Galeria w Hallu. „Kaliszanie Kaliszanom” – akcja społeczna pt. „Podziel się Swoją historią”

Zapraszamy na wystawę fotografii przygotowaną w ramach akcji społecznej „Podziel się Swoją historią”.

[Od: Śr. 09.09.] Potrwa do: Nd. 18.10.

Fotografie, które warto ocalić…
W każdym rodzinnym albumie, starej szkatułce, pudełku ,,po butach” czy zagraconej szufladzie z pamiątkami są takie fotografie, które warto ocalić od zapomnienia. Pochodzą one zazwyczaj sprzed wielu lat, a czasem nawet wieków. Są to z reguły portrety i sceny rodzinne, także inne sceny uliczne czy rodzajowe, które przypominają nam ówczesną modę i zwyczaje, tradycje i kulturę. Czasem też dokumentują ważne wydarzenia historyczne czy polityczne, ukazują zachodzące przemiany. Zatrzymać je mogą tylko stare fotografie, których wartość z roku na rok rośnie. Organizacji takiej właśnie akcji, poszukiwania i gromadzenia zdjęć, dokumentujących historię Kalisza i jego mieszkańców pod hasłem ,,Podziel się swoją historią”, podjęła trzy lata temu Fundacja „Nasza Historia”.

Akcja adresowana była do rodzin zamieszkałych w Kaliszu, ale także poza jego granicami.  Głównie interesowały nas zdjęcia z rodzinnych archiwów lub prywatnych kolekcji, wykonane przed 1989 rokiem. Powierzone zdjęcia były skanowane, a oryginały wracały do właścicieli. Była to pierwsza tego typu akcja w Kaliszu, zaplanowana na tak szeroką skalę. Środki na ten cel wyasygnował departament kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Efektem tej akcji było pozyskanie blisko 600 zdjęć dokumentujących dawny Kalisz. Siedemdziesiąt z nich zostało wybranych i w formie wydrukowanych powiększeń eksponowane były w Klubie Osiedlowym Kalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w holu I piętra Starostwa Powiatowego, a także w Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoly Zawodowej, od 9 września 2020r. są dostępne w charakterze wystawy w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Zaś ze 180 wybranych zdjęć, został stworzony album pt. „Kaliszanie Kaliszanom”, wydawnictwo to niestety nie było przeznaczone do sprzedaży komercyjnej. Egzemplarz bezpłatny otrzymała każda osoba, która przekazała zdjęcia w ramach akcji.

Linki do strony fundacji:
http://fundacja-nasza-historia.org.pl/index.php/11-akcja-spoleczna-pt-podziel-sie-swoja-historia

http://fundacja-nasza-historia.org.pl/index.php/16-album-fotograficzny-kaliszanie-kaliszanom