Płyta Leona Lewandowskiego, skrzypka z Jagodzińca

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dzięki wsparciu Województwa Wielkopolskiego wydaje w 2017 roku płytę muzyka ludowego z Kapeli „Brzeziny” – Leona Lewandowskiego. Wydawnictwo pn. Nie takie wolne kawołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca to uwieńczenie grania ludowego najstarszego muzykanta Ziemi Kaliskiej.

Leon Lewandowski jest muzykiem tradycyjnym, grającym jeszcze w autentycznych składach instrumentalnych przedwojennych na skrzypcach i na basach. Zna utwory grane na prawdziwych wiejskich weselach i zabawach. Dokonanie nagrań tego muzykanta jest cennym zapisem dla całego środowiska folklorystycznego, m.in. do nauki stylu wykonania i repertuaru często już nieznanego.

Wydanie płyty z utworami granymi przez Leona Lewandowskiego jest także uczczeniem dokonań skrzypka z okazji jego 91-szych urodzin. Wpisuje się także w obchody 40-lecia grania Kapeli Ludowej „Brzeziny”. Nagrania zostały dokonane w domu pana Leona w Jagodzińcu oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach koło Kalisza w lipcu i w październiku 2017. Na płycie znajdą się utwory grane i śpiewane przez muzykantów na zabawach przedwojennych, owijoki, oberki, polki, np. słynna Jagodziora. Zapisów dźwiękowych utworów oraz wydania płyty Nie takie wolne kawołki… dokonał Jan Słowiński, muzyk i twórca festiwalu „Rozstaje” w Krakowie. Pieczę nad całym wydawnictwem sprawuje Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu we współpracy z Krzysztofem Rospondkiem, muzykantem Kapeli z Kociny. Płyta powstaje jako pierwsza w serii monografii muzyków i śpiewaków Ziemi Kaliskiej. To także jedno z dwóch w 2017 roku wydawnictw poświęconych kulturze tradycyjnej regionu. CKiS w Kaliszu wspólnie z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie wydaje drugą część płyty „Melodie stamtąd” z zapisami archiwalnymi nagrań Jarosława Lisakowskiego z drugiej połowy 1959 roku.

 

 

Płyty powstały w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.

 

 

 

okładka płyty Leona Lewandowskiego

okładka płyty Leona Lewandowskiego