Za nami Estrada Folkloru 2023 w Żegocinie. To było klimatyczne, kolorowe i bardzo miłe spotkanie. Na drugiej Estradzie zagrały, zaśpiewały i zatańczyły zespoły ludowe z Południowej Wielkopolski oraz z Bośni i Hercegowiny, z Czech, ze Słowacji, z Węgier w ramach 24. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Były tradycyjne tańce i stroje ludowe z kilku regionów Europy, targi sztuki ludowej – regionalne hafty, koronki, plastyka obrzędowa i wyroby wikliny, a także „włościańskie smaki” – degustacja lokalnych potraw. Wydarzenie ludowe zorganizowali Ośrodek Kultury w Żegocinie i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK /Ołobok
Na co dzień nie mamy okazji do oglądania takiego widowiska taneczno-muzycznego. A w ramach 24. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Jarocinie organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy odwiedziły Wielkopolskę cztery zespoły tańca ludowego z zagranicy. Zaproszeni goście to: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Ovecky” z Valasske Mezirici w Republice Czeskiej (OGLĄDAJ), Zespół Folklorystyczny „Mladost” z Banja Luka w Bośni i Hercegowinie, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Čecinka” z Bratysławy na Słowacji (OGLĄDAJ) oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Szeged” z Szeged na Węgrzech (OGLĄDAJ).

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny SZEGED /Szeged, Węgry
Pokazy europejskich tańców i śpiewów przeplatały się z występami regionalnych zespołów z Południowej Wielkopolski. Pieśni kaliskie śpiewały zespoły „Korzeniewianki” (OGLĄDAJ) i „Piwonice” z Kalisza (OGLĄDAJ), a także śpiewak Lech Owczarek z Doruchowa (OGLĄDAJ). Pokazy tańców z różnych regionów Polski zaprezentowały grupy taneczne „Ołobok” (OGLĄDAJ) oraz dzieci z „Żegocinian” z krokami z Wielkopolski, „Gorzyczanie” w choreografiach i strojach z Kaszub i z Lubelskiego (OGLĄDAJ), a także Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy z tańcami regionalnymi oraz rzeszowskimi. Do tańca zagrała Kapela Ludowa z Żegocina. Estradę Folkloru prowadzili Katarzyna Zawada i Krzysztof Zawada.

Targi sztuki ludowej
Nie zabrakło pokazów twórczości z regionu. Na Targach sztuki ludowej z regionalnymi haftami, koronkami, plastyką obrzędową i wyrobami z wikliny zaprezentowało się ośmioro artystów. Golińskie i jarocińskie hafciarki Jolanta Łukaszewska, Gabriela Klauza i Hanna Bartkowiak przedstawiły nasze regionalne dziedzictwo, snutkę golińską, a Danuta Wróbel – serwety i poszewki zdobione haftem płaskim. Z koronki frywolitki tworzy swoje małe dzieła Aleksandra Klimek z Jarocina, a kaliszanki Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke, matka i córka, przekazują cudne tradycyjne ozdoby z papieru i bibuły. Piękne, użytkowe wyroby z wikliny zaprezentował Janusz Wiśniewski.
Estradę Folkloru poprzedziły konkursy na utwór ludowy a cappella i na Miss Festiwalu. Pierwszy wygrała reprezentantka zespołu węgierskiego z długą pieśnią miłosną, a drugi – dziewczyna z Kapeli Snutki z Potarzycy. Na koniec Estrady odbyła się biesiada – wspólne muzykowanie wszystkich kapel i zabawa (OGLĄDAJ). W wydarzeniu uczestniczyło kilkaset widzów i wykonawców.
Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski.
Tekst i fot. Anna Gałczyńska
Więcej zdjęć: FB Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
FB Folklor południowej Wielkopolski

Zespół Folklorystyczny PIWONICE

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny OVEČKY /Valasske Mezirici, Czechy

Zespół Śpiewaczy KORZENIEWIANKI /Korzeniew

Zespół Folklorystyczny MLADOST /Banja Luka, Bośnia i Hercegowina

Zespół ŻEGOCINIANIE /Żegocin

Zespół Pieśni i Tańca GORZYCZANIE /Gorzyce Wielkie

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ČEČINKA /Bratysława, Słowacja