Chocz – Dożynki i Estrada Folkloru 2023 – podsumowanie sezonu

30 sierpnia 2023

Estrady Folkloru, plenerowe koncerty ludowe organizowane w Kaliskiem od blisko pięćdziesięciu lat, w 2023 roku zajechały do czterech miejscowości. Ostatnie tegoroczne letnie spotkanie odbyło się w Choczu, pięknym miasteczku koło Pleszewa. Sobota 26 sierpnia okazała się dobrym dniem do prezentacji pięciu grup śpiewaczych, tanecznych i kapel, a także twórczyń ludowych z regionu. Chocz zaprosił także na Dożynki Parafialno-Gminne.

 

Na ostatniej tegorocznej Estradzie Folkloru, która odbyła się w Choczu, grały, śpiewały i tańczyły zespoły i kapele ludowe z Południowej Wielkopolski: „Kalina” z Blizanowa, „Korzeniewianki” i „Opatowianie” z powiatu kaliskiego, „Jankowianie Zaleśni” z ostrowskiego oraz taneczne „Tursko” z powiatu pleszewskiego. Wielkopolską kulturę tradycyjną mogliśmy podziwiać razem z obrzędem dożynkowym we wsparciu śpiewaczek „Kaliny” z Blizanowa. Zespół„Jankowianie Zaleśni” spod Raszkowa zaprezentował się w nowych tiulowych czepcach stworzonych przez Donatę Kaczochę z Głogowej.

Targi sztuki ludowej w Choczu

Targi sztuki ludowej w Choczu

 

Na targach sztuki ludowej twórczynie prezentowały: regionalne hafty golińskie wpisane w 2021 roku na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego (Jolanta Łukaszewska, Zofia Talarowska i Danuta Wróbel z Goliny) i tradycyjne ozdoby z papieru (Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza). Estradę Folkloru prowadził Krzysztof Rospondek, a przygotowały dwie instytucje: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Choczu. Wydarzenie wpisało się w Dożynki Parafialno-Gminne w Choczu.

 

W ramach Dożynek Parafialno-Gminnych odbywały się także Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, były atrakcje dla dzieci oraz zabawa taneczna.

 

Korzeniewianki

Korzeniewianki

Dziękujemy za udział w tegorocznych wydarzeniach pn. Estrada Folkloru, które odbywały się w Moszczance i Skrzebowej, w Żegocinie, w Kuklinowie i w Choczu, w trzech powiatach Południowej Wielkopolski. Estrady współtworzyli: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, Ośrodek Kultury w Żegocinie i Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, Stowarzyszenie Kuklinów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Choczu. Estrada Folkloru to coroczne wsparcie dla środowiska ludowego w regionie. Region Kaliskie posiada dużo dziedzictwa kultury wiejskiej. Spośród ogromnego środowiska folklorystycznego tzw. Ziemi Kaliskiej na letnich koncertach ludowych prezentowało się pół tysiąca pasjonatów śpiewu, muzyki i tańca tradycyjnego. W Estradach Folkloru wzięło udział 36 zespołów tanecznych i śpiewaczych oraz kapel, a także pięcioro solistów śpiewaków i śpiewaczek, wszyscy z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego. Ze scen można było usłyszeć blisko 100 pieśni i melodii regionalnych, a także zobaczyć blisko 20 tańców i zabaw, nie licząc bogactwa strojów ludowych.

Tursko

Tursko

Gościnnie wystąpiło 6 zagranicznych zespołów tańca ludowego. Regionalne twórczynie i twórcy ludowi prezentowali takie dziedziny jak: hafciarstwo nasnuwane i proste, koronkę czółenkową, bibułkarstwo i tradycyjne ozdoby, plecionkarstwo, słomkarstwo i wikliniarstwo oraz rzeźbę ludową. Plakat zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło, a ekipę techniczną i akustyczną stanowili pracownicy CKiS w Kaliszu. Wydarzenia prowadzili: Andrzej Jarmuszczak, Katarzyna Zawada i Krzysztof Zawada, Paulina i Wojciech Styburscy oraz Krzysztof Rospondek, a koordynowała całość Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu. Estrady Folkloru to najważniejsze spotkania z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski.

 

Tekst i fot. Anna Gałczyńska

Jankowianie Zaleśni

Jankowianie Zaleśni

 

Czepiec tiulowy śpiewaczki z Jankowian

Czepiec tiulowy śpiewaczki z Jankowian