15 lat śpiewania Zespołu Cekowianki

16 sierpnia 2017
CEKOWIANKI

CEKOWIANKI

Zespół Śpiewaczy „Cekowianki”, działający w gminie Ceków-Kolonia koło Kalisza, w sierpniowe święto kościelne obchodził 15-lecie działalności. Na uroczystości, która miała miejsce w „Karczmie Kaliskiej” w pobliskim Szadku, pojawili się włodarze gminni i powiatowi. Świąteczna zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

„Cekowianki” zaprezentowały część pieśni ze swojego repertuaru, a Halina Grzegorek, kierownik grupy, przypomniała historię zespołu. Życzenia i prezenty składali „Cekowiankom”: wójt Mariusz Chojnacki razem z przedstawicielami gminy, Janusz Nowak i Arleta Skobyranda z Gminnego Centrum Promocji, Anna Gałczyńska, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, przyjaciele z Cekowa i okolic, a także tancerze z zespołu „Głogowianie”. Właśnie zaprzyjaźniony Zespół Tańca Ludowego uświetnił swoimi tańcami uroczystość śpiewaczek z Cekowa, prezentując tańce i stroje regionalne oraz porywając do zabawy jubilatki i gości.

Zespół Śpiewaczy „Cekowianki” działa od 15 lat pod opieką Gminy Ceków-Kolonia. Kontynuuje pokoleniowy przekaz regionalnych pieśni zapoczątkowany w latach 70. XX wieku przez zespół Jana Orczykowskiego w Cekowie. „Cekowianki” kultywują dawne formy obrzędowe, np. chodzenie z niedźwiedziem czy dożynki. Zespół uświetnia gminne i powiatowe uroczystości, bierze udział w przeglądach folklorystycznych. Występuje w całej Polsce: w Warszawie, Ciechocinku, Inowrocławiu, Poznaniu, Wrocławiu czy na Dożynkach Prezydenckich w Spale. W Zespole śpiewa 12 pań, a przygrywa im 3-osobowa kapela. „Cekowiankami” kieruje Halina Grzegorek.

Więcej o ZESPOLE