie i CKiS w Kaliszu, została doceniona nagrodą Polskiego Radia „Fonogram Źródeł”. Druga część płyty to kontynuacja wydawania nagrań śpiewaków i muzyków wiejskich z okolic Kalisza realizowanych w latach 50-tych XX w. przez etnomuzykologa dra Jarosława Lisakowskiego… Read more »
Potańcówka na ludowo
TAŃCE BLISKO ZIEMI potańcówka na ludowo 12 maja 2018, godz. 19:00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, sala studio Tańczymy chodzone, wiwaty, oberki, polki, walcerki i nawet kujawiaki. Znajomość kroków nie jest obowiązkowa. Wszystkiego nauczymy się w trakcie zabawy. Sukienki u pań mile widziane. Napoje i przekąski dostępne u pana Tadeusza w ArtCafe. Wstęp co… Read more »
XIV Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej PYZA 2018 – fotorelacja
Rzeźba Pyzy, przechodnia nagroda Festiwalu, tym razem trafiła do przedszkola „Radość”, którego zespół zaprezentował dziecięce zabawy ludowe z Opoczyńskiego. Kolejne nagrody jury przyznało przedszkolom „Misia Uszatka” i „Zielone Łąki”. W czwartkowe popołudnie na scenie CKiS w ramach XIV Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej zaprezentowało się 9 przedszkolnych zespołów, w wykonaniu których można było obejrzeć bardzo ciekawe i… Read more »
Konsultacje dla pasjonatów śpiewu tradycyjnego i tańca ludowego – fotorelacja
Ludowe zespoły taneczne i śpiewacze pracują cały rok, spotykając się na próbach i występach. W kwietniu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało dla kilku z nich spotkania konsultacyjne ze specjalistami z dziedziny folkloru. Pierwsze spotkanie dla grup tanecznych odbyło się 14 kwietnia 2018 w Potarzycy, w Topoli Małej i w Ołoboku. Konsultantem był Piotr… Read more »
28. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne
Wykładowcami i konsultantami będą specjaliści z dziedziny folkloru, muzyki i sztuki ludowej: dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN oddział w Poznaniu, dr hab. Anna Weronika Brzezińska, etnolog z UAM w Poznaniu, Piotr Kulka, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, Krzysztof Rospondek, muzyk ludowy, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp., kierownik Zespołu z Kociny. Warsztaty odbędą się… Read more »
Nagrody Kolberga dla hafciarki z Ziemi Jarocińskiej i skrzypka z Kaliskiego
Dwoje artystów ludowych – Pani Stanisława Kowalska z Goliny i Pan Leon Lewandowski z Jagodzińca k. Brzezin – zostało laureatami 43. edycji nagrody im. Oskara Kolberga, najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury ludowej i tradycyjnej. Pani Stanisława Kowalska z Goliny jest hafciarką i twórczynią czepców ludowych. Prowadziła w 2017 roku w Jarocinie jako mistrzyni całoroczne… Read more »
Konsultacje etnochoreograficzne dla zespołów ludowych
Pierwsze konsultacje odbędą się w szkole w Potarzycy koło Jarocina dla Zespołu Folklorystycznego „Snutki”, prowadzonego przez Aleksandrę i Jarosława Mendelskich. W zajęciach wezmą udział dwie grupy: dziecięco-młodzieżowa oraz dorosłych. Kolejne konsultacje będą miały miejsce w Topoli Małej koło Ostrowa Wielkopolskiego dla Zespołu „Gorzyczanie”, kierowanego przez Edwarda Robakowskiego. Ostatnie spotkanie konsultacyjne dla najstarszego zespołu w regionie… Read more »
Seniorzy z przytupem. Warsztaty tańca i śpiewu ludowego cz. 1. – fotorelacja
Zmęczeni i radośni, uśmiechnięci i naładowani energią – tak wyglądali Uczestnicy warsztatów tańca i śpiewu ludowego 60+ po pierwszych zajęciach w sobotę 7 kwietnia w CKiS w Kaliszu. Cykl 8 spotkań z folklorem otworzył dyrektor Dariusz Grodziński. Grupa kilkudziesięciu osób złożonych z pań oraz kilku rodzynków męskich tańczy, śpiewa i słucha opowieści o kulturze tradycyjnej… Read more »
Konsultacje etnomuzykologiczne dla pasjonatów śpiewu tradycyjnego
Konsultacje pomogą dwóm zespołom przygotować się do 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2018 roku. Na tę najważniejszą ucztę tradycyjną szykują się zespoły śpiewacze „Korzeniewianki” z Korzeniewa w gminie Mycielin i „Lutogniewiacy” z Lutogniewa koło Krotoszyna oraz śpiewaczka Janina Plichta z Czempisza. Z kolei dwa inne zespoły ludowe „Biadkowianki”… Read more »
Koncert z cyklu Pofolkujmy sobie z… S.H.A. Ensemble
Hanka to góralka z Zakopanego, gdzie w domu rodzinnym mówi gwarą. Susanna urodziła się w Poczajowie na Ukrainie, biegle włada ukraińskim, rosyjskim i łemkowskim, dlatego S.H.A. to śpiew wielogłosowy w kilku językach i gwarach. S.H.A. – to pieśni własne oraz tradycyjne. Artystki dzielą się tym, co kochają, z czym czują głęboką więź. Jednocześnie sięgają do… Read more »
SENIORZY Z PRZYTUPEM. Warsztaty tańca i śpiewu ludowego
Podczas warsztatów Uczestnicy będą poznawać kulturę muzyczną i taneczną Wielkopolski oraz innych regionów kraju. Zajęcia będą podzielone na część teoretyczną, śpiewaną oraz przede wszystkim taneczną. Na warsztatach będzie trochę refleksji o tradycji regionu oraz dużo dobrej spontanicznej zabawy. Na zakończenie warsztatów SENIORZY Z PRZYTUPEM na Uczestników czeka niespodzianka. Warsztaty prowadzą specjaliści z zakresu tańca i muzyki… Read more »
XIV Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej PYZA 2018
Pyza – bohaterka książki Hanny Januszewskiej z lat 50-tych XX w. oraz bajki animowanej – wędrowała poznając regiony i kulturę ludową ówczesnej Polski. Współczesna Pyza – w formie drewnianej rzeźby dziewczynki w łowickiej spódnicy – od 14 lat wędruje po przedszkolach w Kaliszu i okolicy jako główna nagroda w Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej. Impreza… Read more »
Zabawa obrzędowa ZAPUSTY W KARCZMIE – fotorelacja
Organizowane przez CKiS ludowe zapusty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób przywdziewa ludowe stroje, by pożegnać karnawał z przytupem i śpiewem na ustach. Ludowa zabawa Podkoziołek znana jest przede wszystkim w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach. Na ogół odbywała się w zapustny wtorek, a brały w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za… Read more »
Zabawa obrzędowa ZAPUSTY W KARCZMIE
Jak pożegnanie karnawału… to na ludowo! Tradycyjnie w końcu karnawału w ramach cyklu Kalendarium Polskie Centrum Kultury i Sztuki organizuje zabawę obrzędową – ludowe ostatki, odbywające się w stylizowanej karczmie. W sobotnie popołudnie można pojeść, potańczyć, pośpiewać i zakończyć na wesoło czas karnawału! Zapusty w karczmie to rodzaj interaktywnej zabawy, gdzie tylko częściowo można poobserwować,… Read more »
Płyta Leona Lewandowskiego, skrzypka z Jagodzińca
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dzięki wsparciu Województwa Wielkopolskiego wydało pod koniec 2017 roku płytę muzyka ludowego z Kapeli „Brzeziny” – Leona Lewandowskiego. Wydawnictwo pn. Nie takie wolne kawołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca to uwieńczenie tradycyjnej gry najstarszego muzykanta Ziemi Kaliskiej. Leon Lewandowski jest muzykiem tradycyjnym, grającym jeszcze w autentycznych składach instrumentalnych… Read more »
Mistrzyni czepców – zakończenie warsztatów Stanisławy Kowalskiej
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dzięki dofinansowaniu MKiDN, zorganizowało w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych. Warsztaty poprowadziła Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Zajęcia odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury kilka razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Była to jedyna w regionie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego… Read more »
Prosto z Chin – koncert DAGADANA w Kaliszu
DAGADANA już od dziewięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. DAGADANA zagrała blisko 500 koncertów na całym świecie (Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania). Na najnowszej płycie „Meridian 68” zespół zwrócił… Read more »
Widowisko obrzędowe LISKOWSKA OPOWIEŚĆ O WIGILII BOŻEGO NARODZENIA – fotorelacja
To było gigantyczne widowisko obrzędowe z udziałem kilkudziesięciu artystów amatorów, chóru, zespołu ludowego i kapeli. Na podstawie wspomnień mieszkańców Liskowa z wykorzystaniem tekstów źródłowych, kolęd, pastorałek i wierszy wybitnych polskich poetów powstał piękny i wzruszający spektakl, który został w niedzielne popołudnie pokazany w liskowskiej hali sportowej. Bazą widowiska stał się scenariusz napisany przez Barbarę Klimczak… Read more »
Wydaliśmy drugą część płyty MELODIE STAMTĄD
Dzięki środkom finansowym z MKiDN Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wspólnie z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie wydało drugą część płyty Melodie stamtąd, będącej kontynuacją cz. 1 z 2015, nagrodzonej tytułem Fonogram Źródeł. Na płycie znalazł się wybór utworów wokalnych i przede wszystkim instrumentalnych z kolejnych taśm szpulowych, tym razem z drugiej połowy 1959… Read more »
15. Świąteczne Spotkanie Folklorystów – fotorelacja
Już po raz piętnasty w kaliskim CKiS odbyło się Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją nie tylko do złożenia sobie wzajemnie życzeń, ale także podsumowania minionego roku i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego. Imprezę rozpoczęto od wspomnienia osób związanych z ruchem folklorystycznym, które odeszły w roku 2017. W… Read more »
Warsztaty taneczne dla nauczycieli – fotorelacja
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nawiązując do swoich długoletnich tradycji popularyzowania tradycji ludowych, zorganizowało po raz 12. Warsztaty folklorystyczne dla nauczycieli i instruktorów dziecięcych zespołów ludowych. Warsztaty odbyły się w siedzibie CKiS przy ul. Łaziennej w Kaliszu w dniach 2-3 grudnia 2017 roku. Warsztaty przeprowadzili specjaliści z zakresu tańca ludowego. W sobotę intensywne… Read more »
Jesienne konsultacje etnomuzykologiczne dla zespołów ludowych
Ostatnie w tym roku spotkania zespołów ludowych z etnomuzykologiem, specjalistą od folkloru wielkopolskiego – odbyły się 18 listopada 2017. Konsultacji etnomuzykologicznych udzieliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego. Konsultacje miały miejsce w Korzeniewie i w kilku innych miejscowościach powiatu kaliskiego. Konsultacje odbyły się m.in.… Read more »
Projekty PRZESZŁOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI i Mistrzyni CZEPCÓW
Jednym z nich jest projekt Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny finansowany ze środków MKiDN w wysokości 20.000 zł. Warsztaty odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury 2-3 razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Uczestnicy warsztatów uczą się projektowania, haftowania i szycia czepca ludowego z tiulu lub z płótna haftowanego… Read more »
12. Warsztaty Folklorystyczne dla Nauczycieli
Warsztaty Folklorystyczne poprowadzą specjaliści z zakresu tańca ludowego. Pan Piotr Kulka –choreograf, folklorysta, kierownik Zespołu „Wielkopolanie” z Poznania – pierwszego dnia warsztatów poprowadzi zajęcia z folkloru wielkopolskiego i tańca narodowego. Pani Iwona Borkiewicz – pedagog, choreograf i instruktor zespołów folklorystycznych z Żerkowa, z Mieszkowa i z Noskowa – drugiego dnia poprowadzi warsztaty z tańców regionu… Read more »
15. Świąteczne Spotkanie Folklorystów
W programie prezentowanym na sali widowiskowej CKiS będzie miało miejsce: obejrzymy reportaż z tegorocznych warsztatów układania czepców ludowych, zobaczymy występy wyróżniających się w 2017 roku zespołów – „Korzeniewianek” czy „Turska”, podsumujemy dokonania w folklorze w 2017, zaśpiewamy wspólnie kolędy, wręczymy odznaki honorowe za zasługi dla Wielkopolski. Wszyscy zaproszeni goście posilą się przy tradycyjnym stole świątecznym.… Read more »
Jesienne konsultacje etnomuzykologiczne dla zespołów ludowych
Konsultacje odbędą się m.in. dla Zespołu Śpiewaczego „Korzeniewianki” z gminy Mycielin. Śpiewaczki, laureatki I nagrody na tegorocznym przeglądzie wojewódzkim w Dziekanowicach, przygotowują repertuar, aby wystąpić w 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2018 roku. Z kolei dwa inne zespoły folklorystyczne „Kalina” z Blizanowa i „Piwonice” z Kalisza przygotowują swój… Read more »
30-lecie Zespołu Folklorystycznego Zaprośnianki z Renty – fotorelacja
To już 30 lat… Zespół Folklorystyczny „Zaprośnianki” z Renty świętował w sobotę 21 października 2017 jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Sali OSP w Kraszewicach w powiecie ostrzeszowskim, a święto jubilatów doceniły lokalne – i nie tylko – władze oraz przyjaciele i sympatycy „Zaprośnianek”. „Zaprośnianki” zawsze były i pozostają wierne lokalnym… Read more »
10-lecie Zespołu Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki – fotorelacja
Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki zorganizował piękny koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności. Występy odbyły się w sobotę 21 października 2017 w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie, która pomieściła ok. 700 widzów. Gośćmi specjalnymi koncertu stały się zespoły tańca ludowego „Rodniki” z Briańska w Rosji oraz „Vionica” z Vionicy w Bośni i Hercegowinie. Patronat nad… Read more »
Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Dziekanowicach – fotorelacja
Aż 21 laureatów z Południowej Wielkopolski uhonorowanych zostało na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w w dniach 9-10 września w Dziekanowicach. Zespoły taneczne, śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenów dawnego województwa kaliskiego zdobyło: 6 – I miejsc, 6 – II nagród, 5 – III, a także 4 wyróżnienia. Tradycja w Kaliskiem nie zaginie. Organizator – Wojewódzka… Read more »
Projekty PRZESZŁOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI i Mistrzyni CZEPCÓW
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu realizuje w 2017 roku dwa projekty dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Kultura ludowa oraz ze środków Województwa Wielkopolskiego. Jednym z nich jest projekt Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny finansowany ze środków MKiDN w wysokości 20.000 zł. Warsztaty odbywają… Read more »