Lato w CKiS

30 czerwca 2017

_DSC0020Latem Centrum Kultury i Sztuki nie zwalnia, jedynie kładzie większy nacisk na imprezy plenerowe o lekkim, wakacyjnym charakterze. W lipcu i sierpniu spodziewać się można wielu propozycji na świeżym powietrzu, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, i to nie tylko w Kaliszu.

Jednym z najważniejszych cykli imprez podczas wakacji będą „Bajkowtorki, ryjówki i inne stwory” – wtorkowe spotkania wypełnione filmami i animacjami. W Kinie Centrum prezentowanych będzie kilka odcinków bajki o sympatycznej ryjówce Florce, natomiast później – na placu przy CKiS – dziećmi zajmą się animatorzy, aktorzy i tancerze proponując zabawy i warsztaty. Już w najbliższy wtorek, 4 lipca, Majka Graf i Magda Wypych poprowadzą zajęcia pod hasłem „O czym szumi papier”, szkoła rysunku „Gliniana” zaprosi na warsztaty rysowania węglem i ołówkiem pt. „Zakładkowe potwory”, Uciechowo zaś do tworzenia postaci z balonów. Na placu będzie mnóstwo punktów twórczej zabawy dla dzieci i młodzieży, a dla dorosłych kawiarniana Strefa Komfortu. Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną powstanie także Strefa Uwolnionej Książki.

7Te wszystkie działania, które będą rozgrywać się na placu pobudzą wyobraźnię, kreatywność. Może okaże się, że dzieci mają jakieś wyjątkowe uzdolnienia do teatru, muzyki, tańca, sztuk plastycznych… Zachęcamy, aby zabrać dzieci. Jeśli to za wczesna pora dla rodziców, to zapraszamy babcie, ciocie, dziadków, bo będzie naprawdę fantastycznie” – mówiła Katarzyna Guzowska-Lelental, instruktor ds. organizacji imprez.

W ramach Bajkowtorków, startujących zawsze o 15.00, zaplanowano również szereg zajęć teatralnych i tanecznych, które poprowadzą m.in. członkowie Ośrodka Działań Twórczych i Teatru Tańca Szafa. „Chodzi nam o to, żeby zanimować dzieci, przybliżyć im teatr, pokazać tworzenie kostiumu, budowanie scenografii, wykonanie makijażu, ćwiczenia ruchowe” – zapowiada Jakub Zakrzewski, tancerz i choreograf z ODT. „Oczywiście nie będziemy używać słowa, tekstu dramatu, bo na to jest za mało czasu, chyba że zbierze się grupka przychodząca w każdy wtorek, to wtedy przygotujemy większą etiudkę na koniec”.

5„Bajkowtorki…” są imprezą bezpłatną, jedynie bilet do kina kosztuje 8 złotych. W przypadku niesprzyjającej aury wszystkie atrakcje zdarzenia zostaną przeniesione do wnętrz CKiS.

Kalisz ma niezwykle bogate, różnorodne i twórcze środowisko animatorów, ale z okazji Bajkowtorków – z inspiracji Fundacji Rodziny Wiłkomirskich – dzieci poznają także nowe formy nauki i zabawy dzięki Muzeum Baśni, Bajek i Opowieści z Warszawy oraz teatrowi z Krakowa. Uradowane majowym sukcesem Urodzin Misia Uszatka kaliskie CKiS zaprosi na imprezę z okazji 50. urodzin Reksia. Odbędzie się ona w ostatnią niedzielę sierpnia. „Zaproponujemy bajki w trzech setach, o 10.00, 12.00 i 14.00, spektakl w wykonaniu teatru z Krakowa oraz wiele towarzyszących animacji i klauna Leopolda” – informuje Agata Skubiszewska, zastępca kierownika Działu Artystycznego CKiS. W ramach imprezy „Mój przyjaciel Reksio” dzięki współpracy z kaliskim Schroniskiem dla Zwierząt do działań twórczych dołączy akcja społeczna propagująca adopcję, w którą włączyć się może każdy, komu bliski jest los zwierząt. „Każdy tutaj może znaleźć swoje miejsce, zaprezentować na przykład szkolenie behawioralne, promocje adopcji czy wolontariatu wychodzenia z psem itd., żeby ten dzień był taki, że wszyscy się połączą na rzecz porzuconych, bezdomnych zwierząt” – mówi Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

wyrozLato to tradycyjnie czas intensywniejszych działań związanych z popularyzacją kultury tradycyjnej. Już ruszyła Estrada Folkloru, która po inauguracji w Brzezinach i międzynarodowym spotkaniu w Żegocinie odwiedzi Jaraczewo, Sośnie, Chocz i Wysocko Małe. Natomiast w tej chwili w ramach kontynuacji projektu „Przeszłość dla przyszłości” powstaje duga płyta „Melodie stamtąd” oraz monografia Leona Lewandowskiego z Brzezin oraz całkiem nowa festiwalowa inicjatywa w Kaliszu – impreza plenerowa również pod nazwą „Melodie stamtąd”. Już 8 lipca przy CKiS odbędzie się konkurs, targi sztuki ludowej, warsztaty taneczne i potańcówka. W ramach konkursowej rywalizacji każdy będzie mógł podjąć próbę wykonania jednego z utworów z lat 40. i 50. zarejestrowanych na płycie „Melodie stamtąd”. „Robimy konkurs dla wszystkich chętnych. Nie będzie on taki tradycyjny, lecz zainspirowany tradycją. Zależy nam, by każdy mógł przekazać własną interpretację i rozumienie tego, co kiedyś było wykonywane” – tłumaczy Anna Gałczyńska, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego i organizacji imprez.

Po raz kolejny pod opieką CKiS powstaje Wieniec Dożynkowy reprezentujący województwo wielkopolskie na Dożynkach Wielkopolskich i Centralnych w Spale. Jak zwykle wyplata go słomkarz Piotr Barańczak, a grupę wieńcową w tym roku utworzą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” wraz z kapelą.

Po wakacjach w repertuarze Centrum nie zabraknie stałych festiwalowych punktów, to znaczy „Chopina w barwach jesieni” we wrześniu, szóstej edycji Kalisz Ambient Festival w październiku oraz 44. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w listopadzie oraz wydarzeń realizowanych we współpracy z partnerami: Festiwalu im. Wandy Karczewskiej z Łyżką Mleka czy Festiwalu Kultur Regionów Europy z Fundacją Dom Bretanii (w tym roku Litwa). Już we wrześniu odbędzie się kolejny Polski Dzień Bluesa (tym razem poświęcony wokalistkom) oraz 8. Kaliskie Miodobranie połączone z koncertem z cyklu „Pofolkujmy sobie z…”. Jesienią we wnętrzach CKiS, oczywiście, zdarzeń muzycznych będzie znacznie więcej.

fot. M. Makowski

fot. M. Makowski

„Z pewnością zauważyli Państwo aktywność w naszej Sali Studio. W niej właśnie wystąpią grupy Highway i Back to the Ocean, a na Dużej Scenie dwie bardzo interesujące propozycje: w październiku Sonia Bohosiewicz z programem 10 sekretów Marylin Monroe, a w listopadzie – dwukrotnie – uwielbiany przez kaliską publiczność Michał Bajor w programie Od Kofty do Korcza” – zapowiada Agata Nowakowska-Dybka, kierownik Działu Artystycznego CKiS.

Zapraszając do korzystania z wakacyjnej oferty Centrum jego dyrektor wspomniał jeszcze o specjalnej ofercie Kina Centrum, które wprowadza „gorrrące ceny”. Przez lipiec i sierpień wszystkie bilety kosztowały będą 12 zł. Natomiast podsumowując kończący się sezon Dariusz Grodziński poinformował o zakończeniu pierwszej edycji programu „Szkoła&sztuka” skierowanego do placówek oświatowych naszego regionu. Laureaci, czyli przedszkola i szkoły, odbiorą atrakcyjne nagrody, m.in. tablety, komputery, projektory multimedialne i tablice interaktywne, podczas uroczystej gali, którą zaplanowano na 11 września.