40-lecie Zespołu Żychlinioki

26 września 2016

Zespół Pieśni i Tańca ŻYCHLINIOKI, który składa się z dzieci i młodzieży mieszkających w Żychlinie i kilku innych okolicznych wsiach skupionych w gminie Gołuchów, obchodził w ostatnią niedzielę września dostojny jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Na sali wiejskiej w Krzywosądowie, gdzie odbywają się także próby zespołu, tę piękną rocznicę świętowało kilka pokoleń, obecnych i poprzednich członków grupy. 

Żychlinioki

Żychlinioki

Nie zabrakło gratulacji i życzeń od zaproszonych gości i rodziców dzieci z zespołu. Na scenie zaprezentowały się dwie grupy taneczne przy akompaniamencie kapeli. Dzieci zaśpiewały i pokazały zabawy ludowe. Młodzież tańczyła polki i oberki wielkopolskie. Gościnnie zaśpiewał dla jubilatów chór „Radość” z Gorzyc Wielkich pod kierunkiem Stanisława Furmanka i kapela „Furmany” z Gorzyc. Zabawa trwała do późnego wieczora.

Żychlinioki i wójt Gminy Gołuchów

Żychlinioki i wójt Gminy Gołuchów

Zespół wspiera Gmina Gołuchów, na terenie której działają Żychlinioki, dlatego na uroczystości nie zabrakło wójta Marka Zdunka oraz dyrektor Gołuchowskiego Centrum Kultury ZAMEK Patrycji Walerowicz-Wojtkowiak. Życzenia złożyło także Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które współpracowało z Zespołem na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat.

Z okazji jubileuszu Zespół wzbogacił się o pamiątkowy folder z archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami oraz wspomnieniami, wydany przez Gminę oraz Gołuchowskie Centrum Kultury. Goście mogli wpisywać swoje życzenia dla zespołu do bogatej kroniki jego dziejów.

Żychlinioki

Żychlinioki

– – – – – – – – – – – –

Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki” i „Krzywosądowiacy” działa z przerwami od 1970 roku. Został założony przez Kazimierę Stasiak, która była kierowniczką Zespołu, choreografem i nauczycielem śpiewu. Po jej śmierci kierownictwo Zespołu przejął jej mąż Edmund Stasiak. Instruktorem tańca jest od kilku lat Natalia Gruszka, dawna tancerka „Żychlinioków”. W zespole tańczy ponad 40 osób. Kilkuosobową kapelą kieruje Jerzy Małecki. W ciągu 40 lat działalności Zespół wystąpił ponad 650 razy na różnych imprezach krajowych i zagranicznych oraz brał udział w przeglądach krajowych i wojewódzkich. Zespół występował dla gości zagranicznych z Rosji, Ukrainy, Słowacji, Belgii, Francji. Ma na swoim kącie również kilkakrotne występy na Targach „Polagra” w Poznaniu oraz w Sejmie w Warszawie. Kultywuje folklor wielkopolskiej ziemi.

 

WIĘCEJ zdjęć i filmy