Estrada Folkloru 2024. Skrzebowa i Moszczanka – fotorelacja

30 czerwca 2024

Jedna z trzech Estrad Folkloru 2024 odbyła się w Skrzebowej i Moszczance koło Raszkowa razem z XIV Swojskimi Spotkaniami z Folklorem. W upalny ostatni weekend czerwca miały miejsce dwie Estrady – w podpleszewskim Żegocinie i właśnie w Skrzebowej. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprosiło regionalne zespoły i twórców ludowych z Południowej Wielkopolski. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa przygotowało premierowe występy Zespołu „Swojacy” oraz gości z Ukrainy, a także Zlot Pojazdów Zabytkowych. Upalna niedziela 30 czerwca przyciągnęła tłumy mieszkańców okolicznych miejscowości oraz gości z daleka. Gwałtowna burza i ulewny deszcz z wichurą spowodowały przeniesienie połowy występów ze sceny plenerowej do sali wiejskiej w Moszczance.

Grupa dziecięca Swojacy z Moszczanki - stroje i zabawy raszkowskie

Grupa dziecięca Swojacy z Moszczanki – stroje i zabawy raszkowskie

W Estradzie Folkloru wzięły udział zespoły, kapele i soliści z Południowej Wielkopolski: z powiatu kaliskiego Zespół Pieśni „Brzezinianki” oraz solistki Janina Plichta i Helena Szych z Brzezin, Kapela Ludowa „Brzeziny”, a także „Opatowianie” z Opatówka, krotoszyńskie „Kobierzanki” i solistka Agnieszka Jędrkowiak oraz „Łagiewniczanie”, ostrowscy „Jankowianie Zaleśni” z Jankowa Zaleśnego, Zespół Śpiewaczy „Doruchowianie” i solista Lech Owczarek z Doruchowa k. Ostrzeszowa. Na scenach królowały wielkopolskie pieśni ludowe, śpiewane tradycyjnie a capella czy współcześnie z towarzyszeniem instrumentu. Grały kapele: stylizowana „Furmany” z Gorzyc Wielkich i tradycyjna „Spod Strzechy” oraz kapela dudziarska „Swojacy”. Zatańczyły zespoły z gminy Raszków: „Głogowianie” z programem i w strojach kaszubskich, a także Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” w krakowiaku oraz premierowo w nowych strojach oraz z nowymi tańcami i zabawami z tradycji ziemi raszkowskiej, w wykonaniu grupy dziecięcej i grupy starszej.

W ramach Estrady Folkloru 2024 trwały warsztaty sztuki ludowej prowadzone przez Piotra i Marię Barańczaków z Trzemeszna, zajmujących słomkarstwem i plecionkarstwem. Plecenia wianków i układania kwiatków z bibuły uczyła Halina Wałęsa z Nowej Wsi. Na targach sztuki ludowej prezentowali się artyści z regionu: z golińskimi haftami, czyli Snutką Golińską – Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska z Goliny, z haftem płaskim – Danuta Wróbel z Goliny, z koronką szydełkową – Joanna Kędzierska z Biadek, a z misternymi ozdobami z papieru i słomki – Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza. Rzeźbione w drewnie lipowym postaci pokazywał Zdzisław Siudy, także skrzypek z Brzezin.

Zdzisław Siudy z Brzezin

Zdzisław Siudy z Brzezin

Podczas XIV Swojskich Spotkań z Folklorem, w których wzięli udział goście specjalni, Zespoły Tańca Ludowego „Perlynka” ze Slavuty i „Suzirya” ze Zdołbunivu oraz Trio Wokalne „Natchnienie” z Ukrainy. Wśród innych działań Spotkań miały miejsce: VI Zlot Pojazdów Zabytkowych, loteria fantowa, zwiedzanie EtnoMuzeum i wystawa o raszkowskich dudziarzach. Imprezę prowadził Andrzej Jarmuszczak, a przygotowali członkowie Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa i KGW w Moszczance pod kierunkiem Karola Marszała.

Zespół „Suzirya” ze Zdołbunivu

Zespół „Suzirya” ze Zdołbunivu

Estrady Folkloru odbywają się w regionie Kaliskie od lat 70. XX wieku i są najważniejszym spotkaniem z zespołami i z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Estrada Folkloru 2024 odbywa się w ramach zadania Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2024. Plakat Estrad Folkloru 2024 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło,  nagłośnienie i akustykę – Dariusz Juszczak z ekipą techniczną CKiS w Kaliszu, a organizowała Anna Gałczyńska. Fotorelacja: Karolina Bazan. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Swojacy w tańcach raszkowskich

Swojacy w tańcach raszkowskich

 

Zapraszamy na Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej 2024 w Brzezinach już 6 i 7 lipca, a na jeszcze jedną Estradę Folkloru 2024 – 28 lipca do Kalisza.

Anna Gałczyńska

Łagiewniczanie

Łagiewniczanie

 

Doruchowianie

Doruchowianie

 

Plecenie ze słomy z Piotrem Barańczakiem

Plecenie ze słomy z Piotrem Barańczakiem

 

Jolanta i Zbigniew Majorowiczowie, Honorata Majorowicz-Dahlke

Jolanta i Zbigniew Majorowiczowie, Honorata Majorowicz-Dahlke

 

Swojacy

Swojacy

 

Głogowianie

Głogowianie

 

Kapela Ludowa Brzeziny

Kapela Ludowa Brzeziny

 

Brzezinianki

Brzezinianki

 

Kobierzanki

Kobierzanki

 

Lech Owczarek z Doruchowa

Lech Owczarek z Doruchowa

 

Kapela Spod Strzechy

Kapela Spod Strzechy

Opatowianie

Opatowianie

 

Plecenie wianków z Haliną Wałęsą

Plecenie wianków z Haliną Wałęsą

 

Zespół Perlynka ze Slavuty

Zespół Perlynka ze Slavuty

 

Jolanta Łukaszewska z Goliny

Jolanta Łukaszewska z Goliny

Zofia Talarowska z Goliny

Zofia Talarowska z Goliny

Trio Wokalne „Natchnienie” z Ukrainy

Trio Wokalne „Natchnienie” z Ukrainy

 

Kapela Furmany

Kapela Furmany

 

 

wystawa


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN logo

 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

logo UMWW


Estrada Folkloru 2024 w Skrzebowej i Moszczance

Fotorelacja: Karolina Bazan

Więcej zdjęć na Facebook CKiS w Kaliszu