XV Kaliski Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – fotorelacja

3 kwietnia 2017

_DSC0216W przebojowym stylu Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej wygrał Marcin Maciejczak ze Szkoły Podstawowej w Warcie. Otrzymał Grand Prix, czyli Puchar Prezydenta Kalisza, za wykonanie przeboju „Bo już taki jestem”.

Ten śpiewaczy konkurs należy do niewielu imprez o ogólnopolskim charakterze konsekwentnie realizowanych w naszym mieście przez szkołę, w tym przypadku nauczycieli i dyrektorkę SP 7 w Kaliszu. Pomysłodawczynie przedsięwzięcia, Edyta Stangret-Nowak i Violetta Urban, od 15 lat cierpliwie rozbudowują i popularyzują przegląd dobierając odpowiednio partnerów i gromadząc coraz więcej przyjaciół. Dzięki zaradności i pomysłowości szkolnemu konkursowi nie brakuje odpowiedniej oprawy oraz godnych nagród i wyróżnień. Jubileuszowa edycja oprócz najważniejszej części konkursowej miała też kilka muzycznych niespodzianek. Impreza, która wystartowała wczesnym rankiem trwała osiem godzin.

W piętnastej edycji udział wzięło 99 uczestników. Jury postanowiło zakwalifikować do finału54 solistki i solistów, którzy w piątek na deskach CKiS zaprezentowali się w czterech kategoriach wiekowych.

_DSC0231Wyróżnienia:

I kategoria – klasy I-III szkoły podstawowej

  1. Antoni Łyskawa
  2. Marta Popiel
  3. Maja Zyskowska

II kategoria – klasy IV-VI szkoły podstawowej

  1. Aurelia Duraj
  2. Mateusz Subocz
  3. Kinga Żelichowska

III kategoria – gimnazjum

  1. Aleksandra Pilarska
  2. Maria Rado

IV kategoria – szkoła ponadgimnazjalna

  1. Kamila Górna
  2. Natalia Świtała

III miejsce

I kat. – Karolina Pryczek

II kat. – Jagoda Rataj

III kat. – Nina Błaszczyl

IV kat. – Patrycja Czyżewska

II miejsce

I kat. – Klaudia Kutyba

II kat. – Paula Biskup

III kat. – Julia Marcinkowska

IV kat. – Weronika Makowska

I miejsce

I kat. – Paweł Szymański

II kat. – Jakub Świderski

III kat. – Weronika Radniecka

IV kat. – Kacper Siekirka

_DSC0224Grand Prix

Marcin Maciejczak

Nikt nie miał wątpliwości, że Marcinowi z Warty należała się główna nagroda. Jego wykonanie swingowego przeboju pt. „Bo już taki jestem” było bezbłędne, pełne energii i artystycznie niezwykle dojrzałe, jak na ucznia szkoły podstawowej. Był ogromnie wzruszony odbierając sprzęt muzyczny i inne upominki, ale – jak przystało na młodą gwiazdę estrady – szybko opanował emocje i raz jeszcze zaśpiewał dla zgromadzonej w CKiS widowni. Młodym wokalistom nagrody i wyróżnienia wręczali nie tylko jurorzy i organizatorzy konkursu, ale także przedstawiciele starostwa i urzędu miejskiego, m.in. naczelnicy wydziałów oświaty i kultury, a także dyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

Obserwujący tę imprezę od wielu lat prof. Andrzej Ryłko, dyrygent i wykładowca z WPA UAM potwierdza, że poziom konkursu wciąż się podnosi. Wyraźnie widać dobrą robotę nauczycieli śpiewu, którzy konsekwentnie i fachowo kształcą kolejne pokolenia młodych śpiewaków. Zadowolenie z występów uczestników konkursu potwierdził również drugi członek jury – Adam Prucnal – multiinstrumentalista związany z grupą Brathanki. „Najwyraźniej zarówno dzieci i młodzież, jak i ich instruktorzy, posłuchali naszych rad w zeszłym roku, bo nie mieliśmy wpadek repertuarowych” – powiedział z kolei śpiewający aktor z Krakowa, Jacek Wójcicki, który uczestniczył w pracach jury kaliskiego konkursu po raz kolejny. „Mieliśmy dużo radosnych piosenek o pieskach i kotkach, i to jest piękne, a nie tak jak wcześniej siedmiolatki śpiewające o kondycji kobiet po przejściach”.

_DSC0230Kaliski Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza jest coraz ważniejszym sprawdzianem dla młodych wokalistów, z których większość śpiewa od najwcześniejszych lat i bardzo często wiąże swą przyszłość ze sceną. To nie fantazje, lecz realne marzenia, skoro wśród laureatów poprzednich edycji imprezy jest między innymi Michał Grobelny, który przecież przed laty przyjechał do Kalisza jako uczeń Gimnazjum nr 6 w Szczecinie.

Finał piętnastej edycji konkursu miał wyjątkowy charakter. Zanim ogłoszono werdykt na scenie zaprezentowali się nie tylko młodzi wokaliści ze Studia Piano Song oraz jurorzy – Adam Prucnal i Jerzy Wójcicki, ale także jedna z organizatorek w specjalnym projekcie. Edyta Stangret-Nowak, nauczycielka muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 7 po raz kolejny zaprosiła do współpracy Anetę Grzelaczyk-Erguc, nauczycielkę muzyki z Gimnazjum nr 4 oraz po raz pierwszy dwie absolwentki „siódemki”, Klaudię Gralę i Wiktorię Szafirowicz. W wykonaniu piosenki „Mary, did you know?” towarzyszył im pianista Mateusz Wywrocki z III LO oraz kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej.

 

protokół jury