Jesienne konsultacje etnomuzykologiczne dla zespołów ludowych

19 listopada 2017

Ostatnie w tym roku spotkania zespołów ludowych z etnomuzykologiem, specjalistą od folkloru wielkopolskiego – odbyły się 18 listopada 2017. Konsultacji etnomuzykologicznych udzieliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego. Konsultacje miały miejsce w Korzeniewie i w kilku innych miejscowościach powiatu kaliskiego.

konsultacje dla Korzeniewianek

konsultacje dla Korzeniewianek

Konsultacje odbyły się m.in. dla Zespołu Śpiewaczego „Korzeniewianki” z gminy Mycielin. Śpiewaczki, laureatki I nagrody na tegorocznym przeglądzie wojewódzkim w Dziekanowicach, przygotowują repertuar, aby wystąpić w 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2018 roku. Z kolei dwa inne zespoły folklorystyczne „Kalina” z Blizanowa i „Piwonice” z Kalisza przygotowują swój repertuar do uczestniczenia w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2018 w Brzezinach.

Kalina z Blizanowa

Kalina z Blizanowa

Tydzień wcześniej, 9 listopada, odbyło się spotkanie w Krotoszynie będące podsumowaniem występów zespołów śpiewaczych z powiatu krotoszyńskiego na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach (we wrześniu 2017) oraz na powiatowym Przeglądzie Folklorystycznym Zespołów KGW w Łagiewnikach (w lipcu tego roku). W konsultacjach wzięły udział przedstawicielki sześciu grup śpiewaczych: „Biadkowianek”, „Kaliny” z Nowej Wsi, „Kobierzanek”, „Lutogniewiaków, „Łagiewniczan” i „Wróżewianek”. O dokonaniach śpiewaczek ludowych opowiadała Anna Gałczyńska, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego z CKiS w Kaliszu.

Piwonice z Kalisza

Piwonice z Kalisza

Z kolei 16 listopada w Cekowie-Kolonii Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu nagrywała pieśni z tradycji kościelno-ludowej. Zespół Śpiewaczy „Cekowianki” wraz z innymi śpiewakami tradycyjnymi z okolicznych miejscowości zaśpiewał pieśni pogrzebowe oraz z tradycji czuwania przy zmarłym. Dzięki temu zespół odtworzy ten znany w całej Polsce zwyczaj, zapomniany, nie kultywowany od wielu lat.

Łącznie w listopadowych konsultacjach wzięło udział 10 zespołów śpiewaczych i 50 osób z powiatu kaliskiego i krotoszyńskiego.

Konsultacje organizowane w 2017 roku przez CKiS w Kaliszu odbywały się w ramach projektu Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej – który uzyskał dofinansowanie MKiDN i Województwa Wielkopolskiego, a w pozostałej części finansowany jest z budżetu CKiS w Kaliszu.