EABS plays Sun Ra cosmic songbook – koncert premierowy – relacja

26 października 2019

Swoisty powrót do przeszłości zafundowaliśmy sobie i widzom 26 października w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. I choć dla części z nas było to tylko, lub aż, wspomnienie pewnego koncertu, dla osób zaangażowanych w ten projekt to dzieło życia lub jego niezapomniany fragment.

Od początku ten projekt wydała się tak nierealny i kosmiczny, jak jego główny bohater, czyli Sun Ra i jego Arkestra. Gościliśmy ich dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych i tym bardziej cieszymy się z inspirowanego ich muzyką, premierowego koncertu zespołu EABS pn.: „EABS PLAYS SUN RA COSMIC SONGBOOK”. Koncert poprzedził panel dyskusyjny / DJ set Mateusz Surma (Lanquidity).

Podczas koncertu dostępna była, wydana premierowo, płyta winylowa z zapisem legendarnego koncertu grupy Sun Ra pn.: „SUN RA ARKESTRA LIVE IN KALISZ 1986 PREMIERA”.

Choć brzmi to prosto i banalnie, historia powstania tej płyty, splot losów wielu pokoleń fanów jazzu i ich zaangażowanie może wzbudzać podziw.

Najlepiej wysłuchać samemu obszernych fragmentów panelu dyskusyjnego i uzmysłowić sobie z jakim niezwykłym zbiegiem okoliczności mamy do czynienia.

Oczywiście wydarzenie tego typu nie mogło przejść bez echa w mediach krajowych i międzynarodowych. Oto najważniejsze wzmianki:

na tle innych zachodnich freaków i oustiderów Sun Ra wyglądał egzotycznie. Proszę sobie więc tylko wyobrazić, jakie wrażenie musiał zrobić jego przyjazd w roku 1986 do polskiej stolicy fortepianu, Kalisza, na miejscowy Festiwal Pianistów Jazzowych. Brzmi to jak opowieść o lądowaniu UFO. Ale naprawdę się wydarzyło.

Nie byłbym taki pewny siebie, gdybym nie trzymał w rękach dwupłytowego albumu, który jest zapisem tego momentu w długiej historii Kalisza.

foto Arkadiusz Szymański