Laury w Rudnikach

20 września 2016
Marianna Filipiak z nagrodzoną palmą, fot. J.Majorowicz

Marianna Filipiak z nagrodzoną palmą, fot. J.Majorowicz

W Rudnikach k. Częstochowy 16 września odbył się po raz 25. Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej, w którym kolejny raz wzięły udział twórczynie ludowe z Kaliskiego. Marianna Filipiak z Dąbrowy k. Koźminka zaprezentowała tym razem palmę wielkanocną, dzięki której zajęła II nagrodę.

Wyróżnienie za tradycyjne ozdoby choinkowe zdobyła Jolanta Majorowicz twórczyni z Kalisza.

Jolanta Majorowicz i jej ozdoby choinkowe, fot. J.Majorowicz

Jolanta Majorowicz i jej ozdoby choinkowe, fot. J.Majorowicz

 

Obie panie już w zeszłym roku zdobyły w Rudnikach laury za swoją twórczość. Reprezentantki Wielkopolski prezentowały swoją twórczość pośród blisko 200 uczestników konkursu w 14 kategoriach tematycznych. Obie są członkiniami Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i kontynuują tradycje plastyczne wsi wielkopolskiej, uczestnicząc w wielu imprezach plenerowych, jarmarkach czy targach sztuki ludowej. W Rudnikach do końca września trwa wystawa nagrodzonych prac.

Więcej o konkursie plastyki obrzędowej

————————————————————————————————————————–

Nasi twórcy zajmujący się słomkarstwem i plecionkarstwem Piotr Barańczak z żoną Marią z Trzemeszna k. Rozdrażewa oraz Marianna Filipiak z Dąbrowy w gminie Koźminek uczestniczyli w trwającym tydzień lipcowym Międzynarodowym Festiwalu Słomkarskim w Woli Sękowej k. Sanoka. Twórcy prowadzili warsztaty dzieląc się swoimi umiejętnościami oraz doświadczeniem. Brali udział w spotkaniu specjalistów z całej Polski oraz m.in. z Ukrainy, Rosji, Francji, USA, w tej mało znanej już dziedziny wyplatania ze słomy. Piotr Barańczak od kilku lat tworzy wieńce dożynkowe Województwa Wielkopolskiego, prezentowane na dożynkach wojewódzkich oraz na prezydenckich w Spale.

Więcej o Festiwalu w Woli Sękowej

————————————————————————————————————————–