10-lecie Zespołu Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki – fotorelacja

22 października 2017
Swojacy w tańcach rzeszowskich

Swojacy w tańcach rzeszowskich

Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki zorganizował piękny koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności. Występy odbyły się w sobotę 21 października 2017 w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie, która pomieściła ok. 700 widzów. Gośćmi specjalnymi koncertu stały się zespoły tańca ludowego „Rodniki” z Briańska w Rosji oraz „Vionica” z Vionicy w Bośni i Hercegowinie. Patronat nad imprezą objął burmistrz gminy i miasta Raszków Jacek Bartczak.

Zespół „Swojacy” zaprezentowali się w dwóch grupach wiekowych. Młodsza tańczyła folklor Zachodniej Wielkopolski i Beskidu Żywieckiego. Starsi „Swojacy” zaprezentowali się w tańcach i strojach regionalnych z Rzeszowskiego i Lubelskiego oraz zatańczyli w strojach szlacheckich poloneza i mazura. Cały Zespół uwieńczył swój jubileusz krakowiakiem. Muzykę do tańca grała 5-osobowa kapela (troje skrzypiec, klarnet i basy).

życzenia od delegacji rosyjskiej

życzenia od delegacji rosyjskiej

Koncert uświetnił występ kapeli dudziarskiej Michała Umławskiego oraz młodych uczniów gry na dudach. Program przygotowała Jolanta Marszał, kierownik i instruktor „Swojaków”.

Cały koncert jubileuszowy poprowadził Karol Marszał, kierownik organizacyjny „Swojaków”, jednocześnie radny Raszkowa, prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, którego członkowie od wielu lat wspierają zespół i przygotowali jego jubileusz.

Życzenia dalszych sukcesów i ciepłe słowa podziękowań „Swojacy” przyjmowali od Marzeny Wodzińskiej, członka zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marleny Maląg Wicewojewody, burmistrza Raszkowa Jacka Bartczaka, radnych gminy oraz powiatu ostrowskiego, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dyrektorów szkół, a także rodziców dzieci, przedstawicieli zespołów tanecznych z regionu „Przygodzice”, „Gorzyczanie”, „Kosynierzy” z Jankowa i innych przyjaciół zespołu.

grupa młodsza

grupa młodsza

Koncert, który odbył się w ramach VII Swojskich Spotkań z Folklorem, uświetnili swoimi występami goście z zagranicy. Zespół „Rodniki” z Briańska w Rosji gościł na zaproszenie „Swojaków” w ramach programu „Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży”. Grupa wykonała stylizowane tańce ludowe, a jej solistki wiele pieśni rosyjskich. „Swojacy” odwiedzili Briańsk latem tego roku. Drugi zaprzyjaźniony zespół z zagranicy, „Vionica” z Bośni i Hercegowiny – największa grupa folklorystyczna tego kraju – zaprezentowała wokalne i taneczne popisy ze swojego tradycyjnego repertuaru.

Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” działa od 2007 roku przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, a od 2008 roku jest też jedną z sekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie. Składa się z dwóch grup wiekowych (dziecięca i młodzieżowa) liczących ogółem około 60 osób. Największym sukcesem zespołu zakończył się udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym „O Puchar Czarnych Diamentów” w Katowicach w 2016 roku, gdzie grupa dziecięca zajęła I miejsce, a grupa młodzieżowa miejsce II (w swoich kategoriach). W tym samym roku w Brzezinach podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej grupa dziecięca zajęła także I miejsce, natomiast grupa młodzieżowa miejsce II (w swoich kategoriach). Na tegorocznym Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Parku Etnograficznym w Dziekanowicach „Swojacy” otrzymali III nagrodę dla grupy starszej oraz wyróżnienie dla grupy dziecięcej.

Anna Gałczyńska

Więcej na www.swojacy.osw.pl/