Estrada 2016 w Żegocinie pod europejskimi flagami

4 lipca 2016

Folklor pod europejskimi flagami_ Jak co roku do Żegocina zjechały nie tylko polskie zespoły ludowe, ale także zagraniczne. Tym razem gorąco oklaskiwano występy młodych artystów z Czech, Łotwy, Serbii i Macedonii. Scenicznym prezentacjom towarzyszyły także Targi Sztuki Ludowej.

Swojacy z Moszczanki

Swojacy z Moszczanki

Kaliskie Centrum Kultury i Sztuki od lat wspiera Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne organizowane przez Ośrodek Kultury w Żegocinie i Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy. Wspólnymi siłami udaje się co roku przygotować niezwykle ciekawą imprezę folklorystyczną, która eksponuje zarówno najlepsze zespoły z naszego regionu i z Polski, jak i bardzo interesujące formacje z zagranicy. Mimo że goście pochodzą niejednokrotnie z krajów ościennych, to jednak ich muzyka, tańce, stroje i zwyczaje brzmią i wyglądają czasami zupełnie odmiennie, by nie rzec egzotycznie.

Owacjami nagrodzono radosne, taneczne widowisko zaprezentowane przez Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Horenacek” z czeskiego Lazne Eclohrad. Nie szczędzono braw niezwykle dynamicznym tańcom w wykonaniu Studia Etnos z macedońskiego Skopje,

Studio Etnos z Macedonii

Studio Etnos z Macedonii

pięknemu, barwnemu występowi młodzieżowego zespołu folklorystycznego „Kursa” z łotewskiego Saldus czy równie interesującym pieśniom i układom tanecznym zespołu „Branko Cvetkovic” z serbskiego Belgradu.

Na tle zagranicznych występów świetnie prezentowały się również nasze folklorystyczne kapele i zespoły folklorystyczne. Jak zwykle nie zawiedli „Swojacy” z Moszczanki, których grupa dziecięca pokazała się w tańcach zachodniej Wielkopolski, „Snutki” z Potarzycy, zarówno grupa młodzieżowa w tańcach przeworskich, jak i niezwykle dynamiczna i energetyczna grupa rodziców w tańcach wielkopolskich oraz „Bazuny” z Żukowa w pieśniach i tańcach kaszubskich. Słów zachwytu i gorących oklasków nie zabrakło dla przedstawicieli gospodarzy, czyli kapeli i zespołu „Żegocinianie”.

Żegocinianie

Żegocinianie

W ramach XIX Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odbyły się również konkurs na piosenkę ludową a capella w wykonaniu solistów oraz wybory Miss Festiwalu, a także Targi Sztuki Ludowej, w ramach których haft snutkowy, szydełkowanie, frywolitkę, malowane szkło, układanie czepców i drewnianą rzeźbę prezentowali ludowi artyści i amatorzy rękodzieła z Goliny, Jabłkowa, Biadek, Jarocina i Kalisza.
Imprezę zakończono wspólnie odśpiewaną pieśnią, tanecznym korowodem z powiewającymi nad głowami flagami krajów uczestniczących w Spotkaniach oraz plenerową biesiadą trwającą do późnych godzin nocnych.