Już po raz piętnasty w kaliskim CKiS odbyło się Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją nie tylko do złożenia sobie wzajemnie życzeń, ale także podsumowania minionego roku i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego.
Imprezę rozpoczęto od wspomnienia osób związanych z ruchem folklorystycznym, które odeszły w roku 2017. W styczniu zmarła Aniela Witczak – założycielka „Piwonic” w Kaliszu, w kwietniu – Mirosława Bobrowska z Poznania, wybitny znawca folkloru, we wrześniu – Teresa Jackowiak, hafciarka z Goliny.

Odznaka honorowa dla Brzezinianek, Zaprośnianek, Bożeny Zadki z Renty i Stanisławy Kowalskiej z Goliny
W uroczystości wziął udział Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, który wręczył 4 odznaczenia honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”: zespołom „Brzezinianki” i „Zaprośniankom” z Renty oraz Bożenie Zadce z Renty i Stanisławie Kowalskiej z Goliny.
Podsumowano projekt „Mistrzyni czepców” – warsztaty haftowania i układania czepców ludowych, w którym naukę prowadziła Stanisława Kowalska z Goliny z koordynatorką Anną Rospondek z Kociny. Warsztaty zorganizowała Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu dzięki dofinansowaniu z MKiDN. Wręczono upominki nie tylko koordynatorkom, ale także 14 uczestnikom warsztatów z Grodziska, Wilkowyi, Głogowy, Goliny, Nowej Wsi, Rozdrażewa i Turska.
Podziękowano twórcom i zespołom biorącym udział zarówno w wielu imprezach folklorystycznych na terenie południowej Wielkopolski, jak i festiwalu w Kazimierzu, Lechowi Owczarkowi, Dąbrowiankom, Kobierzankom oraz kapeli Tursko.
Agata Nowakowska-Dybka, kierownik działu merytorycznego CKiS w Kaliszu, opowiedziała o tegorocznej realizacji Wieńca Wojewódzkiego i udziale w Dożynkach Prezydenckich w Spale, podczas których grupa wieńcowa przygotowywana przez Centrum Kultury i Sztuki zajęła II miejsce. Program obtańcowania wieńca zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”.
Nie zapomniano również o 21 laureatach z południowej Wielkopolski, którzy we wrześniu zostali uhonorowani na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach i organizowanym przez CKiS w Kaliszu po raz pierwszy festiwalu „Melodie stamtąd”, który swym tytułem nawiązywał do wydanej w 2015 roku płyty z archiwalnymi nagraniami.
Osobne podziękowania powędrowały nie tylko do uczestników Estrad Folkloru, ale także do twórców ludowych prezentujących się w ramach letnich Targów Sztuki Ludowej. W tegorocznych Estradach uczestniczyło 30 zespołów i 20 twórców ludowych z Regionu. Przypomniano również o szeregu spotkań warsztatowych i konsultacji muzykologicznych i choreograficznych oraz projekcie „Tańce blisko ziemi”.
W minionym roku kilka zespołów z naszego regionu świętowało swe jubileusze. Raz jeszcze złożono gratulacje Kapeli Brzeziny z okazji 40-lecia, Kalinie z Nowej Wsi i Zaprośniankom z Renty – z okazji 30-lecia, Brzeziniankom – 20-lecia, Cekowiankom – 15-lecia i Swojakom z Moszczanki – z okazji 10-lecia.
Anna M. Gałczyńska, instruktor dziedzictwa kulturowego z kaliskiego CKiS , przypomniała o nagraniu, wraz z Instytutem Sztuki PAN, drugiej części płyty „Melodie stamtąd” z zapisami archiwalnymi nagrań Jarosława Lisakowskiego z drugiej połowy 1959 roku, finansowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyście podziękowano Leonowi Lewandowskiemu, najstarszemu muzykantowi Ziemi Kaliskiej, za nagranie – przy wsparciu Województwa Wielkopolskiego – płyty pn. „Nie takie wolne kowołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca”.
Podziękowano także Krzysztofowi Rospondkowi z Kapeli z Kociny – nadając mu miano Animatora ludowego roku 2017 – za współpracę przy tworzeniu płyty oraz przy innych działaniach chroniących zapomnianą kulturę wiejską. Większość z około 20 organizowanych przez CKiS w 2017 roku imprez folklorystycznych odbyło się w ramach drugiego projektu pn. „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej”. Oba projekty przygotowała i zrealizowała Anna Gałczyńska.
Uroczystą imprezę, która odbyła się w sali widowiskowej CKiS, śpiewem kolęd ozdobiły „Korzeniewianki”
przy współpracy Mirka Bruzia. Upominki dla wszystkich uczestników – gwiazdki i dzwoneczki z haftu nasnuwanego – przygotowały hafciarki z Goliny i z Jarocina. Spotkanie zrealizował zespół Działu Artystycznego i innych CKiS w Kaliszu. Na koniec uczestnicy 15. Świątecznego Spotkania Folklorystów Południowej Wielkopolski przenieśli się do Sali Studio, gdzie przy suto zastawionym stole i w otoczeniu pięknie przyozdobionych choinek i podłaźniczek przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oby jeszcze lepszy dla Strażników Tradycji…
Więcej zdjęć na facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski
Podczas 15. Świątecznego Spotkania Folklorystów kulturę Kaliskiego poznawała delegacja gości z Niemiec, przebywających w Polsce na zaproszenie Gminy Gołuchów. Podziwiali na scenie m.in. występ Zespołu „Tursko”.
Na sali studio zaprezentowano wzory czepców z kolekcji Stanisławy Kowalskiej, które posłużyły do wyhaftowania tegorocznych nakryć głów tworzonych podczas warsztatów. Pokazano także przedwojenne makatki – z szafy babci – z kolekcji Lecha i Danuty Owczarków.