27. Warsztaty Folklorystyczne w „Karczmie Kaliskiej” – fotorelacja

22 maja 2017

wyrW miniony weekend w Szadku koło Cekowa odbyły się, organizowane przez CKiS już po raz 27., Regionalne Warsztaty Folklorystyczne dla kierowników zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski. Spotkania w „Karczmie Kaliskiej” poświęcone były w dużej mierze podsumowaniu i omówieniu zeszłorocznej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej – przeglądowi zespołów tradycyjnych w naszym regionie.

W programie warsztatów znalazło się wiele interesujących tematów i inspiracji dla folklorystów z regionu. Prezentację na temat wizerunku scenicznego – i nie tylko – zespołów z Południowej Wielkopolski przedstawiła dr hab. Anna Weronika Brzezińska z UAM w Poznaniu. Dr Brzezińska, jurorka Biesiady Folkloru 2016 w Brzezinach, prowadziła także konsultacje dla warsztatowiczów w sprawie udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Opowiedziała również o wielu nowych, interesujących  działaniach w środowisku zajmującym się ochroną i badaniem folkloru.

wykIMG_1232Krzysztof Rospondek, muzyk oraz kierownik Zespołu i Kapeli z Kociny, budowniczy instrumentów, opowiadał o składach kapel w południowej części Wielkopolski. Prowadził także dyskusję uczestników warsztatów na temat: Czym jest folklor?, który wywołał duże zainteresowanie wśród uczestników warsztatów. Była to możliwość zapoznania się z problemami twórczości ludowej w regionie oraz znalezienia nowych rozwiązań. Piotr Kulka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, a także juror przeglądu w Brzezinach – dokonał podsumowania Biesiady Folkloru 2016 pod kątem tańca oraz strojów ludowych. Udzielił konsultacji rozmawiając z przedstawicielami zespołów tańca ludowego. Z kolei Anna Gałczyńska z kaliskiego CKiS przedstawiła zebranym plan działań folklorystycznych w Południowej Wielkopolsce w roku 2017.

wybIMG_1368Dodatkową atrakcją i inspiracją dla wielkopolskich folklorystów była wieczorna potańcówka w ramach „Tańców blisko ziemi”. Do zabawy i tańca wciągnęła wszystkich nie tylko Kapela z Kociny, ale też inni muzycy regionalni z Brzezin, Blizanowa czy Kuklinowa.

Warsztaty po raz kolejny odbyły się w pięknej scenerii i bliskości natury – w Gospodarstwie Agroturystycznym „Karczma Kaliska” w Szadku k. Cekowa. Wzięło w nich udział 27 przedstawicieli zespołów śpiewaczych i tanecznych oraz kapel z południowej części Wielkopolski, z powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego oraz z samego Kalisza. Teraz przed zespołami sezon występów plenerowych w regionie i w całej Polsce, m.in. na sześciu Estradach Folkloru w Południowej Wielkopolsce i Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd” w Kaliszu.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ na facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski

Warsztaty Folklorystyczne odbyły się w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” finansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.