JAZZ IN CALISIA – esej fotograficzny w sprzedaży na ALLEGRO

25 stycznia 2024

JAZZ IN CALISIA – w sprzedaży na ALLEGRO.

Jeśli nie zdążyłeś zakupić naszego wydawnictwa podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, możesz zrobić to poprzez ALLEGRO.

https://allegro.pl/…/jazz-in-calisia-photobook-15058474011

„Z okazji pięćdziesiątej rocznicy Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu prezentujemy album lub – opisując rzecz modniej językowo i adekwatniej konceptualnie – fotoksiążkę Jazz in Calisia.

Pomysł wydawnictwa, podkreślającego niepowtarzalny charakter i wieloaspektowe znaczenie Festiwalu, wyszedł od dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Dariusza Grodzińskiego.

Artystyczną formę tomu stworzyła znakomita graficzka, Julia Mirny, która zaprojektowała okładkę i układ fotografii: prawie dwustu zdjęć dokumentujących historię MFPJ. Zdjęć, z których nie każde jest, co oczywiste, samo w sobie dziełem sztuki, ale które w tym zestawieniu ukazują niezwykłe zjawisko, jakie od półwiecza na kilka dni odradza się późnojesienną porą w Kaliszu.

Mamy nadzieję, że wędrówka w czasie i przestrzeni sprawi przyjemność odbiorcom. Jawi się ona bowiem jako podróż przez wiele wymiarów świata, który minął lub właśnie mija.

To nie tylko wyprawa poprzez dynamiczne uniwersum muzyki jazzowej, jej postaci, zespołów, dzieł, instrumentariów, lecz także peregrynacja szlakami zmieniających się kanonów mody, estetyki scenicznej, techniki nagłośnienia i oświetlenia, koniec końców, samej fotografii.

Ta podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie wieloźródłowe zasoby archiwum Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nad którymi pochylił się Przemysław Nowak.

Jest on też autorem uaktualnionego kalendarium Festiwalu, co zdaje się niepozbawione znaczenia, gdyż lista występujących artystów nie zawsze okazywała się tożsama z podaną w programie.”

Redakcja: Piotr Łuszczykiewicz, Maciej Szymanowicz

Projekt graficzny i okładka: Julia Mirny