Estrada Folkloru w Kuklinowie – fotorelacja

9 sierpnia 2023

Muzykowanie z pasją w Kuklinowie

Trzecia Estrada Folkloru 2023 odbyła się w Kuklinowie koło Krotoszyna. Równo 11 lat temu gościliśmy poprzednio w Kuklinowie z tym projektem. Tegoroczne spotkanie ludowe z powodu intensywnego deszczu odbyło się jednak – zamiast na pięknie przygotowanym placu przy OSP – w gościnnych progach sali wiejskiej. Na kuklinowskiej scenie wystąpiło 13 regionalnych zespołów i kapel z pięciu powiatów Południowej Wielkopolski, pięć artystek prezentowało swoją twórczość, a Stowarzyszenie „Kuklinów” ze wsparciem KGW i gminy Kobylin pięknie ugościli wszystkich przybyłych.

Łagiewniczanie

Łagiewniczanie

Występy rozpoczęli gospodarze z gminy Kobylin, Zespół Śpiewaczy „Łagiewniczanie”, a oprócz nich z powiatu krotoszyńskiego zaśpiewały „Kobierzanki” z solistką Agnieszką Jędrkowiak oraz „Lutogniewiacy” i Maria Pierunek. Z ostrowskiego prezentowali się „Łąkocanie” oraz Zespół i Kapela z Kociny, „Brzezinianki” z solistką Janiną Plichtą i „Cekowianki” z Adrianem Kubczykiem z kaliskiego, „Doruchowianie” i solista Lech Owczarek z Doruchowa z ostrzeszowskiego, a z powiatu jarocińskiego – Zespół Śpiewaczy „Dąbrowianki” oraz Zespół Folklorystyczny i Kapele „Snutki” z Potarzycy.

Doruchowianie

Doruchowianie

Grupy śpiewacze popularyzowały piosenki ludowe ze swoich regionów. Mogliśmy podziwiać różnorodne wykonania, bogactwo melodii i teksty opowiadające o doli wielkopolskich chłopów. „Snutki” z Potarzycy popularyzowały rodzime tańce i stroje wielkopolskie, ale po przebraniu ubiorów zatańczyli „Lublin” i „Kaszuby”. Nagradzana ostatnio młoda Kapela Dudziarska „Snutki” zagrała melodie taneczne pamiętające te tereny sto lat wstecz. Artyści zostali obdarowani upominkami – lalkami „Kuklinowiankami”, ubranymi specjalnie na tę okazję w stroje ludowe, wykonane przez uczniów miejscowej szkoły. Wśród atrakcji była także loteria fantowa i sesje zdjęciowe w okienku Estrady 2023. Imprezę prowadzili Paulina Styburska i Wojciech Styburski.

Fot. Anna Gałczyńska

Więcej zdjęć na Facebook.com/FolklorpołudniowejWielkopolski

Targi sztuki ludowej - Anna Rospondek i Donata Kaczocha

Targi sztuki ludowej – Anna Rospondek i Donata Kaczocha

Estrada Folkloru to przede wszystkim spotkanie z kulturą ludową subregionu Kaliskie i nie może się odbyć bez targów sztuki ludowej. W Kuklinowie także – mimo tego, że było mało przestrzeni – pokazały swoje dzieła ludowe: regionalne hafty, czyli snutkę golińską – Hanna Bartkowiak z Jarocina oraz Donata Kaczocha z Głogowej i Anna Rospondek z Kociny, które tworzą także koronkę frywolitkę, jak Aleksandra Klimek z Jarocina. Ludową rzeźbę w drewnie przedstawiła Marianna Iwińska z Jabłkowa.

 

Oglądaj także: zlotow.naszemiasto.pl – wypowiedź Barbary Gościniak współorganizatorki ze Stowarzyszenia Kuklinów: relacja z początku Estrady Folkloru 

Snutki - tańce kaszubskie

Snutki – tańce kaszubskie

W kilkudziesięcioletniej historii Estrad Folkloru bardzo rzadko zdarzały się załamania pogody, które uniemożliwiały występy w plenerze. W Kuklinowie mimo deszczu udało się spotkanie muzyków, śpiewaków i tancerzy. Nie zabrakło lokalnej śmietanki towarzyskiej, przedstawicieli władz oraz widzów, którzy specjalnie przybyli do sali wiejskiej podziwiać występy i prace twórców ludowych, aby bezpośrednio obcować z muzyką graną na żywo i bogactwem kultury ludowej. Wydarzenie zorganizowali: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenie „KuKLINów” w ramach projektu „Muzykowanie naszą pasją” współfinansowanego przez Gminę Kobylin, a także dzięki współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich. Partnerem medialnym było Radio Centrum. Ostatnia tegoroczna Estrada – w dożynkową sobotę 26 sierpnia w Choczu.

Anna Gałczyńska


Łąkocanie

Łąkocanie

 

Leszek Owczarek z Doruchowa

Leszek Owczarek z Doruchowa

 

Lutogniewiacy

Lutogniewiacy

 

Kobierzanki

Kobierzanki

 

Zespół z Kociny

Zespół z Kociny

 

Kapela Dudziarska Snutki

Kapela Dudziarska Snutki