Mamy to! Nowa odsłona sali widowiskowo-kinowej CKiS

29 sierpnia 2023

Kompleksowy remont sali widowiskowo-kinowej, holu głównego, zaplecza sali widowiskowo-kinowej, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, renowacja foteli wraz z montażem, zakup oraz instalacja oświetlenia scenicznego i systemu elektroakustycznego – to prace, które Centrum Kultury i Sztuki przeprowadziło dzięki środkom z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Remont potrwał rok.

28 sierpnia sala została oficjalnie otwarta.

– Nadszedł czas, aby zainwestować w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W subregionie kaliskim ostatnio inwestowaliśmy w Pałac Radziwiłłów w Antoninie – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Marzy mi się jeszcze, aby oprócz wnętrz wyjść z pracami na zewnątrz tego zabytkowego obiektu. To będzie oczywiście zależne od naszych możliwości finansowych – dodał Marszałek.

Inwestycja pochłonęła łącznie prawie 7,5 mln złotych z budżetu Województwa Wielkopolskiego była podzielona na 4 etapy. W pierwszym z nich w ramach prac budowlanych przeprowadzono kompleksowy remont Sali widowiskowo-kinowej, holu głównego, kasy głównej oraz zaplecza Sali widowiskowo-kinowej wraz z dostosowaniem obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

– W ramach prac wykonaliśmy montaż platformy dla osób z niepełnosprawnościami, wymienione zostało oświetlenie, instalacja elektryczna, stolarka drewniana, okładziny ścian, drzwi wewnętrznych, wyposażenie szatni – mówi Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Na roboty budowlane wydatkowano łącznie 3.219.514,33 zł brutto.

Kolejny etap zadania inwestycyjnego obejmował kompleksową renowację foteli kinowych tj. wymianę tapicerki, wzmocnienie warstwy podtrzymującej siedzisko, wymianę zniszczonych pasów tapicerskich, naciąg płótna podtrzymującego i inne. Na renowację foteli wydatkowano 610.000,05 złotych brutto.

Trzeci i czwarty etap inwestycji to zakup wyposażenia.

– Całe nagłośnienie wymienione jest na nowe. Całe oświetlenie absolutnie nowe. Ta zmiana jest ogromną, jakościową poprawą – mówi Dariusz Grodziński.

Nowoczesny system elektroakustyczny obejmował zakup głośników, wzmacniaczy mocy, mikrofonów. Elementy nagłośnienia zostały podwieszone pod sufitem Sali dzięki specjalistycznym wyciągarkom.

– To nowoczesne i innowacyjne oświetlenie sceniczne spełnia najwyższe standardy branżowe, oparte jest na technologii LED, posiada innowacyjny i inteligentny system sterowania światłem scenicznym, dzięki nowoczesnej konsolecie sterowniczej – opisuje Dariusz Grodziński. – Teraz możemy działać na 120 procent. Jesteśmy wielką fabryką kultury w Kaliszu i południowej Wielkopolsce. To dopiero początek. Teraz zaczynamy rozpościerać skrzydła. Oświetlenie w górę, kurtyna rozsunie się na boki, a widownia wypełni się wspaniałymi Gośćmi – mówi Dariusz Grodziński.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego prace remontowe sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu: