4. Festiwal Polskiego Radia Chopin – fotoreportaż

13 kwietnia 2023

Wrażliwa, piękna, romantyczna i emocjonalna – taka jest zarówno Julia Kociuban jak i muzyka Fryderyka Chopina, którą ta utalentowana pianistka zaprezentowała w środę podczas pierwszego dnia 4. Festiwalu Polskiego Radia Chopin odbywającego się do niedzieli w Pałacu Myśliwskim w Antoninie.
Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „ Chopin i generacja romantyczna”.

Pianistka zaprezentowała 3 Polonezy op. 71 oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.
W drugiej części koncertu zaprezentowana została Kreisleriana op. 16, to ośmioczęściowa kompozycja Roberta Schumanna.

Jak podczas rozmowy z Julią Kociuban, pomiędzy utworami Chopina i Schumanna, powiedział Marcin Majchrowski, muzykolog i dziennikarz muzyczny Programu 2 Polskiego Radia i Polskiego Radia Chopin, ta muzyka porusza różne nuty emocjonalne i emocje po wykonaniu muszą opaść.
To jest zawsze taka doza adrenaliny, ekscytacji, jakkolwiek długo by się tego nie robiło to zawsze wyjście na scenę wiąże się z bardzo szczególnymi emocjami – powiedziała pianistka Julia Kociuban.

Ostatni album solowy pianistki zatytułowany „Polish polonaises” zawiera precyzyjnie dobrany repertuar. Są to utwory nie tylko Fryderyka Chopina, ale także Jan Kiszwaltera, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Alfonsa Szczerbińskiego, Józefa Wieniawskiego czy Juliusza Zarębskiego.

Julia Kociuban pochodzi z Krakowa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jest pierwszą Polką w historii, która w 2015 roku została półfinalistką Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
W lutym 2016 otrzymała III nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Mozarta w Salzburgu.

  1. Festiwal Polskiego Radia Chopin „Chopin i generacja Romantyczna”. potrwa aż do niedzieli.

Przed nami jeszcze kolejni wspaniali pianiści: Jakub Stankiewicz, Beata Bilińska, Adam Goździewski oraz Zbigniew Raubo.

Program kolejnych dni festiwalowych prezentujemy pod poniższym linkiem: https://ckis.kalisz.pl/…/3-festiwal-polskiego-radia…/

Fot. Karolina Bazan