Sośnieńska Estrada Folkloru 2021

12 sierpnia 2021
Zespół z Kociny

Zespół z Kociny

Trzecia i ostatnia Estrada Folkloru 2021 w wykonaniu regionalnych artystów z zespołów tanecznych, śpiewaczych oraz kapel ludowych miała miejsce 8 sierpnia w powiecie ostrowskim. Po raz piąty – od 2009 roku – odbywała się w Sośniach.

To było kolejne spotkanie z prawdziwą muzyką wiejską, taką, którą słychać było w okresie przedwojennym i jeszcze w XIX wieku. Na współczesnej wsi już tego nie spotkamy. Poobcować ze światem archaicznym możemy właśnie na Estradach Folkloru, które organizowane są od prawie pół wieku, jak czasem mówimy – jeżdżą po Ziemi Kaliskiej.

Kosynierzy z Jankowa Przygodzkiego

Kosynierzy z Jankowa Przygodzkiego

W „Białym Danielu”, pięknym Ośrodku gminy Sośnie – graniczącej już z Dolnym Śląskiem – zaprezentowało się dwanaście zespołów, kapel i solistów z południa Wielkopolski. Tańczyły zespoły z powiatu ostrowskiego: „Przygodzice” w nowych strojach łowickich i w tańcach narodowych oraz „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego w strojach i tańcach Zachodniej Wielkopolski, oba prowadzone przez Agatę Niedzielską. Przyjechał także najstarszy w regionie, 60-letni „Ołobok”, z kolejnym pokoleniem tancerzy i suitą tańców wielkopolskich. Zespoły śpiewacze: „Brzezinianki” z Kaliskiego, połączone ostrowskie formacje „Łąkocanie” i „Jankowianie Zaleśni”, „Dąbrowianki” spod Jarocina, a także gospodarze Zespół z Kociny – wzruszały i bawiły wykonywanymi pieśniami. Śpiewały także trzy solistki: Krystyna Melczak z Dąbrowy, Janina Plichta z Czempisza i Mirka Gajda z Kociny. Do tańca i posłuchu grali Kapela „Brzeziny” i Kapela „Sami Swoi” z Opatówka.

Kapela z Kociny Tańce blisko ziemi

Kapela z Kociny Tańce blisko ziemi

Na koniec uczestnicy, szczególnie młodzi tancerze z Przygodzic i Jankowa, bawili się w chodzonym, wiwacie, polce i oberku w ramach zabawy „Tańców blisko ziemi”. Mają one zachęcać dzieci i dorosłych do zabawy tanecznej przy muzyce tradycyjnej granej na żywo. Podczas potańcówek można nauczyć się podstawowych kroków tańców wielkopolskich oraz świetnie się bawić poznając kulturę wiejską regionu. Potańcówkę poprowadziła Kapela z Kociny.

Na targach sztuki ludowej prezentowali swoje wyroby regionalni twórcy. Pokazywali Piękne hafty nasnuwane pokazywały Jolanta Łukaszewska z Goliny i Hanna Bartkowiak z Jarocina, bieliznę pościelową i ozdoby z haftem prostymDanuta Wróbel z Goliny,

rzeźby Marianny Iwińskiej z Jabłkowa

rzeźby Marianny Iwińskiej z Jabłkowa

koronkę czółenkowąAleksandra Klimek z Jarocina, koronkę szydełkową – Joanna Kędzierska z Biadek, misterne ozdoby z papieruHonorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza, a z rzeźbą drewnianą przyjechała z dalekiego powiatu konińskiego rzeźbiarka Marianna Iwińska. Poza sztuką ludową swoje malarstwo prezentowała Aleksandra Sztura spod Sycowa.

W trakcie imprezy były też inne atrakcje. Do nabycia były publikacje CKiS w Kaliszu, m.in. „Śpiewnik ludowy” z pieśniami do płyty Biesiady Folkloru do samodzielnego śpiewania i grania. Zabawy dla dzieci prowadziły animatorki z „Animacje-Rewelacje”. KGW w Kocinie sprzedawało domowe ciasta. Imprezę ze swadą prowadzili gospodarze z Kociny – Krzysztof Rospondek i Jerzy Śpigiel. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni mieszkańcy Sośni i okolicznych wsi oraz przedstawiciel władz, zastępca wójta Sośni Dariusz Berek.

organizator Krzysztof Rospondek

organizator Krzysztof Rospondek

Imprezę przygotowali Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu i Krzysztof Rospondek ze Stowarzyszenia w Kocinie. Estradę Folkloru w Sośniach zorganizowali: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne PASIKONIK w Kocinie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim i Gminy Sośnie.

Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Za nami już wszystkie tegoroczne Estrady Folkloru w trzech miejscach Południowej Wielkopolski – w Skrzebowej i Moszczance k. Raszkowa, w Doruchowie i w Sośniach. Plakat zaprojektował Krzysztof Rospondek.

Kapela Brzeziny

Kapela Brzeziny

Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kaliszu. Imprezę nagłaśniał Darek Juszczak i ekipa techniczna z CKiS. Fotografowały i filmowały Karolina Bazan, Anna Gałczyńska. 

Zapraszamy na Festiwal muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd” 5 września w Kaliszu.

Anna Gałczyńska

Więcej zdjęć FB Folklor Południowej Wielkopolski

FB Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Estradę Folkloru w Sośniach zorganizowali: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne PASIKONIK w Kocinie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim i Gminy Sośnie.

Partner medialny: radioCENTRUM_106.4


Estrady Folkloru 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.