Spotkanie z Alexem Dancygiem – fotorelacja

26 lutego 2018

Po raz trzeci, ale po pięcioletniej przerwie, do Kalisza przyjechał Alex Dancyg – historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem. Tym razem zaprosiło go Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka mleka”. Spotkanie z aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego odbyło się – przy wypełnionej po brzegi widowni – w gościnnych wnętrzach Centrum Kultury i Sztuki. 

Alex Dancyg, rocznik 1948, wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy w wieku 9 lat. Skończył szkołę i studia w Izraelu. W jego osobowości stopiły się dwie tradycje, polska i żydowska, dlatego już jako student poczuł, że tak naprawdę powinien zająć się historią polskich Żydów. Działalność Dancyga dość szybko przybrała formy bardzo praktyczne. Dzięki niemu przez 30 lat młodzi Żydzi odwiedzali Polskę, a polscy nauczyciele poznawali historię w Izraelu. Jest jedną z osób najbardziej zasłużonych w dziele tworzenia powojennego dialogu pomiędzy Polską a Izraelem, tworzenia – jak to nazwał – „wspólnej pamięci”.

Dancyg przybył do Kalisza w momencie trwającego kryzysu w stosunkach z Izraelem, zapoczątkowanego nowelizacją ustawy o IPN i pogłębionego wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego. Człowiek, dla którego dobre stosunki pomiędzy Polską a Izraelem są jednym z najważniejszych celów życiowych, przeżywa tę sytuację w sposób szczególny. „Kiedy usłyszałem o tej ustawie w wiadomościach, to dosłownie krew odpłynęła z mojego ciała. Poczułem, że moje życie poszło na marne” – powiedział ze smutkiem. „Skala ignorancji ze strony polityków po obu stronach oraz nienawiści, również w części mediów, jest przerażająca”. Alex Dancyg, mimo że jest już człowiekiem bardzo dojrzałym, postanowił nie poddawać się i nie przerywać swych dotychczasowych działań. „Jestem tu i rozmawiam z młodzieżą. Przyjechałem, mimo że w Polsce jest okropny mróz” – żartował. „Jest mi smutno, ale wierzę w inteligencję młodych ludzi. Szansa tkwi w  rozumnym nauczaniu. Młodzieży nie da się zamknąć w ciasnej klatce, bo znajdzie prawdę, choćby w Internecie. Wiem, że w sieci jest mnóstwo głupot, ale mądry człowiek wie, jak szukać i docierać do prawdy”.

 Spotkanie z Aleksem Dancygiem rozpoczęło się od projekcji dokumentalnego filmu, który na jego temat nakręcił Krzysztof Bukowski. Opowieść o życiu gościa pogłębiła rozmowa, którą poprowadziły Izabella Galuba-Bryja i Izabela Fietkiewicz-Paszek, kaliskie nauczycielki uczestniczące rok temu w seminarium zorganizowanym w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Pokazano również etiudy filmowe inspirowane kulturą żydowską autorstwa uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych oraz wystawę uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowaną pod kierunkiem Anny Linkowskiej. W finale zabrzmiały liryczne pieśni żydowskie w wykonaniu wokalistów Studia Piano Song.