10. Festiwal Akademia Gitary – koncert Erlendis Quartet – fotorelacja

26 sierpnia 2017

Już po raz drugi w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki gościła Akademia Gitary. Odbywający się od dziesięciu lat w Wielkopolsce festiwal stara się budować twórczy dialog muzyków różnych pokoleń oraz narodowości i udowadniać, jak uniwersalny jest ten sześciostrunowy instrument, czyli gitara. W Kaliszu zagrał Erlendis Quartet, a w Gołuchowie zaplanowano koncert dla seniorów.

Erlendis Quartet to młody kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej, który powstał w 2013 roku w Poznaniu, ale w tej chwili związany jest z Danią, bowiem wszyscy jego członkowie  realizują studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii uczelni i rozwijają swój warsztat pod opieką Jespera Sivebaeka ze Scandinavian Guitar Duo oraz Tima Frederiksena – altowiolisty i skrzypka, specjalisty w zakresie muzyki kameralnej. Zespół tworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk, a jego nazwa w języku islandzkim oznacza „poza granicami”. Muzycy kwartetu starają się bowiem przekraczać granice własnego instrumentu, między innymi pobierając lekcje u muzyków, którzy nie są gitarzystami. W repertuarze zespołu znajdują się kompozycje przeznaczone wprost na kwartet gitarowy, a także opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne. Wykonują utwory Mozarta, Bacha, Boccheriniego, Paganiniego, Brouwera, Schuberta, Bizeta i wielu innych, ale – jak  mówili podczas kaliskiego koncertu – starają się nie podążać utartymi ścieżkami i często biorą na warsztat kompozycje mniej znanych twórców.
„6 strun, 10 lat, 5 tygodni, 100 wydarzeń, 50 miejsc” – tak w pigułce przedstawia się tegoroczna edycja Festiwalu Akademia Gitary. Erlendis Quartet jest jedną z ponad 40 gwiazd tej imprezy, która w swej jubileuszowej edycji – jak przyznał w wywiadzie reprezentujący organizatorów Marek Szymański – była szczególnie kosztowna, a to dlatego, że zdecydowano się zaprosić wielu uznanych gitarzystów, w tym mistrza flamenco, Tomatito. Festiwal rozpoczął się 4 sierpnia, a zakończy 10 września. Odwiedza małe i duże wielkopolskie miejscowości proponując koncerty o rozmaitym charakterze estetycznym – od gitarowej klasyki po aranżacje utworów popularnych, np. z repertuaru The Beatles. W jednym z finałowych koncertów, w poznańskim projekcie „Dire Straits symfonicznie”, zaśpiewają Julia Pietrucha i Kuba Badach. W naszym regionie w środę, 30 kwietnia, w Gołuchowie odbędzie się Akademia Gitary 60+, która przewiduje zwiedzanie Zamku i koncert duetu gitarowo-klawesynowego Piotr Pałac i Urszula Stawicka.
Na większość festiwalowych wydarzeń wstęp był bezpłatny, bo tylko cztery z nich były biletowane, ale podczas koncertów można było wrzucać dobrowolne datki do puszek stowarzyszenia Bona Fide, które od 13 lat wspiera m.in. dzieci przebywające w hospicjach, umożliwiając im leczenie, wypoczynek bądź zakup paczek świątecznych i wyprawek szkolnych. Za pieniężny datek ofiarodawca dostaje piernik wypiekany przez członków stowarzyszenia według receptury babci Krysi, która od lat wspiera Bona Fide.