Z cyklu: Świat w obiektywie – SUDAN 2018

Zapraszamy na popołudniowe spotkanie z Jerzym Wierzbickim, fotografem i dokumentalistą, członkiem rzeczywistym American Society of Media Photographers (asmp.org), publikujacym min. Newsweek Polska, MiddleEastEye, BBC news, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine, Outdoor UAE, Lotus24, Wyprawy4x4, Podróże.pl.

[Od: Pt. 11.05.]
Bilety: sala studio, wstęp wolny, 0,00

„Świat w obiektywie” to ciekawy cykl podróżniczo – dokumentalny, zapoczątkowany w roku 2017.  Dotychczas spotkania odbywały się w godzinach dopołudniowych, a z oferty korzystały głównie szkoły. Wychodząc na przeciw prośbom indywidualnych słuchaczy, tym razem zapraszamy o godz. 18.00.

Sudan 2018

to opowieść  o życiu codziennym nie tylko w Sudanie ale i w Afryce ogólnie – o życiu w krajach, gdzie panuje reżim, poważny kryzys finansowy oraz ogromna bieda.

Wierzbicki poruszy też problem wojen na Bliskim Wschodzie, przedstawi trudną relację między muzułmanami a innowiercami i opowie o nastawieniu mieszkańców do cudzoziemców.

… jako Europejczyk czułem się tam bezpiecznie i większość ludzi była nastawiona do mnie serdecznie i pozytywnie.

Tematowi towarzyszyć będzie profesjonalna dokumentacja fotograficzna, powstała głównie w dwóch największych miastach Sudanu – Chartumie i Omdurmanie. Zobaczymy także piramidy w Meroe.

Zdjęcia są z lutego tego roku i były publikowane w Middleeasteye.net (w marcu)

 

 

Dołącz do naszego wydarzenia na facebook:

SUDAN 2018


 Jerzy Wierzbicki

Fotograf dokumentalista, od połowy lat 90-tych dokumentował zmiany społeczne w Gdańsku. W 2005 roku nakładem wydawnictwa “Fine Grain” ukazuje się pierwszy album pt. “Gdańsk Suburbia”.

W 2001 roku rozpoczyna prace nad dokumentalnym projektem o Górnym Śląsku, zakończonym w 2005 roku i wystawianym pod tytułem “Post-industrial Silesia”.

Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej, m.in “Newsreportaż” Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003) Konfrontacje Gorzowskie (2004, 2016) czy “Humanity Photo Award Pekin Chiny (2004, 2014).

 Członek kilku misji archeologicznych pracujących na Bliskim Wschodzie w latach 1999-2015 Fotografie Jerzego Wierzbickiego były prezentowane m.in: w Gdańskiej Galerii Fotografii (1999, 2008) Galerii “pf” w Poznaniu (2002) Galerii “Pusta” w Katowicach (2005), berlińskiej galerii Imago Fotokunst (2004) oraz w Side Gallery w Newcastle UK (2007), Zamek Ujazdowski w Warszawie (2012).

Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanatu Omanu i Izraela.

Od 2007 do 2015 roku mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Związany początkowo z gazetą “Times of Oman” oraz arabską “Al Shabiba” w 2009 roku przechodzi na stałe do anglojęzycznego “Y Magazine” w którym pracuje następne 5 lat. Od drugiej połowy 2011 roku prowadził ekspedycje na największą piaszczystą pustynię świata ‘The Empty Quarter” (Ar Rub Al Khali).

Publikacje  m.in. Newsweek Polska, MiddleEastEye, BBC news, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine, Outdoor UAE, Lotus24, Wyprawy4x4, Podróże.pl.

Od 2011 Członek rzeczywisty American Society of Media Photographers (asmp.org). Mieszka w Poznaniu od polowy lat 90’tych

http://www.jerzywierzbicki.com

http://www.discoveroman.eu