KAPELA Z KOCINY

4 marca 2021
Kapela z Kociny

Kapela z Kociny działa od 2012 roku pod kierunkiem Krzysztof Rospondka w Kocinie (gm. Sośnie, powiat ostrowski). Kapela ma na swoim koncie wiele występów oraz prowadzenie potańcówek. Trzyosobowa kapela gra repertuar wielkopolski w składzie: skrzypce, basy kaliskie, bęben obręczowy lub osznurowany. Bębny zostały wykonane przez Krzysztofa Rospondka, który zajmuje się budowaniem i naprawą tych instrumentów.

Zdobyli kilka nagród: na Biesiadzie Folkloru w Brzezinach, I miejsce na sieradzkim festiwalu „Od kujawiaka do oberka” (2016), wyróżnienie na konkursie „Stara Tradycja” w Warszawie w 2013, III miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie (2016), a w 2017 I nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach. W 2019 roku I nagroda na Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd” w Kaliszu. Kapela dwukrotnie wystąpiła na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kapela tworzy także trzon Zespołu z Kociny. Występują z autentycznym repertuarem z południa Wielkopolski, Ziemi Kaliskiej, a czasem z utworami opracowanymi.

Od kilku lat Kapela z Kociny tworzy potańcówki ludowe pn. TAŃCE BLISKO ZIEMI na terenie Południowej Wielkopolski. Mają one zachęcić uczestników – dzieci i dorosłych – do zabawy tanecznej przy muzyce tradycyjnej Ziemi Kaliskiej granej na żywo. Podczas potańcówek można nauczyć się podstawowych kroków tańców wielkopolskich oraz świetnie się bawić poznając kulturę wiejską regionu. Do projektu Tańce blisko ziemi są zapraszane także kapele ludowe z regionu.

skrzypce Krzysztof Rospondek

bębenek obręczowy Anna Rospondek

basy kaliskie Jerzy Śpigiel