Finał 18. Kaliskich Spotkań Teatralnych Przedszkolaków

18 maja 2018

Znamy laureatów 18. Kaliskich Spotkań Teatralnych Przedszkolaków. Choć w tej imprezie liczy się przede wszystkim dobra zabawa, to jednak trzeba w podsumowaniu podkreślić, że ich największym triumfatorem jest przedszkole „Miś Uszatek” z Kalisza, które przedstawiło bajkę „o Tadku niejadku, Babci i Dziadku”

To festiwal z wielkimi tradycjami, choć o 40 lat młodszy od słynnych Kaliskich Spotkań Teatralnych, podczas których o nagrody walczą profesjonalni aktorzy. Od osiemnastu lat Przedszkole Niepubliczne „Bursztynowy Zamek” z Kalisza organizuje imprezę, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko kaliskich przedszkoli. W tym roku eliminacje do teatralnego festiwalu dla najmłodszych rozpoczęły się już w połowie kwietnia. Do udziału zgłosiły się placówki z trzech województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Wybrane spektakle zaproszono do udziału w finale na deskach Centrum Kultury i Sztuki, który miał miejsce w piątkowe przedpołudnie, 18 maja.

Po emocjonującej prezentacji ośmiu przedstawień jury, w skład którego weszły dr Irena Karwat (w roli przewodniczącej), dr Katarzyna Miłek, Anna Hudzińska, Beata Zalewska, Danuta Iwona Grzanka, Lilianna Lisiecka i Maria Melka, ogłosiło werdykt, w którym starano się docenić wszystko i wszystkich. Wręczono sporo wyróżnień i nagród indywidualnych dla wybitnych małych aktorów, ale najważniejsze trofea powędrowały do trzech przedszkoli.

Nie przyznano miejsca trzeciego, natomiast drugie ex aequo zajęły:
– Przedszkole Publiczne z Korzeniewa ze spektaklem „Leśne ludki” (głupki) ratują świat”
– Niepubliczne Przedszkole im. Marii Konopnickiej z Kalisza z „Królową Śniegu”

Pierwsza nagroda trafiła do Przedszkola Niepublicznego „Miś Uszatek” w Kaliszu, które przygotowało rewelacyjny spektakl „O Tadku niejadku, Babci i Dziadku”.

Osobna nagrodę, ufundowaną przez Centrum Kultury i Sztuki, wręczono również zespołowi aktorskiemu „Królowej Sniegu”.

Nagrodzono ponato pozostałych finalistów 18. KSTP:
– Publiczne Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Godzieszach Wielkich
– Publiczne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Dobrzycy
– Publiczne Przedszkole nr 6 z oddziałami integracyjnymi w Sieradzu
– Publiczne Przedszkole z Taczanowa

„Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy” – powiedziała nam dr Irena Karwat, „I to pod różnymi względami, nie tylko samej sztuki teatralnej, ale też doboru form. Są one czyste, zrozumiałe. Zauważamy, że weszło do repertuaru przedszkolnego sporo nowoczesności, co nas – jurorów z kilkunastoletnim doświadczeniem – nawet zaskoczyło” – mówiła przewodnicząca jury. „Dlatego laureat pierwszego miejsca – można powiedzieć – ujął nas formą tradycyjną, tym że sięgnął po dobrze znany tekst, a mali aktorzy interpretowali go w bardzo naturalny sposób”.

Dr Irena Karwat zwróciła także uwagę na rozwój umiejętności nauczycielek przedszkoli, które pełnią role scenarzystek i reżyserek, proponując – mimo finansowej mizerii w oświacie – bardzo ciekawe rozwiązania sceniczne.

„Kaliskie Spotkania Teatralne Przedszkolaków są jedną z najbardziej prestiżowych form działalności artystycznej małych dzieci. W imprezie uczestniczy corocznie około 500 małych aktorów oraz 1500 młodych i dorosłych odbiorców teatralnej sztuki małego dziecka” – powiedziała dr Katarzyna Miłek, jedna z organizatorek KSTP. „Po 18 latach dostrzegamy nie tylko małe sukcesy poszczególnych edycji, ale także dorosłych ludzi, którzy prezentowali się u nas jako przedszkolaki, a teraz są profesjonalnymi aktorami. Myślę tu m.in. o Marcinie Sosińskim czy Anastazji Simińskiej” – dodała Maria Jamruszka-Grzeluszka, pomysłodawczyni imprezy. Zwieńczeniem odbywających się pod Honorowym Patronatem Kaliskich Spotkań Teatralnych Przedszkolaków jest Gala Festiwalowa, która odbędzie się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

R. Kuciński, zdj. autor.