SHALOM VIII Festiwal Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej – fotorelacja

19 marca 2018

Prawie 30 młodych wokalistów niemal z całej Polski wzięło udział w konkursie organizowanym w ramach Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej w Kaliszu. W piątkowy wieczór w Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert galowy, na którym zaprezentowali się wyróżnieni i nagrodzeni oraz goście specjalni.

SHALOM w swoim programie w piękny sposób spina żydowską tradycję z tym, co nowe w piosence izraelskiej. W festiwalowych koncertach w roli gwiazd pojawiają się artyści, którzy od wielu lat prezentują wyłącznie żydowskie piosenki lub włączają je do swego repertuaru. Z drugiej strony podczas Shalom prezentują się młodzi wokaliści z Kalisza i ze wszystkich rejonów Polski. „W tym roku postanowiłam bardziej skupić się na młodych artystach, którzy uczestniczą w konkursie, więc aż 12 z nich zaprezentowało się w Gali Finałowej. Zaśpiewali także moi wokaliści ze Studia Piano Song. Cieszę się, że już po raz ósmy mogliśmy zorganizować wielkie święto piosenki żydowskiej i izraelskiej” – powiedziała Anna Kowalkiewicz-Oligny, dyrektor festiwalu SHALOM.

W konkursowych przesłuchaniach udział wzięło prawie 30 osób, m.in. z Warszawy, Poznania, Katowic i Rogoźna, a nawet z Białegostoku. I to właśnie z maleńkiego Wasilkowa w białostockim powiecie pochodzi laureatka pierwszej nagrody. Choć śpiewa od 10 lat, to dopiero jeden z koncertów Studium Wokalno-Aktorskiego, którego jest studentką, sprawił, że rozmiłowała się w repertuarze żydowskim. „Muzyka żydowska jest taka pełna emocji. Ponadto zaskoczyło mnie, jak bardzo jest obecna w codziennym życiu tego narodu. Oni z jej pomocą komunikują się, bawią i modlą” – zauważyła Anna Maria Zawadzka, laureatka pierwszej nagrody.

Druga nagroda Festiwalu pojechała do Łodzi, a trzecia do Poznania. Wręczono ponadto dziewięć wyróżnień. Cała Złota Dwunastka zaprezentowała się w koncercie galowym potwierdzając opinię jury o wysokim poziomie konkursu. „W Kaliszu jest to już zasadą, że trzeba być najlepszym wśród równych, aby móc zaznaczyć swoją obecność, co z satysfakcją stwierdzam. Nieobniżanie wymagań owocuje wciąż wysokim poziomem i żywotnością imprezy” – podsumował Jan Japas Szumański, przewodniczący konkursowego jury.

Wieczór wypełniły ponadto dowcipy i piosenki w wykonaniu Bogusława Łowińskiego, żydowskiego barda z Poznania i Eweliny Łuszczek, której tym razem akompaniował znakomity pianista i aranżer, Konrad Mastyło z Krakowa. W opinii wielu znawców był to najlepszy występ tego koncertu.

Festiwal Shalom odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza i przez pierwszych siedem edycji realizowany był w halach sportowych kaliskiego OSRiR-u. W tym roku, ze względów artystycznych, został przeniesiony do CKiS. „Zaczynałem swoją przygodę z debiutującym Shalom jako niemal świeżo upieczony wiceprezydent i wtedy na festiwalu prezentował się zespół Bogusława Łowińskiego, którego gościmy w tym roku. A teraz – tak się dla mnie szczęśliwie składa – festiwal debiutuje na scenie CKiS, gdy jestem jego dyrektorem. Cieszę się i jestem przekonany, że ta impreza dzięki Annie Oligny przyniesie nam jeszcze dużo radości i satysfakcji” – mówił Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS w Kaliszu.

Finał Festiwalu należał do Studia Piano Song, które przygotowało kilkudziesięciominutowy program złożony zarówno z lirycznych, jak i pełnych radości żydowskich piosenek oraz dynamicznych tańców, w choreografii Roberta Ograbka i przy akompaniamencie zespołu Części Zamienne.

W skład jury weszli:
Jan Japas Szumański – dziennikarz telewizyjny i organizator życia kulturalnego
Konrad Mastyło – kompozytor, pianista, pedagog
Jan Margowski – muzyk, aranżer i kompozytor
Bogusław Łowiński – organizator Dni Kultury Żydowskiej w Wielkopolsce i lider zespołu „Shalom”
Agata Nowakowska-Dybka – muzyk, kierownik Działu Artystycznego CKiS
Robert Kuciński – multimedialny publicysta kulturalny związany z kaliską telewizją i portalem Fakty Kaliskie

Jury przyznało dziewięć wyróżnień:
Anna Baczewska z Łomży
Wiktoria Holka z Budzynia
Katarzyna Rynkowska z Ostrowa
Joanna Hintz z Rogoźna
Dorota Tondowska z Brzezin
Marta Kaniewska z Rogoźna
Adrianna Rogalska z Sokołów
Karolina Steinke z Obornik
Duet AliZet z Warszawy
oraz trzy nagrody:
I – Anna Maria Zawadzka z Wasilkowa
II – Zuzanna Maciaszek z Łodzi
III – Aleksandra Idkowska z Poznania

R. Kuciński, zdj. P. Jankowski, D. Szukalska